DünyaGündem

UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ile ilgili beklenen kararı aldı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa’nın dört bir yanındaki kentlerde oynanacak… UEFA, sonunda beklenen kararı aldı. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa’nın dört bir yanındaki kentlerde oynanacak. UEFA İcra Kurulu’nda kabul gören karara karşı çıkan tek isim Şenes Erzik oldu.

UEFA, sonunda beklenen kararı aldı. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa’nın dört bir yanındaki kentlerde oynanacak. UEFA İcra Kurulu’nda kabul gören karara karşı çıkan tek isim Şenes Erzik oldu. Ntvspor’un haberine göre, UEFA Başkanı Michel Platini’nin, Avrupa Şampiyonası’nın 60. yıldönümüne denk gelen Euro 2020’yi tek ya da 2 ev sahibi ülke yerine, Avrupa’nın dört bir yanındaki kentlere dağıtma hayali gerçek oluyor.

UEFA İcra Kurulu’nda yapılan oylamada, Türkiye’nin ev sahipliği için aday olduğu dev organizasyonun, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yapılmasına onay çıktı. Oylamada red oyu veren tek üye, UEFA’nın en etkin isimlerinden Şenes Erzik oldu. UEFA Genel Sekreteri Giannni Infantino, 24 takımın katılacağı Euro 2020’nin, sadece bir kereliğine bu formatta düzenleneceğini vurguladı.

Dünyanın büyük bir küresel ekonomik kriz ortamından geçtiğini hatırlatan Infantino, maçların kıta çapında dağıtılması sayesinde, 24 takıma birden ev sahipliği yapmanın getireceği maddi zorlukların da azaltılacağı görüşünde. Beklenen karar alındı, ancak henüz detaylar net değil. Maçlara hangi kentlerin ev sahipliği yapacağı, turnuva formatının nasıl olacağı ulaşım ve lojistik gibi konular, 2014 yılının Mart ayında kesinlik kazanacak.

Bununla birlikte Avrupa’nın büyük kentlerinin yanı sıra, böyle bir şampiyonayı düzenleme şansı bulunmayan bazı küçük ülkelerde bulunan kentler de maçlara ev sahipliği yapacak. Bu kararla birlikte, Türkiye’nin Euro 2020 adaylığı da düşmüş oldu. Bu yüzden İstanbul’un, 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapma şansının daha da yükseldiği yorumları yapılıyor.

“TÜRKİYE, YARI FİNAL VE FİNALLERİ HEDEFLEMELİ”

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın farklı ülkelerde yapılacak olmasıyla ilgili, Türkiye’nin şampiyonada yarı final ve finalleri hedeflemesi gerektiğini bildirdi. Şenes Erzik, UEFA toplantısında alınan “2020 Avrupa Futbol Şampiyonası”nın farklı ülkelerde yapılması yönündeki kararını değerlendirdi.

UEFA toplantısında “prensip olarak buna karşı çıkan tek kişi olduğunu” vurgulayan Erzik, Türkiye’nin daha önce aday olduğunu ve şampiyonaya ev sahipliği için yarıştığını anımsattı. Erzik, “Sırada Türkiye vardı. Türkiye güzel projeler sundu. Diğer adaylardan fazlası vardı. Aynı formatta devam etseydi, şampiyona Türkiye’ye verilebilirdi. Ancak 12-13 farklı şehir projesi gündeme geldi. UEFA, federasyonlarla çalışma yapacak” dedi.

Şenes Erzik, “Olimpiyatlar mı, Avrupa Şampiyonası mı Bütün mesele buradan çıkıyor” görüşünü dile getirerek şöyle konuştu; 2020 için IOC ve UEFA birbirini istemedi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ilk önce çıkıp ‘ikisi bir arada olmaz’ dedi. Ardından UEFA dile getirdi. Biz biraz kendi elimizle ittik gibi geliyor. Şampiyona farklı şehirlerde yapılacak olursa, birçok soru işareti gündeme gelecek.

Ülkelerin vergi sistemleri incelenmeli, taraftar nakillerinin nasıl yapılacağı araştırılmalı. Finallerin ve grup maçlarının nerelerde yapılacağı tartışması olacak. Şampiyonayla ilgili bir defaya mahsus böyle bir karar alındı. Ancak Türkiye, bundan sonra 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final ve finalleri hedeflemeli. Gruplar doğru bir tercih olmaz. Yine de şampiyonayla ilgili olumlu bakmak lazım.

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu