DünyaFutbolGündem

UEFA’dan sert yaptırımlar!..

UEFA’dan sert yaptırımlar!.. Futbol takımları arasındaki haksız rekabeti önlemek ve üçüncü partilerin rekabet ortamını adaletsiz bir hale getirmesini önlemek için yürürlüğe soktuğu Finansal Fair Play kurallarını genişletiyor…

Özellikler Arap sermayesinin dahil olduğu kulüplerinde harcamalarına ve transfer bütçelerine denge getiren ve ağır cezai yaptırımlar uygulayan UEFA, bundan sonraki cezai yaptırımlara bireysel olarak futbolcuları da dahil etmeye hazırlanıyor. Sporx.com’un haberine göre, mevcut UEFA Disiplin Komitesi ve Finansal Fair Play Kurulu, yeni kurallar çerçevesinde artık takımlara transfer sınırlaması değil, doğrudan transfer yasağı getirecek ve Finansal Fair Play kurallarını çiğneyerek yapılan transferlerde oyunculara bireysel olarak ceza alacak.

UEFA, kendi yaptırım uygulayacak!

Finansal Fair Play çerçevesinde transfer edilmeyen oyuncular, bahsi geçen yasadışı hamlelerin tespit edilmesi durumunda takım haricinde tutulacak ve bireysel olarak UEFA Şampiyonlar Ligi’nden men edilecekler. UEFA, bu hamlesi ile birlikte, finansal usulsüzlük ile savaş konusunda artık oyuncuları da yanına çekmiş olacak.

Söz konusu yeni uygulama ile ilgili olarak konuşan UEFA Genel Sekteteri Gianni Infantino, FIFA’nın kulüpleri finansal anlamda kontrol etme konusunda başarısız olduğunu ve artık UEFA’nın kendi yaptırımlarını uygulayacağını söyledi.

Önümüzdeki sezonun başında uygulamaya geçmesi beklenen söz konusu yeni kurallar, Avrupa takımlarını kapsayacak.

Infantino’nun açıklamaları;

“Söz konusu durum, sportif yarışmaların bütünlüğünü tehdit etmektedir. Sözleşmesel güveni zedelemektedir. Bu durum artık; kulüp, oyuncu ve kulüp sahibi arasında var olması gereken ilişkiye zarar veriyor. Çıkar çatışmaları doğurmasından dolayı, futbolcular kendi kariyerlerinin gelişiminde daha az söz sahibi oluyorlar. Kulüplerin bireylere olan bağlılı artarken, hem sonu olmayan bir borç döngüsünün içine giriyorlar hem de futbol genel imajı lekeleniyor”

“Bunlara ek olarak; üçüncü partilerin, Finansal Fair Play yasalarına rağmen kulüplerinde transfer politikalarına müdahale ettiklerine dair şüpheler bulunuyor. Bu iddialar, bizzat FIFA’nın tespit ettiği bulgulardır. Dolayısıyla artık harekete geçme zamanı geldi. Eğer FIFA bu durumun önüne geçemezse, UEFA bizzat kendisi yapacaktır.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu