DünyaFutbolGündem

UEFA Başkanı Michel Platini, İsviçre mahkemesi’nde ifade verdi

İsviçre’nin Sion ekibinin Avrupa Ligi’ne dahil edilmesine karar veren İsviçre Mahkemesi, bu kararı halen uygulamaya koymayan UEFA Başkanı Michel Platini’nin ifadesine başvurdu.

Sion futbol takımının Avrupa Ligi’ne dahil edilmesine karar veren İsviçre mahkemesi, bu kararı halen uygulamaya koymayan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini’nin ifadesine başvurdu. UEFA Sözcüsü Alexandre Fourtoy, Platini’nin tanık sıfatıyla ifade verdiğini ve savcının sorularını cevaplamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Alexandre Fourtoy, tüm bilgilerin bir araya getirilmesinin ardından adaletin yerini bulacağını ve bu süreçte daha fazla bilgi veremeyeceklerini kaydetti. Ntvspor.net’in haberine göre, beraberinde UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino ile İsviçre’nin Vaud bölgesindeki savcının ofisinde yaklaşık 2 saat geçiren Platini’nin, Sion’un Avrupa Ligi’nden men edilmesinin ve mahkemenin kararına şu ana kadar uyulmamasının gerekçelerini anlattığı belirtiliyor.

UEFA, Celtic ile Avrupa Ligi play-off turunda eşleşen Sion’un uygun olmayan oyunculara yer verdiğine hükmetmiş ve İsviçre ekibini turnuvadan men etmişti. Sion, davayı taşıdığı İsviçre mahkemesince haklı bulunmuş ve mahkeme, takımın tekrar turnuvaya dahil edilmesine, aradan geçen zaman süresince de UEFA’nın tazminat ödemesine karar vermişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin alacağı olası sonuca göre hareket edeceğini açıklayan UEFA, kendince umulmadık bir karar çıkması halinde, Sion’un Avrupa Ligi’ne nasıl dahil edilebileceğine işaret eden 3 seçenekli bir paket açıklamıştı.

TURNUVAYA BU HAFTA DAHİL EDİLME TALEBİ REDDEDİLDİ

Öte yandan davaya bakan mahkeme, Sion’un, Avrupa Ligi’ne bu haftadan itibaren dahil edilmesine yönelik talebini reddetti. UEFA, internet sitesinde verdiği haberde, Sion’un, Avrupa Ligi’ne bu hafta dahil edilmesini ve Stade Rennes ile karşılaşmasını öngören bir dizi talepte bulunduğunu, ancak bu isteklerinin Vaun bölge mahkemesince reddedildiği bilgisine ulaşıldığını belirtti.

Aynı haberde, Avrupa Ligi I Grubu’nda yer alan Celtic, Atletico Madrid, Udinese ve Rennes’in, sürece taraf olarak dahil olmak için başvuruda bulundukları ve bu bilginin, merkezi Lozan’da bulunan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile söz konusu takımlar tarafından kendilerine iletildiği kaydedildi.

Haberde, 4 kulübün de I Grubu’ndaki herhangi bir değişikliğin kendi üzerlerinde büyük bir etki yaratacağını açıkça ifade ettikleri ve bunu gerekçe göstererek, sürece taraf olarak dahil edilmeyi talep ettikleri belirtildi. UEFA, CAS’ın bu yönde bir karar alması halinde Sion’un gruba nasıl ve hangi şartlarda kabul edilebileceğini görüşmek üzere söz konusu kulüplerin yetkililerini görüşmeye davet etmişti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu