DünyaFutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

36. UEFA Kongresi sona erdi…Başbakan Erdoğan; Kulüpler değil şahıslar ceza almalı

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 36. UEFA Kongresi sona erdi. Kongreye UEFA Başkanı Michel Platini, yönetim kurulu üyeleri ve 53 üye ülke federasyonlarının temsilcileri katıldı.

UEFA’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği 36. olağan kongresi sona erdi. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye UEFA Başkanı Michel Platini, yönetim kurulu üyeleri ve 53 üye ülke federasyonlarının temsilcileri katıldı.
Ntvspor.net’in haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da açılışına katıldığı ve konuşma yaptığı kongre yaklaşık 4 saat sürdü.
Toplantıda, UEFA’nın mali ve idari konularının ele alındı.

Bu arada, kongrede Avrupa Futbol Kulüpleri Birliği Başkanı Karl Heinz Rummenigge ile UEFA Başkanı Michel Platini arasında mutabakat zaptı imzalandı. Rummenige, imza töreni sonrası yaptığı konuşmada, Avrupa futbol ailesinde uyum ve sadakat olduğunu dile getirerek, ”UEFA ve Avrupa Futbol Kulüpleri Birliği uzun görüşmeler yaptı. Görüşmeler kolay geçmedi. Çünkü bir tarafta kulüplerin, bir tarafta ulusal futbol federasyonlarının çıkarları var. Neticede adil bir şekilde uzlaşmaya vardık ve Avrupa futbolu adına büyük bir başarı elde ettik. Bu anlaşma sayesinde Avrupa futbol ailesinde önemli bir anlamda sadakat ve süreklilik olacak. Milli takımlar, federasyonlar ve kulüpler arasında önemli bir denge kurulacak” ifadelerini kullandı.

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter’e de çağrıda bulunan Rummenige, ”FIFA’nın kapılarını açın. İstekliyiz. FIFA ile de UEFA ile yaptığımız gibi bir anlaşma yapmak istiyoruz” dedi. Bu arada, Avrupa Profesyonel Futbol Ligleri Birliği ve Profesyonel Futbolcular Birliği ile UEFA arasında da mutabakat zaptları imzalandı.

EURO 2012 HAZIRLIKLARI

Kongrede UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Frantisek Laurinec, EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın hazırlıklarıyla ilgili üyelere bilgiler verdi. Hazırlık aşamasında pek çok zorlukları aşmak zorunda kaldıklarını anlatan Laurinec, Polonya ve Ukrayna Futbol Federasyonları ve bu ülkelerin yetkili makamlarıyla çeşitli çözümler oluşturduklarını söyledi.

Polonya ve Ukrayna’da yeni yollar yapıldığını anlatan Laurinec, havalimanları ve statların hazır olduğunu, ev sahibi ülkelerin yükümlülüklerinin büyük kısmını yerine getirdiğini kaydederek, ”Polonya’daki maç biletleri tükendi. Ukrayna’da 4 maç için bilet talebi var. İki ülke 2012’yi en iyi şekilde gerçekleştirmeye hazır” dedi.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino da EURO 2020 ev sahipliği için 26 Mart’ta tüm ulusal federasyonlara davetiye gönderileceğini, 15 Mayıs’a organizasyona talip olmak isteyen ülkelerin bildirmesi gerektiğini söyledi. Bu arada, 2013’deki UEFA Kongresi’nin Londra’da yapılacağı bildirildi.

84 MEDYA MENSUBU İZLEDİ

UEFA Kongresi’ni toplam 84 medya mensubu takip etti. Kongrede, Türkiye’den 65, diğer ülkelerden ise 19 gazeteci görev yaptı. Bu arada, kongrenin açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından UEFA Başkanı Michel Platini, ”Teşekkür ederiz, mesajınız alınmıştır” dedi.

NationalTurk Haber

KONGRENİN ARDINDAN BASIN TOPLANTISI

UEFA’nın 36. olağan kongresinin tamamlanmasının ardından basın mensuplarının karşısına geçen UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA Genel Sekreteri Giovanni Infantino ve UEFA sözcüsü Alexandre Fourtoy, kongreyi değerlendirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden de satır başlarını aktarak Platini, gündemi değiştirecek açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, şahısların ceza almasını, kulüplerin ise ceza almaması gerektiğini söyledi.

