FutbolGündemSon DakikaTransfer

UEFA’dan 4 Büyüklere Uyarı

UEFA’dan 4 Büyüklere Uyarı Geldi.

UEFA’nın takip de olduğu ve bütçe açıklarını kapatmama durumlarında Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi gibi turnuvalara katılmaları engellenme ihtimali olan Fenerbahçe ve Galatasaray  için tehlike şansları çalıyor. Bu durumda UEFA’nın takip de olduğu Beşiktaş ve Trabzonspor nispeten daha rahat konumda olmaları ve dengeli bütçelerinden dolayı herhangi bir tehlike durumunun olmadığı belirtilmekte.

Peki Takımların Son Durumları Nedir?

UEFA 4 büyüklere Finansal Fair Play (FFP) gereği 2 aşamalı denetime aldı.

1- Transfer kısıtlamaları ve bütçe denetimiyle Avrupa için lisans alınamayacağı belirtildi. Beşiktaş’a 2.5 yıldır süren ve bu sezon bitecek ‘sattığın kadar alabilirsin’ kısıtlaması, Galatasaray’a ‘Bütçen 65 Milyon Euro’yu geçmeyecek geçerse ceza alırsın’ yaklaşımı bu tarz denetimlere örnektir.

2- UEFA, kulüplere denk bütçe kapsamında ‘tespit edilen borçları verilen sürede kapatın yoksa Avrupa kupalarına almam’ mesajıydı.

Peki Bu Borçlar Neler?

4 büyüklerde tespit edilen ve sıfırlanması beklenen borçlar ise;

Fenerbahçe; Denk Bütçe Açığı 128 Milyon Euro, bu açık Fenerbahçe’nin transfer ve maaş politikasından kaynaklanan, transfer ettiği oyuncuların bonservisi ile satılan oyuncuların bonservislerinin arasındaki açık ile Fenerbahçe’ye gelen oyuncuların yüksek maaş almaları nedeni ile oluşan açık. UEFA, Fenerbahçe’ye bu borcu 2019 Mayıs ayına kadar eritmesini, eğer ki eritmeme durumunda ise ‘Avrupa kupalarına katılmak için lisans hakkı verilmeyeceğini beyan etmişti.’

Galatasaray; Denk Bütçe Açığı 115 Milyon Euro,  aynı Fenerbahçe  gibi transfer ve maaş politikalarında dengesiz bütçeleme ve maaşların yüksek olması sonucundan dolayı UEFA’nın kontrolüne girmiş ve 65 milyon Euro’luk bir futbol bütçesi  şartı getirmişti. Fenerbahçe  gibi 115 milyon euro’luk borcu 2019 mayıs ayına kadar eritmesi gerekmektedir. Borcu azaltamaması durumunda Galatasaray da ‘Avrupa kupalarına lisans alamama gibi bir sorun ile karşı karşıya kalacak’.

Beşiktaş;  Denk Bütçe Açığı 110 Milyon Euro, iki büyük’den farklı olarak Beşiktaş 110 milyon euro’luk borcu sıfırlaması gerekiyor. Beşiktaş’ın bu borcu sıfırlama imkanı var. Bu sezon başında satmış olduğu bonservisi yüksek oyuncular ile hala Avrupa’da yoluna devam etmesi, Şampiyonluk yolunda olması ve reklam yayın gelirlerinin artması, şampiyonlar ligi geliri gibi bir çok kazancı olması borcunu sıfırlama ihtimalini arttırıyor. Beşiktaş borcunu 2018 mayısa kadar sıfırlamak zorunda.

NationalTurk Haber

Trabzonspor; Denk Bütçe Açığı 39 Milyon Euro, Dört büyüklerin en az borcu olan takımı olarak en avantajlı konumda olan Trabzonspor beşiktaş gibi bu açığı 2018 mayıs ayına kadar bitirmek zorunda. Borcunun daha az olması stat gelirleri ve sponsor gelirleri ile bu borcu kapatma ihtimali yakın olan kulüp.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu