FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

TFF’den son karar; 58. madde değişmeyecek!..

Türkiye Futbol Federasyonu’nun dün yaptığı kritik yönetim kurulu toplantısında 58. maddenin değiştirilmemesi ancak bir kerelik af getirilmesi kararı alındı.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, dün yapılan yönetim kurulu toplantısında 58. madde ve şike soruşturmasındaki karar süreciyle ilgili yol haritasını açıkladı, yönetim kurulu üyelerinin de tam desteğini aldı.

Yönetim kurulunun kararına göre 58. madde değişmeyecek. Ancak 26 Ocak’taki Olağanüstü Genel Kurul’da kulüplerin talebiymiş gibi gösterilerek “bir kerelik af” kararı alınacak. UEFA’ya da 58. maddenin değiştirilmediği, kulüplerin isteğiyle bir kerelik af getirildiği bildirilecek.

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, toplantı sırasında Kulüpler Birliği’nin tavrından yakındı. Ankara’daki toplantıda kulüp başkanlarına bu nedenle yaptığı çıkışı ve istifa sinyali verişini anlattı. Daha sonra bütün başkanların “Kal, birlikte çözelim” sözlerini hatırlattı. Aydınlar, “Türk futbolunun bu krizini biz bırakmadık. Bir 29 haziran’a bakın, bir de bugüne… En çok sıkıntıyı ben çektim. Ama Türk futbolunu bu kaostan da biz çıkaracağız. Kararlılıkla bu süreci uygulayacağız” dedi. TFF, 26 Ocak’taki genel kurulda “af operasyonunu” tamamladıktan sonra kendi bünyesindeki yargı sürecini başlatıp hızla tamamlayacak. Play-off’a kadar bütün operasyon tamamlanacak ve şike dahil bütün suçlara puan silme cezası verilecek, düşme olmayacak. Daha sonra da 58. maddede kademeli ceza uygulaması için değişiklik yapılacak.

ULUSLARARASI KURALLARA UYGUN’

Yönetim toplantısı sonrası TFF’den “Kulüpler Birliği ile toplantıda kulüp başkanlarının tek tek görüşleri alınmıştır. Bunların bugün değerlendirilmesi sonucu 26 Ocak’taki TFF Olağanüstü Genel Kurulu önceden ilan edilen gündem maddeleri ile gerçekleştirilecektir. TFF’nin bugüne kadar aldığı her karar ve yaptığı her işlem, FIFA ve UEFA’nın uluslararası kural ve düzenlemelerine de harfiyen uygundur. 26 Ocak’taki Genel Kurul’da varılacak her sonucun da aynı bu prensibe uygun olacağına inancımız sonsuzdur” açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu