FutbolGündem

Başkent’te Suat Kılıç – Yıldırım Demirören zirvesi

NationalTurk’ün haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve heyetini kabul etti. Görüşmede Riva Tesisleri, e-bilet sistemi ve Kulüpler Yasası çalışmaları ele alındı.

NationalTurk’ün haberine göre, Suat Kılıç, TFF Başkanı Demirören ile yaptıkları toplantıda, ”Kulüpler Yasası çalışmaları, kameralı güvenlik sistemi ve e-bilet uygulaması ile A Milli Futbol Takımı’nın kamp yapacağı Riva Tesisleri’nin hazırlıkları” konularını ele aldıklarını söyledi.

Türkiye’deki tüm kulüpleri özel bir mevzuata kavuşturmak üzere devam eden bir çalışmaları olduğunu, TFF ve Kulüpler Birliği’nin de ortak bir taslak çalışmasının bulunduğunu ifade eden Kılıç, ”Bütün bu çalışmaları kısa bir süre içinde biraya getireceğiz ve Kulüpler Yasası taslağını ortaya çıkaracağız. Türkiye’de artık başta futbol olmak üzere kulüplerin dernekler yasasıyla yönetilmesine imkan kalmayacak. Kulüplerin finansman ve borçlanma tablolarını Dernekler Yasası’yla kontrol edebilmek artık mümkün değil. Kulüpler Yasası, başta mali denetim, finansman oluşturma ve finansman yönetimi olmak üzere, Türkiye’deki kulüplerin köklü sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler getirecek bir çalışma olarak tarafımızdan değerlendirilmektedir” diye konuştu.

Kılıç, ”Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesiyle İlgili Kanun” kapsamında kameralı güvenlik sistemi ve e-bilet uygulamasının da bir an önce hayata geçmesi gerektiğini vurgulayarak, ”Bu işle ilgili hazırlıkları sürdürmek açısından bir zaman ihtiyacı vardı. Bu anlamda gereken sürenin ortaya çıkarıldığı kanaatindeyiz. Bu çerçevede atılacak adımları kendileriyle konuştuk. TFF, kameralı güvenlik sistemi ve e-bilet konusunda müşavir firma ihalesine çıkacak. Sonrasında bu sistemin imalatına yönelik ihaleleri gerçekleştirecek ve zaman kaybetmeksizin Türkiye’deki başta stadyumlar olmak üzere tüm spor alanlarını bu sisteme kavuşturmuş olacağız” dedi.

Suat Kılıç, ”Hasan Doğan Milli Takım Futbol Kamp Tesisleri”ne ilişkin proje çalışmalarının tamamladığını dile getirerek, ”TFF ile Türk futbolunun çok değerli bir ismi olan Hasan Doğan adına çok değerli bir eseri Türk futboluna kazandırmış olacağız. 2013 Ocak ayında Riva Tesisleri’nin temelini atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü iddialarına ilişkin bir soru üzerine, ”Adli Tıp Kurumu’ndan resmen açıklama yapılıncaya kadar konuyla ilgili yorum yapmayı doğru bulmayız. Ama prensipte rahmetli Özal’ın ölüm nedenlerinin tüm berraklığıyla açıklığa kavuşturulması için Hükümetimizin de yargımızla bir kararlı tutumu vardır. Arzu edilen, Türk devlet hayatının en önemli simalarından biri olan merhum Özal’ın ölüm nedeninin Adli Tıp Kurumu tarafından kısa süre içerisinde apaçık ortaya konulmasıdır” diye konuştu.

-Yıldırım Demirören-

TFF Başkanı Yıldırım Demirören de statların güvenliği açısından e-biletin önemine değinerek, ”İnşallah ihalemiz sonuçlanacak. Hedefimiz, 2014 Nisan ayında e-bilet sistemini Türkiye’de uygulanıyor hale getirebilmek” dedi.
Demirören, Riva Tesisleri’nin Türk futbolu adına çok önemli olduğunu belirterek, ”Yeni bir milli takım kurduk. Herkes ilk gün şampiyonluk bekliyor. Biz Abdullah Hoca’yla yola çıkarken kalıcı bir milli takım kurduk. Bu da süreç alacaktır. Herkesin sabırlı olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu