FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

İşte Futbol Federasyonu’nun tarihi kararı; İddianame beklenecek!

TFF Yönetim Kurulu Swissotel’de gerçekleştirdiği toplantının ardından merakla beklenen kararı açıkladı. Mehmet Ali Aydınlar, soruşturmanın gizliliği ve tüm delillerin ulaşmaması nedeniyle henüz net bir karar veremeyeceklerini açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Swissotel’de gerçekleştirdiği toplantının ardından merakla beklenen kararı açıkladı. Federasyon adına açıklamada bulunan Başkan Mehmet Ali Aydınlar, şike iddialarına yönelik soruşturmada adı geçen şüpheli kişi ve kulüplerle ilgili olarak bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağını, kararın, iddianamenin kabulü sonrası verileceğini açıkladı.

Buna göre TFF şu aşamada şike soruşturmasında adı geçen takımlar hakkında küme düşürme kararı almamış oldu. Futbol Federasyonu Başkanı Aydınlar, ”Şu anda UEFA’nın bize ve kulüplere herhangi bir yaptırımı söz konusu değildir” dedi.

PFDK’ya sevk edilenler;

Adı geçen tutuklu kişiler, Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan, Cemil Turan, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ahmet Ataş, İbrahim Akın, İskender Alın, Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi, Korcan Çelikay, Bülent Uygun, Ümit Karan, Ömer Ülkü, Coşkun Çalık tedbirli olarak PFDK’ya sevkedildi.

Tutukluların yanı sıra, Serdal Kulbilge, Cengiz Demirel, Erdem Konyar, Yavuz Ağırgöl, Serdar Belkin, Mehmet Şen, Hikmet Karaman, Serkan Acar, Zafer Önder İpek, Alattin Yıldırım, Hasan Çetinkaya, Gökçek Vederson, Fazıl Özdemir, Zafer Tüzün, Beşir Acar, Yılmaz Vural, Sezer Öztürk, Emenike, Mahmut Boz, Mehmet Yıldız, Levent Eriş, Sadri Şener, Recep Denizer, Can Arat, Önder Turacı, Nevzat Şakar, Murat Özaydınlı, Ekrem Okumuş, Fırat Kocaoğlu, Zafer Demiray, Faruk Taşseten, Mehmet Ofzal, Semih Şentürk de tedbirsiz olarak  PFDK’ya sevkedildiler.

3 Temmuz’da başlayan operasyon ile ilgili olarak halen 31 kişi tutuklu bulunuyor. Operasyon kapsamında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Eskişehirspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediye, Manisaspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Mersin İ.Y. ve Giresunspor kulüplerinin isimleri geçmişti.

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın açıklamalarının tam metni şöyle;

Türkiye Futbol Federasyonu olarak futbolumuzun olağanüstü bir süreçten geçtiği şu günlerde, kanun ve talimatların kurumumuza çizdiği çerçevede çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz. Bu süreçte, yine kanun ve talimatların bize tanıdığı sınırlar içerisinde, yaşanan tüm aşamaları kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Hepinizin bildiği gibi, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından 5894 Sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 3. Maddesinin 1.fıkrasının G bendi ve 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanunun 19. Maddesi çerçevesinde, talebimiz üzerine Federasyonumuza teslim edilen belgeler Etik Kurulumuz tarafından bir süredir inceleniyordu.

Bu belge ve delillerin, Etik Kurulu tarafından incelenmesi neticesinde oluşturulan rapor ve buna bağlı görüşler doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu’nun almış olduğu karar ve görüşler aşağıdaki şekilde oluşmuştur:

1-) İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 157. maddesi uyarınca gizli olarak yürütülmektedir.

2-) Soruşturma dosyası hakkında, Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15.12.2010 tarih ve 2010/2468 sayılı kararı ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 153. maddesinin 2. fıkrası uyarınca gizliliğe dair ek kısıtlama kararı verilmiştir.

3-) Belgeler teslim edilirken, dosyadaki kısıtlılık kararı çerçevesinde işlem yapılması gerektiği ayrıca bir üst yazı ile tarafımıza bildirilmiştir.

4-) Belgelerin Federasyonumuzca bu aşamada şüpheli kulüpler ve gerçek kişilerle paylaşılması, Türk Ceza Kanunu’nun 285. maddesinde düzenlenen gizliliğinin ihlali suçunu oluşturacaktır. Bu suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olup, basın yoluyla işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılmaktadır.

5-) Söz konusu belgelerin paylaşılmasının, halen gizli bir şekilde sürmekte olan soruşturmanın selametini olumsuz şekilde etkileyeceği de açıktır.

6-) Soruşturma evrakının anılan sebeplerle şüpheli kulüp ve gerçek kişilerle paylaşılamaması, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında ilgili taraflara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. , Anayasamızın 36. ve Futbol Disiplin Talimatı’nın 72. maddesi ile teminat altına alınan savunma hakkının tanınmasına engel olmaktadır. Savunma hakkı tanınmadan yapılacak bir disiplin yargılamasının hak arama hürriyetini ve adil yargılanma hakkını ağır bir biçimde ihlal edeceği açıktır.

7-) Her ne kadar, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı şüpheli vekillerine dosyaları inceleme hakkını vermiş ise de, söz konusu soruşturmada kulüplerin şüpheli sıfatını taşımamaları nedeniyle dosyaları inceleme hakkına sahip olamamaları, yine şüphelilerin dosyaları bizzat ve bütünüyle görememeleri, dosyalardan fotokopi alınmasına imkan verilmemesi de, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında savunma hakkının gereği gibi kullanılmasını engelleyecektir.

😎 Ayrıca söz konusu soruşturma evrakı, Federasyonumuza teslim edildiği an itibariyle doğal olarak konuya ilişkin tüm belgeleri içermemektedir. Diğer yandan belgelerin Federasyonumuza tesliminin ardından, söz konusu soruşturmanın kapsamı giderek genişlemiş, soruşturma derinleşerek çok sayıda kulüp ve futbol ailesine mensup gerçek kişiyi kapsar bir biçimde sürmüş ve halen de sürmektedir. Bu hususlarla ilgili hiçbir yeni belge ve bilgi zamanlama nedeniyle henüz Federasyonumuza ulaşmamıştır. Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının adil bir şekilde sürdürülebilmesi için, eksik olan bu belgelerin de Federasyonumuza ulaşması gerektiği açıktır.

9-) Anılan nedenlerle, Federasyonumuz Yönetim Kurulunca bu aşamada, karar verilmesi için gerekli delillerin tamamına erişilmeden ve savunma hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanımına imkan tanınmadan, vicdani kanaate varılmasının mümkün olmadığı görülmüştür. Bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağı kamuoyu takdirlerine sunulur.

10-) Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının hukuka uygun ve adil bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için, gizlilik kararının kaldırılması şarttır. Bunun için de Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 175. maddesi uyarınca iddianamenin kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak bu takdirde, şüpheli kulüp ve gerçek kişiler haklarındaki tüm iddiaları, bütün detaylarıyla ve açıklığıyla görüp inceleyebilecek ve savunma haklarını etkin bir şekilde kullanabileceklerdir.

Kısacası Federasyonumuzca, iddianamenin kabulüne bağlı olarak gizlilik kararının kalkmasını müteakip, derhal şüpheli kulüp ve gerçek kişilerin savunmaları alınacak, bu savunmalar ve tüm soruşturma evrakı incelenmek suretiyle, Etik Kurulu’ndan nihai rapor istenecek daha sonra da hukuka ve adalete uygun bir karar verilecektir.

Bununla birlikte, kulüpler hakkında nihai karar beklenmeksizin, söz konusu soruşturma dosyası kapsamında tutuklanan ve tutuklanma kararına yaptıkları itirazı reddedilen, aşağıdaki futbol ailesi mensuplarının, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir.

1-Aziz Yıldırım——————–Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı

2-Mehmet Şekip Mosturoğlu——Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

3-İlhan Yüksel Ekşioğlu———–Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

4-Tamer Yelkovan——————Fenerbahçe Spor Kulübü Muhasebe Müdürü

5-Cemil Turan———————-Fenerbahçe Spor Kulübü Amatör Şubeler Genel Koordinatörü

6-Serdal Adalı———————Eski Beşiktaş Jimnastik Kulübü Asbaşkanı

7-Tayfur Havutçu—————Beşiktaş Jimnastik Kulübü Teknik Sorumlusu

8-Ahmet Ateş——————-Beşiktaş Jimnastik Kulübü Protokol Müdürü (Güvenlik Müdürü)

9-İbrahim Akın—————–Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

10-İskender Alın—————- Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

11-Mecnun Odyakmaz———-Sivasspor Kulübü Başkanı

12-Ahmet Çelebi————– Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

13-Korcan Çelikay————- Sivasspor Kulübü Kalecisi

14-Bülent Uygun—————Eski Eskişehirspor Teknik Sorumlusu

15-Ümit Karan—————– Eski Eskişehirspor Sportif Direktörü

16-Ömer Ülkü——————Giresunspor Kulübü Başkanı

17-Coşkun Çalık————–Giresunspor Yönetim Kurulu Üyesi

Aynı kapsamda, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde, haklarında tutuklama kararı verilmeyen aşağıdaki kişilerin, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir.

1-Serdar Kulbilge————— Eski Gençlerbirliği Kulübü Kalecisi

2-Cengiz Demirel—————Eski Gençlerbirliği Kulübü Antrenörü

3-Erdem Konyar————–Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

4-Yavuz Ağırgöl————Fenerbahçe Spor Kulübü Güvenlik Sorumlusu

5-Serdar Berkin————–Adanaspor Kulübü Yardımcı Antrenörü

6-Mehmet Şen—————–Eski Ankaraspor Menajeri

7-Hikmet Karaman———Eski Manisaspor Teknik Direktörü

8-Serkan Acar—————–Fenerbahçe Spor Kulübü Kulüp Müdürü

9-Zafer Önder İpek———-Eski Gençlerbirliği Kulüp Müdürü

10-Alaaeddin Yılıdırm——–Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

11-Hasan Çetinkaya———-Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Takımlar İdari Menajeri

12-Gökçek Vederson———–Bursaspor Kulübü Futbolcusu

13-Güde Fazıl Özdemir———Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

14-Zafer Tüzün——————-Eskişehirspor Kulübü Teknik Danışmanı

15-Beşir Acar—————–Mersin İdmanyurdu Kulübü Asbaşkanı

16-Yılmaz Vural————–Konyaspor Kulübü Teknik Sorumlusu

17-Sezer Öztürk —————Eski Eskişehirspor Kulübü Futbolcusu

18-Emanuel Emenike———Eski Kardemir Karabükspor Futbolcusu

19-Mahmut Boz—————Gençlerbirliği Kulübü Futbolcusu

20-Mehmet Yıldız————Eski Sivasspor Kulübü Futbolcusu

21-Levent Eriş—————-Eski Boluspor Kulübü Teknik Sorumlusu

22-Sadri Şener—————–Trabzonspor Kulübü Başkanı

23-Recep Denizer————–Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

24-Can Arat——————–Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

25-Önder Turacı————-Eski Kayserispor Kulübü Futbolcusu

26-Nevzat Şakar——————-Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı

27-Osman Murat Özaydınlı——Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

28-Ekrem Okumuş—————–Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

29-Sadrettin Fırat Kocaoğlu——Kasımpaşaspor Kulübü Futbolcusu

30-Zafer Demiray——————Eski Körfezspor Kulübü Futbolcusu

31-Faruk Taşseten—————Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi

32-Mehmet Oflaz————-Sivasspor Kulübü 2.Başkanı

33-Fatih Hocaoğlu————Giresunspor Kulübü Genel Müdürü

34-Murat Öztürk————–Fenerbahçe Spor Kulübü Kaleci Antrenörü

35-Semih Şentürk————–Fenerbahçe Spor Kulübü Futbolcusu

Söz konusu sevk işlemleri, Federasyonumuza 20.07.2011 tarihinde teslim edilmiş olan dosyalarda yer alan bilgi ve belgeler kapsamında, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde yapılmış olup, Federasyonumuzca yeni bilgi ve belgelere ulaşılmasını müteakip, şike ve teşvik primi eylemleri açısından gerekli incelemeler gerçekleştirilerek, yeni sevk işlemleri yapılabilecektir.

Ayrıca Hukuk Müşavirliği’nin yetkisiz menajerlik, talimatlara aykırı hareket ve sportmenliğe aykırı hareket eylemleri ile ilgili olarak, dosyalar üzerindeki disiplin sevklerine ilişkin çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede de Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na yeni sevk işlemleri gerçekleştirilecektir.

Türkiye Futbol Federasyonu, toplumsal anlamda çok geniş yankı bulan ve çok hassas bir içeriğe sahip olan bu özel konuyla ilgili hukuki açıdan en doğru kararı verebilmek için kanun ve talimatların tanıdığı tüm olanaklar dahilinde çalışmalarını sürdürmektedir. Son derece deneyimli ve konusunun uzmanı kişilerden oluşan mevcut kurul ve kadrolarımızla, Türk futbolunun bugüne kadar yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan bu konuyu çözüme kavuşturmak ve en adil kararı almak adına, çalışmalarımızı yargı organlarımızla birlikte uyum içerisinde sürdürdüğümüzün, tüm kamuoyu tarafından bilinmesini önemle rica ederiz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
%d