Kongrenin açılış konuşmalarını FIFA Başkanı Sepp Blatter ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ırkçılığın bir insanlık suçu olduğunu belirterek “Yeşil sahalarda olmasa bile tribünlerde, ırkçı, ayrımcı eğilimlere karşı son derece hassas ve dikkatli olmamız gerektiği açıktır. Son dönemde, Avrupa’da tırmanma eğilimi gösteren ırkçılığın, spora ve futbola nüfuz etmemesi, bu noktada üzerinde hassasiyetle durmamız gereken bir durumdur” dedi.

Başbakan Erdoğan şöyle devam etti; Hukukta bildiğiniz gibi suçların şahsiliği ilkesi vardır. Bir de bizim siyasetçiler olarak gerçek kişi ve tüzel kişi noktasında zaman zaman muhatap olduğumuz sıkıntılar vardır. Gerçek kişi ve tüzel kişi noktasında değerlendirmeyi iyi yapmak lazım. Gerçek kişilerin işlediği suçlar sebebiyle eğer tüzel kişilik suç ve ceza almaya kalkarsa burada sadece bir tüzel kişi, kurum ceza almıyor.

Yeri geliyor, milyonlarca o tüzel kişiliğin sempatizanı olan kişiler, belki bir şehir, birkaç şehir, burada cezalandırılmış oluyor. Burada suçların şahsiliği ilkesinden hareketle kim olursa olsun, bu şikeyi ve suçu kim işlemişse, cezaların caydırıcılığından hareketle en büyük cezayı alması en önemli adımdır ve bunun yapılması lazım. Oradan hareketle bunun sürdürülmesi inanıyorum ki, özellikle futbola olan, spora olan aşkı ve sempatiyi daha farklı bir şekilde geliştirecek ve onları sürekli olarak geri götürmeyecektir.

UEFA Başkanı Michael Platini, “Kişilerle kulüpler ayrı tutulsun” diyen Başbakan Erdoğan’a hak verdi ama umut vermedi: “Başbakan’a katılıyorum ama kurallar yıllardır böyle. Başka bir yol var mı? Bu şartlarda zor!”

İstanbul’da düzenlenen 36. UEFA Kongresi sonrası UEFA Başkanı Michael Platini bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına UEFA Genel Sekreteri Giovanni Infantino ve UEFA sözcüsü Alexandre Fourtoy da Platini’ye eşlik etti.
Hak verdi… Umut vermedi!

Platini basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hukukta suçun şahsiliği ilkesi var. Şikede de kişilerle kulüpler ayrı tutulmalı” şeklindeki görüşüne destek verse de uygulanması konusunda umut vermedi. Erdoğan’a hak verdiğini belirten Platini yine de bunun hayata geçmesinin zor olduğunu vurguladı: “Ben de katılıyorum, başkan bir üsulsüzlük yaparsa, kulübün tamamı cezalandırılmamalı. Ama bir yandan da sistem böyle işliyor. On yıllardır böyle… Başka bir yol var mı? Bu şartlarda zor…”
“Kişiler ve kulüpler ayrı tutulmalı”

PLATİNİ: FENERBAHÇE BÜYÜK BİR KULÜP, KİMSEYİ İNCİTME NİYETİMİZ YOK

Platini’nin “Tabii ki Fenerbahçe çok sevilen, çok büyük ve önemli bir kulüp. Büyük bir tarihi, büyük bir stadı var. Ama bizim kimseyi incitme niyetimiz yok. Biz sadece Avrupa’daki mevcut kuralları uygulamakla yükümlüyüz. Ben yardımcı olmak istiyorum ama disiplin kurulları var, başkanları bağlayan kurallar var.” şeklindeki sözleri de dikkat çekiciydi.

INFANTINO: DİSİPLİN SORUŞTURMASI SÜRATLİ TAMAMLANIR

UEFA Genel Sekreteri Infantino ise bir kez daha TFF’yi hızlı karar almaya davet ederken; yargı ile sportif disiplin soruşturmasının birbirinden farklı ve bağımsız olduğunu vurguladı ve “Davanın bitmesini beklemeyin” mesajı verdi: “Cezai kovuşturma başka, disiplin soruşturması başka bir şey. Sporda kimseyi hapse atmazsınız. Bir yaptırım uygularsınız. Futboldan men edersiniz, bir müsabakaya katılımdam men edersiniz. Cezai kovuşturma, yıllar alır, uzun sürer. Ancak disiplin soruşturması süratli bir şekilde tamamlanır.”

Türkiye’nin EURO2020 adaylığı konusunda “Türkiye’ye oy veririm” diye açık destek veren UEFA Başkanı bir şart koştu: “Ama İstanbul 2020 Olimpiyatları’na da aday. Eğer olimpiyarları alırsanız size oy vermem, iki organizasyon birden olmaz”

Platini konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsederek başladı ve “Başbakan çok iyi mesajlar verdi, umut aşıladı. Kendisi de eski bir futbolcu olduğu için futbola gönül vermiş bir kişi” dedi. Kongreden duyduğu memnuniyeti dile getiren UEFA Başkanı, “Bu kongrede birlik vurgusu ön plana çıktı. Futbolun patronları, kulüpler, oyuncular bir araya geldik, birlikte hareket ettik. Ben bugün çok mutlu bir insanım. Çünkü doğuyla batının buluştuğu Türkiye’de, İstanbul’da tüm futbol ailesini bir araya getirdik” diye konuştu.

Ardından soruları almaya başlayacağını belirten Platini sözü kendi kendine Fenerbahçe’ye de getirdi ve “Fenerbahçe’nin durumu merak konusu biliyorum. Bugün de Fenerbahçe ile ilgili soru sorarsanız Sayın Genel Sekreter Infantino dünkü cevapları tekrarlayacak” dedi.

PLATINI: BAŞBAKANA HAK VERDİM AMA SİSTEM BÖYLE İŞLİYOR

Ancak burada soru Infantino’ya değil Platini’ye geldi ve UEFA Başkanı da soruyu yanıtladı. Platini, “Başbakan Erdoğan’ın ‘Kişiler ceza almalı, kulüpler ceza almamamalı’ düşüncesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya ilginç bir yanıt verdi. Erdoğan’a hak verdiğini belirten Platini yine de bunun hayata geçmesinin zor olduğunu vurguladı: “Sayın Başbakan ikili görüyşmemizde de aynı şeyi söyledi. ‘Haklısınız’ dedim ama sistem bu şekilde oluşturulmuş, yıllardır böyle oluyor. Disiplin Komitesi bağımsız bir komite. Ama ben de size katılıyorum, başkan bir üsulsüzlük yaparsa, kulübün tamamı cezalandırılmamalı. Ama bir yandan da sistem böyle işliyor. On yıllardır böyle… Başka bir yol var mı? Bu şartlarda zor…”

INFANTINO: AMACIMIZ KULÜPLERE YARDIMCI OLMAK

Platini Türk futbolunu da yakından ilgilendiren ekonomik fair play konusundaki bir soruya Infantino’nun yanıt vermesini istedi. Infantino “Bu konuda bir son tarih var. İcra Kurulu bunu kabul etti. Bir başabaş noktası var ve kulüplerin bunun ötesinde bir harcama yapmaması ön görülüyor. İlk müeyyideler 2013-2014 sezonunu kapsayacak. Dikkate alınan şu; 2011-2012, 2012-2013 sezonları dikkate alınacak. Kulüpler bunu biliyor, 2013-2014’ten itibaren de yaptırımlar başlayacak. Basit uyarı cezaları da verilebilir, Şampiyonlar Ligi’nden men gibi çok ciddi yaptırımlar da uygulanabilir.”
Bu arada Platini ise “Amaç kulüplere zarar vermek değil, yardımcı olmak” diye eklemede bulundu.

PLATINI: TÜRKİYE’YE OY VERİRİM AMA…

Platini Türkiye’nin 2020’yi alma şansı için ise “Prosedür açıklandı. Sayın Başbakan da Türkiye’nin ev sahipliği talebini açıkladı. Türkiye’nin eli çok güçlü bu konuda. Tek sıkıntı şu olabilir: 2020’de Olimpiyat oyunları’na da talip İstanbul. Hem Avrupa Futbol Şampiyonası hem Olimpiyat ikisi bir arada olmaz. Eğer İstanbul EURO 2020’ye adaysa ben Türkiye’ye oy vereceğim. Ama eğer olimpiyat İstanbul’a verilirse, daha sonra yapılacak olan EURO 2020 oylamasında Türkiye’ye oy vermem” diye konuştu.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino şike teşebbüsü ile şike arasındaki farklar üzerine bir başka soruya şöyle cevap verdi: “Girişim de olabilir, teşebbüs de olabilir, şike anlaşması da olabilir. Bizim bu konuda politikamız çok açık. Bu davranışlar anlayışla karşılanmaz. Kuşkusuz sonuca ulaşan şike ile sonuca ulaşmayan şike arasında fark olabilir ama bu sonucu çok değiştirmez. Tabii ki her durumun ne olduğunu ne olmadığını araştırmak gerekir ve yaptırım uygulanır.”

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino şike süreciyle ilgili bir başka soruya ise “Şunu söyleyebilirim; kuşkusuz bazı hassas konular var Türkiye’deki şike iddialarıyla ilgili olarak. Bazı maçlarda şike olmuş ya da girişimi olmuşsa bu TFF’nin işidir. Onlar da tedbir alacaklarını söylediler. Geçen sene Kasım ayına kadar beklendi çünkü iddianame yoktu. TFF karar alacaktır ama ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olur. Çünkü ne kadar gecikirse Türkiye’nin imajı açısından kötü olur. Bunlar kolay meseleler değil, bunu anlıyoruz. Onlar bir karar almazlarsa UEFA bu konuya bakacaktır, ne gibi önlemler alacağını düşünecektir.”

“UEFA’nın bir yere kadar bekleyeceğini belirtmiştiniz. UEFA, hangi noktada devreye girecektir” sorusuna ise Infantino, “Ne kadar erken olursa o kadar iyi. Kulüpler, UEFA şampiyonası için kayıtlarını yaptırdı. Her kulüp, UEFA şampiyonasına katılmak istiyor. Kulüpler bir deklarasyon imza etmek durumda, her şeyin uygunluğunu, hiçbir şikeye bulaşmadığını teyiden… UEFA’nın müdahelesinin gündeme gelebileceği son tarih bu olabilir. Sporda kimseyi hapise atmazsınız, bir yaptırım uygularsınız, disiplin yaptırımı… Futboldan men edersiniz, ispat yükü tamamen farklıdır” diye konuştu.

Infantino’nun ardından söze giren Platini ise “Tabii ki Fenerbahçe çok sevilen, çok büyük ve önemli bir kulüp. Büyük bir tarihi, büyük bir stadı var. Ama bizim kimseyi incitme niyetimiz yok. Biz sadece Avrupa’daki mevcut kuralları uygulamakla yükümlüyüz. Ben yardımcı olmak istiyorum ama disiplin kurulları var, başkanları bağlayan kurallar var.” dedi.

PLATINI: BAŞKANDAN MEKTUP ALDIM VE YANITLADIM

Platini, 2006’da Denizli’de kaçan şampiyonlukla ilgili Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın kendisine yazdığı mektupla ilgili bir soruya ise önce “2006 mı dediniz? Ben o yıl görevde değildim” diye yanıt verdi. Platini, muhabirin ikinci sorusuna üzerine ise “Başkanlardan mektup alırım. Başkandan da aldım ve yanıtladım” diye yanıt verdi.

Platini, TFF’nin seyircisiz cezası verilen maçlara sadece kadın ve çocuk alınması kararına da tam destek verdi: “Aslında seyircisiz oynama cezası vermek lazım ama bence harika bir fikir bu. Stadyum silme dolu olacaktır, harika bir ortam olacaktı, bence harika bir fikir”

Şenes Erzik’in TFF Başkanı olmasına UEFA’dan onay çıkmaması hakkındaki soru üzerine ise Platini “Kendisine çok teşekkür ederim büyük katkılarından dolayı. Kendisi UEFA’da kalmayı tercih etti. Çok başarılı çalışmaları var, kendisine müteşekkiriz”

Giovanni Infantino, Türkiye’deki şike davası ve TFF’nin soruşturması hakkındaki bir soru üzerine de “Cezai kovuşturma başka, disiplin soruşturması başka bir şey. Sporda kimseyi hapse atmazsınız. Bir yaptırım uygularsınız. Futboldan men edersiniz, bir müsabakaya katılımdam men edersiniz. Cezai kovuşturma, yıllar alır, uzun sürer. Ancak disiplin soruşturması süratli bir şekilde tamamlanır” diye yanıt verdi.

PLATINI: YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADIYSALAR, ENDİŞELENMEYE GEREK YOK

Platini “Eğer yanlış bir şey yapmadılarsa endişelenmelerine gerek yok. Türk futbolu oldukça iyi değerlendirilmeli. Çünkü biz Türk futbolu konusunda saygı duyduğumuz bir futbol. Büyük kulüpleri, büyük oyuncuları var. Biz Türk futbolu ile ilgili bir şey yapmadık, bir Türk takımını almadık sadece, ikinci takımı aldık”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu