Fulya DosyasıFutbolHaber

TBMM Fatih Terim Maaş Raporu


Kaynak, Guinness . . .

16 Kasım 2005 tarihinde 7/11075 numaralı yazı ile TBMM Başkanlığına bir soru önergesini verdi.

Soru önergesinde, İsviçre ile yapılan futbol karşılaşmalarındaki olaylar ve Milli Takım Baş Teknik Direktörü Fatih Terim’in aylık 110 milyar lira ücret alıp almadığı, alıyorsa da bunun hangi ölçütlere göre olduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e soruluyordu?

Aslında Devlet Bakanı da bu olanlardan meclisteki diğer vekiller kadar fevkalade rahatsızdı.

Olayların öncesi oluşan duruma müdahale etmek istemesine karşın, özerk federasyon ve baş sorumluları hiçbir şeye aldırmıyorlardı!

FIFA’nın son 20 yılın en büyük olayı dediği malum olaylara, son sorumlu Mehmet Özdilek kurban olmuştu.

Özdilek’in istifasını taktirle karşılıyorum diyen Başbakan yardımcısı Mehmet Ali Şahin diğer sorumlu Federasyon başkanının da genel kurul kararını taktirle karşılamıştı.

Bakanın sürekli vermek istediği mesaj yerine maalesef ulaşmamış, aksine baş sorumlular 5 günde yerin dibine batırdıkları futbolumuzu 5 yıllık kalkınma planına dönüştürme başarılarını şovlar içinde gösteriyorlardı.

Üstelik Federasyon 20 gün sonra seçime gidecek iken yapılan ve içeriği incelediğinde gerçek spor adamlarınca skandal olarak kabul gören bir plan!

Lütfi arıboğan

Dolayısıyla soru önergesi gerektiği gibi özerk Federasyon’a ulaşmış, yaklaşık bir ay sonra da eski basketbol Federasyon Başkan adayı şimdiki Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan tarafından bir rapor hazırlanmıştı.

Rapor Meclis’e gönderilip açıklandığında konuyu bilenler hayretler içinde kaldılar.

Neredeyse futbol tarihinde teknik adamların aldığı en yüksek ücretler bulunmuş ve konulmuştu

Kaynak ise herhalde Guinness Rekorlar kitabı idi (!).

Rus Dolar Milyarderi(!) Roman Abramoviç’in takımı Chelsea’nin hocası Jose Mourinho’dan tutun da Dünyanın en zengin 2.kulübü Juventus’un hocası Fabio Capello’ya kadar gelmiş geçmiş en yüksek ücretlerin örnek gösterildiği raporda şu anda görevleri raporda yazandan başka olan hocalar da bulunmaktaydı.

5 Yıl önce G.Kore’nin hocası olan Guus Hidding şu anda Avustralya Milli takımında çalışmakta iken ne hikmet ise Avustralya’daki görev ücreti değil eski görev yaptığı G.Kore’de aldığı ücret yazılmıştır.

wayne roneey

Yine Bayern Münih’in eski hocası Ottmar Hitzfeld ile olan anlaşması raporda örnek gösterilmiş ancak hali hazırdaki hocası F.Magath’ın ücretinden söz bile edilmemiştir.

Verilen örneklerden Goran Eriksson ise şu anda da 23 kişiden oluşan toplamı 379.350.000 Euro maddi değeri ile Dünya Kupasında mücadele edecek en pahalı milli takım olan İngiltere’nin hocasıdır.

Ayrıca çok başarılı olup yüksek ücret aldığı Lazio takımından transfer edilerek gelmiştir..

Sadece 2004 Avrupa Kupası elemelerinde 17 yaşında oynatmaya başlayıp Dünya Futboluna kazandırdığı ve şimdi 35.750.000 Euro bonservis bedeli olan Wayne Rooney için bile bu ücreti hak ettiği İngiliz futbol adamlarınca ifade edilmektedir.

Aynı zaman da İngiltere’nin kişi başı milli geliri yaklaşık 30.000 Euro’dur. Ve Premier Leuge’in de geliri Dünya kupasının gelirinden yüksektir.

Örneklemelerde Manchester United Kulübü ve hocasının da olması çok ilginçtir.

Dünyaca ünlü finansal analizleri yapan Deloitte & Touche firması raporlarına göre de dünyanın en zengin kulübü Manchester United’tır.

Yaklaşık 17 yıl istikrar ile bu kulüpte görev yapan Alex Ferguson’un isminin başına Kraliçe tarafından(!) Sir unvanı (!) koyulmuştur.

Şimdi Guinness rekorlar kitabında olmayan ama gerçek olan birkaç örnek de bilmeyenler(!) için biz verelim.

Toplam değeri 348.550.000 Euro ile 2006 Dünya Kupasının en değerli 3. takımı İspanya’nın hocası Luis Aragones yıllık 550.000 Euro, yine toplam değeri 283.750.000 Euro ile en değerli 5. takım olan Fransa’nın hocası Raymond Domenech ise yıllık 400.000 € almaktadırlar.

Bu ülkelerin kişi başına milli hâsılaları İspanya’nın yaklaşık 20.000, Fransa’nın da 26.000 Euro’dur.

Ülkemizde ise Baş Teknik Sorumlu Terim’in aldığı ücret primler hariç yıllık 1.000.000 dolardır. Ülkemizin kişi başına milli geliri ise 3.300 dolar civarındadır.

Üstelik son yılların işsiz ve başarısız hocası bu göreve gelirken milli duygulardan ve bodrumdaki sevgi sellerinden bahsetmiştir(!).

2004 Avrupa Şampiyonasında ise Yunanistan Milli takımının hocası Otto Rehhagel Yıllık 350.000 Euro alırken takımını Avrupa Şampiyonu yapmıştır.

Bu ülkenin de kişi başı milli gelirine baktığımızda yaklaşık 15.000 Euro olduğunu görmekteyiz.

Bu şampiyona da Çek Milli takımını yarı finale taşıyan başarılı usta hoca Karel Bruckner ise o yıl 100.000 Euro yıllık ücret almaktaydı.

Neredeyse Dünya Kupasına gidememe başarısı gösteren Milli Takım baş teknik direktörünün sekreterlerinin aldığı prim kadar!

Bu rakamlara ilave edemediğimiz bir tek bizim yerimize Almanya’da olacak İsviçre Milli takımının teknik direktörü Jakop Kuhn’nun aldığı ücret ve Dünya Kupasına gidemeyen takımların hocalarının akıbet ücreti…

O kısmını da eski basketbolcu Futbol federasyonu genel sekreteri Lütfü Arıboğan’a ve CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek’e bırakmak sanırız doğru olur…

Not: Bu yazı 21 Aralık 2005 tarihinde yazılmıştır.

Sayın Hürser Tekinoktay’a ve Tekinoktay’ın yazılarını Futbolistan.net ile paylaşan hurserTekinoktay.com’a teşekkür ederiz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu