Gündem

Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu Yapıldı

Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı ve FIFA’nın 14 Şubat 2008’de yapılan Olağanüstü Genel Kurul’da verdiği talimat doğrultusunda hazırlanan çerçeve statü bütün delegelerin oylarıyla kabul edildi.

Ankara Sheraton Otel’de yapılan Olağan Mali Genel Kurul’a 263 kayıtlı delegeden 197’si katıldı. Genel Kurulu FIFA ve UEFA’dan da birer gözlemci izledi.

Divan Başkanlığına Prof. Dr. Mehmet Helvacı seçilirken, üyeliklere de Şekip Mosturoğlu, Fahrettin Curoğlu ve Hasan Yener seçildi.

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Mali Genel Kurul’un açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinden bugüne geçen 3,5 aylık sürede Türk futbolunun ulaşması gerektiği yere gelebilmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Türk futbolunda son 1 yılda radikal değişikliklerin olduğunu belirten Doğan, ”5719 ve 3813 sayılı Futbol Federasyonu Yasalarının değişikliği ve FIFA kurallarına adapte olmak için çalışmalarımızı yaptık. Bugün Türk futbolu için tarihi bir gün kabul edilecek, yeni statü devrim yaratacak. Bunu yapmak kadar uygulamak da önemli. Bu statünün kağıt üzerinde kalmaması Türk futbol ailesinin baş sorumluluğudur” dedi.

İlk olarak ekonomik konular üzerinde yoğunlaşacaklarını ifade eden Doğan, ”Amacımız oyuna müdahele etmeden düzenleyici olmak. Parası olan, ancak projesi olmayan bir federasyon olmayacağız. Projelerimiz hazır. Başta ekonomik konularda çalışacağız. Ekonomik büyüklüğü sağladıktan sonra kalıcı sportif başarı gelecektir” diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu YapıldıSon dönemlerde Futbol Federasyonu ana sponsorluk gelirlerinde büyük artış olduğunu dile getiren Doğan, yeni sezondan itibaren uygulanacak bazı yeni maddeleri şu şekilde sıraladı: ”Futbolcularla yapılan profesyonel sözleşmelerin noterden yapılma zorunluluğu ve tek tip olma mecburiyeti kalkacak. Tek taraflı fesihlerde taraflara ihtarda bulunma zorululuğu gelecek. Her sezon alınan vize, tescil ve aidatlarda büyük indirime gidilecek. 18 yaşından küçük futbolcuların transferinde muvaffakat kulüpte olacak.”

Yeni Futbol Federasyonu statüsünün 3. maddesine göre Federasyon Genel Merkezi İstanbul’a taşındı.

Doğan’ın konuşmasının ardından faaliyet, denetleme raporu, 1.02.2008-31.05.2008 dönemi gelir-gider tabloları ve bilançosu okunarak oybirliğiyle ibra edildi. Genel kurulda ayrıca, TFF Trabzon Tesisleri, imzalanan dörtlü protokolün ardından Trabzonspor’a devredildi.

NationalTurk Haber

Futbol Federasyonu Hasan Doğan kapanış konuşmasında yeni statüyü onaylayan delegelere teşekür ederek Türk futbolunda bundan sonraki dönemda daha iyi şeyler olacağını söyledi.

Bundan sonra 8813 sayılı yasa yürürlükten kalkacak ve yerine bağımsız ana stütü uygulanacak. 15 maddelik bir yasa TMBB’ye sevkedilecek ve kabul edilip yürürlüğe girdikten sonra Futbol Federasyonu artık FIFA’nın diğer 206 üyesi gibi bağımsız statüye göre yönetilecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu