FutbolGündem

Selçuk Dereli; Şenez Erzik, Mahmut Özgener ve Aziz Yıldırım’ı bombaladı!..

Hakemliği bıraktıktan sonra futbol yorumculuğuna başlayan Selçuk Dereli, bugünkü yazısında hakemliği neden bıraktığını yazdı. Dereli, Elit Kategoriye yükselmesini Şenes Erzik ve Mahmut Özgener’in engellendiğini ifade etti. Selçuk Dereli, Aziz Yıldırım’ı da dolaylı yolla suçladı.

Selçuk Dereli’nin yazısı;

Düşünebiliyor musunuz ? 22 yıllık emeğin sonunda Türkiye’nin en önde hakemlerinden birisiyken bırakıyorsunuz. Bu kararı almak elbette çok zordu. 22 yıl her sabah hakem olarak uyanmışsınız ve geleceğinizi bu kariyer üzerine kurmuşsunuz. Bugüne kadar en çok karşılaştığım sorulardan birincisi hangi takımı tuttuğum, ikincisi hakemliği neden bıraktığımdı.

Hakemliği bıraktığım gün gerçek sebebini açıklayıp, açıklamamayı çok düşünmüştüm. Kimi zaman keşke o zaman açıklasaydım dediğim de oldu. Ancak o tarihte kendimce bir mantık yürütmüştüm. Aslında o gün benim ve tarafsız olan herkesin bildiği gibi futbol ailesinin içinde bulunduğu durum ve bozuk yapı bu kararımı çok etkilemişti. Çünkü oluşturulmuş korku imparatorluğundan sinmiş olan yapı, belki de beni linç edecek ve hiç hak etmediğim algı yaratılacaktı. Daha da önemlisi kime güvenecektim.

Hakemliği neden bıraktığımı, perdenin arkasında neler yaşandığını hiçbir yerde anlatmadım. Geldiğimiz süreçte yaşanan olaylar kamuoyunun, futbol ailesinin genel yapısıyla ilgili gerçekleri görmesine vesile oldu. Bu süreçte yaşananlar futboldaki kirlenmişliğin, yozlaşmışlığın boyutlarını gözler önüne serdi.

Neden bıraktığımı açıklamamın futbol adına zorunluluk olduğuna karar verdim. Bunun için en uygun zamanın da bugün olduğunu düşündüm. Artık kamuoyu söylediklerimi daha rahat kavrayıp, taşları yerli yerine koyacak durumdaydı. Kısacası futbolun takkesi düşmüş keli de görünmüştü.

Değerli okurlar… Aşağıda yazdıklarım hayal ürünü değildir, gerçektir. Ne bıraktığım hakemliği geri istiyorum, ne de bir liyakat bekliyorum kimseden. En çok istediğim, hakemliği gerçekten neden bıraktığımın kamuoyu tarafından iyi anlaşılması, futbolumuzun ve kişilerin gerçek yüzlerinin daha net görülmesidir.

Ligimizde ve Avrupa’da gösterdiğim performansla daha da yükselerek elit kategori hakemi olmayı bekliyordum. UEFA Hakem Kurulu, terfileri her yılın temmuz ve ocak ayında açıklıyordu. 2009’un temmuz ayı gelmiş ve beni de heyecan almıştı. Antrenman çıkışında cep telefonuma gelmiş olan cevapsız çağrı ve mesaj dikkatimi çekti. Heyecanlanmış ve umutlanmıştım. Çünkü çağrı ve mesaj, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’e aitti. Hemen sayın Erzik’i aradım. Telefonunu açar açmaz, ‘’Selçuk yurtdışında toplantıdayım ve az önce UEFA Hakem Kurulu başkanı Angel Maria Villar Llona, bana, senin Avrupa’daki başarılı performans ve notlarınla elit kategoriye yükseldiğini söyledi. Tebrik ediyorum. Birkaç gün içinde açıklanacak ’’ dedi. Havalara uçmuştum.

O telefondan birkaç gün sonra, çok güvendiğim, futbol ailesinin de yakından tanıdığı (gerekirse daha sonra açıklayacağım) arkadaşım aradı, ‘’Biraz önce beni, Federasyon Başkanı Mahmut Özgener aradı ve kategori yükseldiğini söyledi” dedi. Daha da sevinmiştim. Öyle ya ! Federasyon başkanının da haberi vardı terfi ettiğimden.

Motive olmuş, federasyonun açıklamasını bekliyordum. Ancak ses seda yoktu. O günlerde yine yukarıda bahsettiğim arkadaşım, Şenes Erzik’le görüştüğünü ve terfi ettiğimi onun da kendisine söylediğini paylaştı benimle. Emindim, beklemeye koyulmuştum. Fakat beni hiç kimse aramıyordu.

Acaba bir aksilik mi var veya birileri engelledi mi diyerek, şüphelenmeye başlamıştım. Bunu düşünmem çok normaldi. Çünkü bu terfiden rahatsızlık duyacakların olacağından adım gibi emindim. O dönemde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı, şahsıma hakaretinden mahkemeye vermiştim. Yıldırım bana, ’’O kokartını ellerimle sökeceğim, sana yurt dışında maç bile yönettirmeyeceğim” demişti. Yıldırım bunu yapar, ya da yapmıştır demem mümkün değil. Ancak olma ihtimali aklımdan geçti. Çünkü o dönem ve öncesinde etkin kulüp başkanları, federasyonlara baskı yaparak istediğinde kişilerin hakemliklerini bitirtebiliyorlardı. Ali Aydın, Hakan Sivriservi örneğinde olduğu gibi…

Bu sessizliğe anlam veremezken, ocak ayında terfi yenilemeyi bekliyorlardır diye düşünmeye başladım. Bu sırada yeni sezon maçları oynanmaya başlamıştı. Ancak hem federasyon hem de MHK’den bana karşı tavır değişikliği olduğunu hissediyordum. Türkiye’nin bir numaralı hakemi olmama rağmen derbi maçı bile yönettirmiyorlardı.

Şenes Erzik’in yapmış olduğu tebligatın üzerinden 4 ay geçmişti. FIFA hakemleri için ocak ayı yükselme dönemi gelmişti. Federasyon tarafından yapılan açıklamada kategori yükseltilmediğim, yerimi koruduğum, ancak bir başka arkadaşımın terfi ettiğini öğrenmiştim. Hayallerim yıkılmış ve çok kırılmıştım. Hayal kırıklığım bir başka arkadaşımın terfi etmesiyle ilgili değildi asla. Sadece bana verilen hakkın benden alınması idi.

Bu bozuk düzenin içinde olmak istemiyordum artık. Federasyona istifa dilekçemi gönderdim. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener dahil kimse bana ‘’Neden bırakıyorsun ?’’ demedi, bir telefon bile açmadılar. Sanki sevinmiş gibi jet hızıyla kabul ettiler. Aslında farkında olmadan. onların istediklerini ellerimle vermişim. Bunu zaman geçtikçe daha iyi anladım. Hem kandırılmış hem de aldatılmıştım. Bunu yapanlar; TFF Onursal Başkanı ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile Mahmut Özgener’di. Bu kişiler, sebebini çok net bildiğim, ancak kanıtlayamayacağım şekilde emeklerimin elimden alınmasına göz yummuşlardı. O gün aslında Türk futbolunu başka güçlerin yönettiğinden emin olmuştum.

Düşünebiliyor musunuz? Yıllardır bizlerden adil olmamızı isteyen yöneticilerimizin kendileri adil davranmayıp, yaratılmış korku imparatorluğundan çekinerek elit kategorimi meze yaptırtmışlardı. Daha önümde beş yıl hakemlik yapma hakkım ve FIFA kokartım varken oldu bunlar…

Bugünkü sürece baktığımızda her şey o kadar açık ve net ki. Kimsenin söyleyemediği, ancak herkesin bildiği emek hırsızları bir yanda, emeği ve sporu koruması gerekirken, emir eri olmuşlar diğer yanda. Bugün bile ellerindeki tüm veriler ile karar veremeyenler, top döndürenler mi bana hakkımı verecekti? Söyleyin kimi kime şikayet edecektim? Kamuoyu ve camialar, tapeler şike ya da teşebbüse kanıt mı diye tartışsın istediği kadar. Ama kimin ne olduğunu sonunda fark etti insanlar.

Görülen o ki, bugün bile değişen bir şey yok. Hakemlerin kokartını, şikeden şüpheli ve tapelerden hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuz Göksel Gümüşdağ takabiliyor, daha da vahimi takmasına izin veriliyor .

O zaman aralarında çiğneyip yuttukları 22 senelik emeğim ve terfimdi. Şimdi ise yüzlerce sayfalık iddianame, ek deliller ve etik kurul raporları. Hazmı zor tabii, boğazda dizildi tıkandı, mideye de oturdu, ne iniyor ne de çıkıyor. Öyle gizli, sözlü de değil benim terfi işi gibi… Herkes okuyor, biliyor ve görüyor.

Şimdi soruyorum Şenes Erzik’e; siz belirttiğim tarihlerde bana elit kategoriye çıktığımı söylediniz mi ? Bu haberi Mahmut Özgener ve başkasıyla paylaştınız mı ? Sayın Erzik bu tebligatı yaptığınız halde neden elit kategori hakemi olamadım? Kim engelledi? Peki, sayın Özgener kategori yükseldiğimi Şenes Erzik, size söyledi mi ? Aldığınız bu bilgiyi ortak yakın arkadaşımıza ve başkalarına anlattınız mı ? Bunlar tarafınızca bilinip, kategori yükseldiğim kulislerde konuşulurken, ne oldu da elimden alındı? Ben yalan söylüyorsam çıkın, yalanlayın.

Ama eğer haklıysam ki, haklıyım ve doğruları söylüyorum, siz de biliyorsunuz… O zaman Türk futbolundan ellerinizi çekin.

Selçuk Dereli Radyospor’a da konuştu

Hakemlik kariyerine nokta koyduğunu açıklayan Selçuk Dereli, bu kararın altında yatan nedenleri Radyospor canlı yayınında açıkladı.

2010 FIFA listesinde olmasına rağmen 22 yıldır yaptığı hakemliği ani bir kararla bırakan Dereli’nin bu kararı büyük merak uyandırmıştı. İstifasının ardından spor yazarlığı ve yorumculuğu yapmaya başlayan Selçuk Dereli, istifasının ardındaki nedenleri anlattı.

İşte Selçuk Dereli’nin yaptığı çarpıcı açıklamlar;

”Uluslararası düzeyde bir terfi bekliyordum. Orada çok maçlar yönettim. İlk yetenekli hakem olarak programa katıldım. Bu başarılı performansın sonrasında Şenes Erzik Bey’den gelen mesaj üzerine kendisini aradım. Sayın Şenes Erzik bana elit kategoriye çıktığımı söyledi. Bu haber üzerine çok mutlu oldum tabi ki. 22 Yıllık emeğim sonucunda bu noktaya ulaştığımın tebligatını yaptım. Beklediğim süre içinde bana beklenen terfi gelmedi. Sayın Mahmut Özgener’in de bu konuya vakıf olduğunu biliyorum. Ocak ayı gelip, yeni terfilerin yapılacağı süreç gelmesine rağmen, halen bir şey çıkmadı. Bununla da kalmadı MHK ve TFF tavrında da değişiklik oldu. Düşünsenize Türkiye’nin en iyi hakemisiniz ama bırakın derbi maçını 3 büyüklerin maçını bile vermekte zorlandılar. O zaman anladım, bir şeyler olduğunu. Yani birilerinin mevcut korku imparatorluğundan çekinerek bana karşı tavır aldığını gördüm.

Maskeler düşecek

Aslında ben bu tapelerde bekledim; ama olay üzerinden zaman geçti. Geriye dönük incelenirse birşeyler mutlaka çıkar. O dönemlerde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı mahkemeye vermiştim. Ve bana ‘Senin o FIFA kokartını sökeceğim. Sana yurtdışında maç yönettirmeyeceğim’ demişti. Ben Aziz Yıldırım bunu yapmıştır, demiyorum ama aklımdan da geçmedi, değil.

Bugün insanlar tapelere baktığında, ne demek istediğimi anlayacaklardır. Ben kimseyi de suçlamak istemiyorum. Lütfen böyle algı oluşmasın. Ama yaşananlar üst üste getirildiğinde insanlar gerçekleri o zaman anlayacaklardır. Sayın Şenes Erzik’in bana tebligat yaptığı konuyu başkalarının bildiğini de biliyorum. Gerekirse onları da açıklayacağım ve herkesin maskesi düşecek. Sen Şenes Erzik ve Mahmut Özgener olarak çok önemli yerdesin ve Selçuk Dereli’nin elit hakemliğe yükselmesini engelleyeceksiniz. Böyle bir vicdan olabilir mi?

Hodri meydan!

Fenerbahçe – Beşiktaş maçından sonra Aziz Yıldırım’ın bana karşı olan hakaretleri mahkeme tutanaklarında var. Aynı rapor hem TFF’nin disiplin kurulunda var hem de mahkeme tutanaklarında var. Sayın Aziz Yıldırım cezaya çarptırıldı. Aziz Yıldırım bunu yapmıştır, demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Şenes Erzik ve Mahmut Özgener bana bu tebligatı yapmışken neden vazgeçtiler. Bunu kim engelledi bunu kamuoyunun öğrenme hakkı var. Hiç karşı karşıya gelipte sormadım. Kimi kime şikayet edeyim. Şenes Erzik bana binbir dereden su getirecek. Bekliyorum, işte hodri meydan. Bu insanlar futbolunun geleceği ile ilgili karar verdiler. Bugün çıksınlar bunun cevabı versinler.

Ben artık hakemliği geri istemiyorum. Hiç kimseden bir beklentim yok. Kamuoyunun gerçekleri görmesi için açıklıyorum. Ben cevap bekliyorum. Şenes Erzik ve Mahmut Özgener’den… Neden benim elit kategoriye çıkmam engellendi? Bunu kim engelledi? Bunun açıklamalarını bekliyorum.

Bakın çok net bir örnek vereceğim. Halen oyunlar devam ediyor. Şunu insanların görmesini istiyorum. Bir hafta önce FIFA kokartı takıldı hakemlere. FIFA Kokartını takan kişi şikeden şüpheli kişi. Nasıl o kokartı takar, buna nasıl izin verilir? Bu olaylar yaşanmamış gibi davranıyorlar.

Cüneyt Çakır ile problemim yok!

Cüneyt Çakır ile kişisel anlamda hiçbir problem yok. Hakem arkadaşımın terfi etmesiyle gurur duyarım. Hatta Cüneyt, ben hakemliği bıraktığımda, Selçuk Dereli alkışlarla uğurlanmalı, diye açıklama yaptı. Benim kişisel olarak problemim yok. Ne yapacaktı Cüneyt? Hayır beni oraya almayın, ben gitmem mi diyecekti, ne yapsın! Cüneyt’te bu olayı biliyor. Yaşanan süreçte hakemlerin ismi geçmedi ama Aziz Yıldırım’ın Mahmut Özgener’i arayıp Cüneyt Çakır’ı istediğini de ortada.

Sorun bu, neden bir başkan arayıp hakem ister. Burada iyi niyet arayabilir misiniz? Mahmut Özgener, tapelerdeki konuşmalardan sonra sokağa nasıl çıkacak. Türk futbolu çok ciddi prestij kaybetti. Futbolcusu, taraftarı herkes mağdur oldu. İnsanların emekleri çalındı. Futbol basit bir oyundur ama futbolla oyun olmaz. Keşke Mahmut Özgener dik durabilseydi. Ben fazla birşey istemedim, sadece hakkımı istedim. Bana tebligat edilen hakkımı istedim. Düşünebiliyor musunuz, bir UEFA Asbaşkanı hakeminin hakkını savunamıyor? Eğer ben haklıysam, ki haklı olduğumu biliyorum. Bu insanlar Türk futbolundan ellerini çekmeliler.

Hakemler üzerinden birçok oyun oynanıyor ve hakemlerin de bundan haberi olmuyor. Kimse bana neden bırakıyorsun Selçuk demedi. Burada iyi niyet, aranabilir mi? Neden biliyor musunuz birilerinin ekmeğine yağ sürmüş oldum. Şimdi Türk futbolunun geleceğini tayin etmeye çalışılıyor.

Hakemliği bıraktığıma hiç pişman değilim. Sadece emeğimin çalınmasına üzgünüm. Zaten üzülerek söylüyorum ki zaman beni haklı çıkardı. Kesinlikle bunun geriye dönüşü olmaz. Elit kategori değil, neyi verirlerse versinler dönüşü olmaz. İnsanlara güvenim kalmadı. Hakemliği bıraktım gün bile üzülmedim. Kırgınlıklarım oldu. İmparator bir hiç olacağıma, onurlu bir insan olarak yaşamayı tercih ettim. Artık o kadar mutluyum ki yorumcuyum, yazıyorum aileme zaman ayırıyorum.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu