FutbolGündem

FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli; Bu MHK ile bu lig bitmez!..

Selçuk Dereli; Bu MHK ile bu lig bitmez!.. FIFA Kokartlı eski hakem ve spor yorumcusu Selçuk Dereli TFF’nin Kasımpaşa – Beşiktaş karşılaşması için aldığı kararı haklı bularak birçok konuda açıklamalarda bulundu.

FIFA Kokartlı eski hakem Selçuk Dereli TFF’nin Kasımpaşa – Beşiktaş karşılaşması için aldığı kararı haklı bularak birçok konuda açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Dereli yaptığı açıklamada; Şimdi ben TFF’nin aldığı bu karası çok doğru olarak değerlendiriyorum. Mağdur olan bir Beşiktaş takımı vardı. Başta Zekeriya Alp olmak üzere maç sonrası yapılan açıklamalar gündeme damgasını vurmuştu. Bu açıklamalar çok yanlıştı hakemin doğru karar verdiği söylenmişti.

TFF aldığı kararla, Merkez Hakem Kurulu’nu ve hakemini taca atmıştır. Bence TFF’nin aldığı doru karar nedeniyle kutlanması gerekir. Olayın tahkim süreci var bunu da beklemek lazım. Ben tahkiminde TFF’nin aldığı karara uyacağını düşünüyorum. Ayrıca maçta Beşiktaş’ın bir tane değil birçok mağduriyeti var. Aslında Fernandes’e yapılan fiziksel saldırı sonrası hakem maçı tatil etmeliydi. Bundan sonra Merkez Hakem Kurulu ve hakem Barış Şimşek ne karar verecek bunu bilmiyorum. Yıldırım Demirören ve Zekeriya Alp ile beraber devam edeceklerini söylediler.

Maçtan sonra yurt dışından getirilen eğitmen Ulanberg dahi Barış Şimşek’in doğru karar verdiğini söylemişti. Bunlardan sonra bu kişiler nasıl görevinin başında olacak. TFF Başkanı Yıldırım Demirören bir an önce Merkez Hakem Kurulu’nu görevden almalıdır.

”BARIŞ ŞİMŞEK HAKEMLİĞİ BIRAKMALIDIR” 

Barış Şimşek hakem olarak çok yetenekli biri diye konuşan Dereli açıklamalarına şu şekilde devam etti, ” Böyle bir karar alınmışsa, Barış Şimşek’in yazdığı rapor dışında bir kararı TFF paylaştıysa burada kendisine güvenilmediğini gösterir. Bu nedenle Barış Şimşek’te hakemliği bırakmalıdır. Zekeriya Alp’te bu görevi bırakıyoruz demesi gerekirken göreve devam ediyoruz dedi bence bu kadar koltuğa sarılmaya gerek yok.

Merkez Hakem Kurulu başkanısın, kararla ilgili yanlış yorum yapıyorsun, kamuoyunu yanıltıyorsun, TFF söylemlerini yok sayıyor ve sen görevimin başındayım diyorsun. Böyle bir şey olmaz. Bundan sonra Merkez Hakem Kurulu’nun atayacağı hakeme ve Barış Şimşek’in yöneteceği maçlara kimse inanmaz” dedi.

”UİLENBERG BİR AN ÖNCE ÜLKESİNE DÖNMELİDİR” 

Doğruyu söylesinler diyen Selçuk Dereli, ”Futbol oyun kurallarında ne yazıyorsa onu anlatsınlar. Hiçbir zaman hakemlerin yanlış yapmasını istemem. Onlar benim arkadaşlarım. Bu açıklamaları herke izliyor. Kuralın ne olduğunu doğru öğrenmeleri lazım. Kamuoyunu yanıltmasınlar doğru söylesinler. Son 2-3 yıldır maçların hali ortada, hakemlerin hali ortada hakemlerin yönetimleri çok kötü. Bu nedenle Ulenberg’in de bir an önce ülkesine gönderilmesi lazım.

Oğuz Sarvan’da bundan sorumludur. İşi ve görevi hakemleri eğitmek olan kişiler öncelikle kuralla kamuoyuna doğru açıklamaları lazım. Hepsi hakemin kural hatası yaptığını biliyor. Ancak kamuoyunu yanıltıyor” ifadesini kullandı.

NationalTurk Haber

”BAZI TEKNİK KONULAR KAMOYUNA ANLATILMALIDIR” 

Aynı hakem bir daha bu maçı yönetemez diyen Dereli; ” Bazı teknik konuları daha yetkili bir kişi tarafından kamuoyuna açıklaması lazım. İnsanların kafasında çok ciddi soru işaretleri var. Donk disiplin kuruluna sevk edilecek mi? Edilmeyecek mi? Bence Donk disiplin kuruluna sevk edilmeli. Eğer bir maç bir futbolcunun yaptığı sportmenlik dışı eylemle maç iptal ediliyorsa bu futbolcu disiplin kuruluna sevk edilmeli. İhsan Kalkavan bir hafta önce yaptığı açıklamada tekrar olusa saygı duyarız, bugün ise biz maça çıkmayız diyor. Tutarlı açıklamalar yapılmalıdır” diye konuştu.

”BU MHK İLE BU LİG BİTMEZ” 

Hep diyorlardı ya bu hakemlerle bu lig bitmez ifadesini kullanan Dereli son olarak şunları söyledi; ”şimdi ise bu Merkez Hakem Kurulu ile bu lig bitmez diyecekler. Federasyon Merkez Hakem Kurulu’na güvenmiyor. Nasıl olacak o zaman. Sen hakemine nasıl inanacaksın. Toplum sana nasıl inanacak. Küme düşme ve şampiyonluk mücadelesi nedeniyle 2. yarı çok zor geçecek. Çok ciddi problemler olacaktır. Zekeriya Alp bırak bu işi. Hakemlikten gelen bir kişi otursun oraya. Eğer hakemlikten gelseydi Zekeriya Alp bu hataları yapmazdı. Geç gelen ” adalet adalet değildi. Mağdurlar var. Bu mağduriyetler nasıl giderilecek. Çelişkilerle dolu bir süreç olacaktır..

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu