FutbolGündem

Tutmayın Demirören’i! “Takımı sahadan çekerim dedim”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören birbirinden garip açıklamalar yaptı. Demirören, Volkan Demirel’in milli maçta sahayı terk etmesi üzerine ‘Volkan gitti diye takımı çekerim dedim’ ifadelerini kullandı.

NTV Spor’da canlı yayın konuğu olan Yıldırım Demirören olaylı Kazakistan maçı ile ilgili şunları söyledi:

“Volkan’ın 3-1 yendiğimiz Kazakistan maçı öncesi aleyhindeki tezüharatlar nedeniyle statı terketmesiyle ilgili olarak ise Demirören, “Volkan’ın hareketi yanlış, maçı bırakıp çıkması yanlış. Konu kapandı bizim için. Seyircinin milli takım formasını giymiş bir oyuncuya o hakareti yapması doğru değil. Koşulsuz destek lazım. Federasyon olarak e-bilet ve passolig’i getirdik. Arjantin’de statlara parmak iziyle giriliyor. Bizde de ölümler oldu. Bugün çoğu insan ailesiyle maça gidemiyor. Volkan çıktı gidiyor dediler, “Aşağı inersek takımı çekeriz’ dedim. ‘Volkan haklı’ dedim. ‘Volkan gitti diye takımı çekerim’ dedim. Volkan’a hak verdim. Ama Volkan’ın takımı için oradan gitmemesi lazımdı. Milli Takım forması giymiş kişiye kimse küfür edemez. Hayatta küfür edilmeyecek, yuh çekilmeyecekler, Milli Takım oyuncularıdır.”

Türkiye’deki özerk futbol federasyonunun genel kurul yapısının kulüplerin varlığına dayandığını belirten Yıldırım Demirören “Ellerindeki 7’şer oydan dolayı yapıyorlar. Bu, federasyonları zorlamıştır ama beni zorlamıyor. Biz futbol adına bir şeyler yapmaya geldik. Değiştirdiğimiz talimatlara bakarsanız, talimatları sertleştirdik diyebiliriz. Bu sene mali kriterler çıkaracağız. Bu işi kafamıza koyduk” dedi.

Demirören, kriterleri tam olarak uygulamaya geçireceklerini ifade ederek “Kulüplerimizin yüzde 90’ı borç batağında. Biz bunlara destek vermeyeceğiz. Bu sistemin değişmesi gerekir. Ne yaparsanız yapın, elindeki gücünü tehdit olarak kullanma mantığını değiştiremezsiniz. Değişmesi gereken kulüplerin de dernekler yapısıdır. Senelerdir çıkmayan; ama Türk futbolu için önemli olan bu yasanın çıkması için çalışmalar devam ediyor. Mevcut kulüplerin mali yapısının da düzeltilmesi lazım. Burada da devlet ve hükümetin desteği lazım” diye konuştu.

UEFA’nın, mali kriterleri yerine getirmeyen kulüplere ceza verdiğinin hatırlatılması üzerine Demirören, “Biz bu sene ancak buna başlayacağız. Kulüpler Birliği’nde bunu konuştuk. Senelerce idare edilmişiz. Artık bu idare yok. Bir geçiş süreci olacak ama kesinlikle bu olacak” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu