FutbolGündem

Aydınlar suskunluğunu bozdu; Yıldırım’a meydan okudu, açıklamasını gözyaşlarıyla bitirdi!..

Aydınlar suskunluğunu bozdu; Yıldırım’a meydan okudu, açıklamasını gözyaşlarıyla bitirdi!..  3 Temmuz sürecinin kilit isimlerinden Mehmet Ali Aydınlar, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şike süreciyle ilgili belgeleri ortaya döken Aydınlar, Yıldırım’a da adaylık konusunda meydan okudu.

TFF Eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 3 Temmuz süreci sonrası ilk kez basın toplantısı düzenledi. Aydınlar, o gün yaşanılanları, UEFA ile olan yazışmaları tüm belgeleriyle basın toplantısında açıkladı. Ntvspor’un haberine göre, Aydınlar, 2 Kasım’daki genel kurul için de Aziz Yıldırım’a rest çekti! Aydınlar, ‘Aday değilim ama aday olursan ya da birini işaret edersen karşına çıkabilirim’ mesajını verdi.

“BEN BUNLARI HAK EDECEK NE YAPTIM?”

Aydınlar, “Fenerbahçe ile ilgili çok kritik bir sürece girildi. Ortada çok büyük zarar görmekte olan kurumlar var. O gün TFF Başkanı koltuğunda Mehmet Ali Aydınlar olmasaydı ne olurdu? Fenerbahçe’nin yaşayacaklarını öngörüp ‘durum vahim’ demem kadar doğal bir şey olamazdı. O gün bütün medya organlarında anlatmaya çalıştım. Masumiyet karinesine özen gösterdim. Türk spor tarihinin en büyük davasını çözümlemek için çalışmaya karar verdim. 7 ay boyunca kulüplerimizin en az hasarla kurtulması için çaba gösterdim. Karşılığı ne oldu? Bütün yaptıklarıma rağmen hain olarak gösterildim. Hakaret ve tehdit mesajları aldım. Yaşamımın 25 yılını verdiğim kulübe karşı itibarsızlaştırıldım. Ben bunları hak edecek ne yaptım?” diye konuştu.

“BEN GÖNDERSEYDİM BİLE UEFA FENERBAHÇE’Yİ AVRUPA’YA ALMAYACAKTI”

“Fenerbahçeli yöneticiler kararı bizim vermemizi istedi” diyen Aydınlar, “Biz de zaman darlığı nedeniyle kararı verdik. Fenerbahçe, ‘Şampiyonlar Ligi’ne katılmıyoruz’ deseydi, 1 yılla kurtulabilirdi. Herkes biliyor ki, ben gönderseydim bile UEFA, o sene Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne almayacaktı. Fenerbahçe gitseydi, Milli Takım 3-5 yıl, Fenerbahçe ise 8 yıl ceza alacaktı. Türkiye’yi riske atamazdım” dedi.

“BENİ HAİN OLARAK GÖSTERMEYE ÇALIŞTILAR”

Aydınlar, “Fenerbahçe yöneticileri, tribüne oynadı. Beni hain olarak göstermeye çalıştılar. O gün UEFA’nın söylediklerinin birer birer gerçekleştiğini görüyoruz. Net bir şekilde söylemişlerdi. Sürecin en başından beri Fenerbahçe taraftarı yanıltılmaya çalışılıyor. Fenerbahçe yöneticileri, “CAS’ın kararı ne olursa olsun, bu sezon Avrupa’dayız” dedi. Ne oldu? Men kararı geldi” diye konuştu.

“PUAN SİLME CEZASIYLA DOSYA TAMAMEN KAPANACAKTI”

Platini’yle görüşüp ve ikna ettiğini belirten Aydınlar, “Ligleri oynatacağımızı ve ligler oynanırken karar vermeyeceğimizi söyledim. Biz bu pazarlıkalrı Türk futbolu adına yaptık, Fenerbahçe adına değil. Başarılı da olduk. İsviçre’de UEFA’yla yaptığımız büyük pazarlıklar sonuç verdi. Puan silme cezasıyla dosya tamamen kapanacaktı. UEFA bunu kabul etmişti. Fenerbahçe 1 seneyle kurtulacaktı” şeklinde konuştu.

NationalTurk Haber

“UEFA’YA 58. MADDENİN ÇOK AĞIR OLDUĞUNU SÖYLEDİM”

Aydınlar, “Ceza alan kulüplerden ödülleri geri alıp en az 12 puan silip 10 milyon TL’den az ceza verelim dedik. Ayrıca 2011-2012 sezonunda ceza alan kulüpleri Avrupa’ya göndermemeyi önerdik. UEFA bunu teyit etti. Hepinize soruyorum; Fenerbahçe yönetimi kişileri kurtarmak yerine bu yaptırımları kabul etseydi, ne durumda olurduk? UEFA yetkililerine 58. maddenin çok ağır olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söyledim. UEFA yetkilileri bana soruşturma sürerken 58. Madde’nin değiştirilemeyeceğini ama askıya alınabileceğini söyledi. Fenerbahçe yönetimi 58. Madde’nin değişmesini istemediklerini söyledi ama gerçek öyle değildi. Nihat Özdemir, ’58. Madde değişmezse Türk sporu batar’ demişti” şeklinde konuştu.

“FENERBAHÇE FIRSATLARI KULLANSAYDI BU DAMGAYI YEMEYECEKTİ”

“106 yıllık kulübün menfaatleri için değil, kulübü bu hâle getirenlerin menfaatleri için hareket ettiler” diyen Aydınlar” Platini, 2006’da UEFA Başkanı oldu, 2007’de ‘şikeye sıfır tolerans’ kuralını getirdi. Porto, Juventus örnekleri yanlış. Bahsettiğim fırsatlardan herhangi birini kullansalar Fenerbahçe bu damgayı yemeyecekti” dedi.

“HABERİM OLSAYDI BURSASPOR’U GÖNDEREBİLİRDİM”

Aydınlar, “İçeride farklı, dışarıda farklı konuşup tribüne oynayanlar yüzünden ‘yeter’ deyip, istifa ettim. Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne ben göndermedim. Haberim olsaydı, Bursaspor’u gönderebilirdim” diye konuştu.

“PAZARLIĞIN BENİM DÖNEMİMDE YAPILMADIĞI YALAN”

“O dönem söylemiştim. Haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyorum” diyen Aydınlar, “Tablo çok netti ve iyi niyetle konuyu çözecektik. CAS davası namus davamız’ diyenler, bana ‘Çaremiz yok, davayı çekmek zorundayız’ dediler. UEFA’dan randevu istediler, alamadılar. Benden rica ettiler, ben aldım. Gidip görüştüler. Fenerbahçe yöneticilerinden habersiz bir pazarlık yoktur. Pazarlığı Fenerbahçe yöneticisi ve 1 avukat yaptı. Fenerbahçe için UEFA’dan randevuyu bizzat ben almıştım. Pazarlığın benim dönemimde yapılmadığı yalan” ifadelerini kullandı.

“YAŞANAN MANEVİ ZARARI HİÇBİR ŞEY TANZİM EDEMEZ”

Aydınlar, “Fenerbahçe Yönetim Kurulu bu zararı tazmin etmek zorundadır. Bu zararı nasıl tanzim edeceklerini açıklamalılar. Bir Fenerbahçe Kongre Üyesi olarak süreci başlatıyorum. Fenerbahçe, 45 milyon euro zarar etti. Bu hesabı onlar yaptı. Fenerbahçe yönetiminde çok önemli işadamları var. Bu paralar onlar için çok mühim olmasa gerek. Tanzim etmeliler. Fenerbahçe’ye bu lekeyi sürenler, kişiler için kulübü ateşe atanlar maddi zararım tanzim etmek zorundadır. Yaşanan manevi zararı hiçbir şey tanzim edemez” dedi.

“FENERBAHÇE’NİN ANA SORUNU ZİHNİYET SORUNUDUR”

Aydınlar, “Şimdi olağanüstü seçim yapılacak. 2 ay sonra olağanüstü seçim olur mu? İnanıyorum ki, Fenerbahçe’ye çok ciddi başkan adayları çıkacaktır. Fenerbahçe, kimsenin vesayetinde değildir. Kimse Fenerbahçe’nin sahibi değildir. Herkes haddini bilmelidir. Fenerbahçe’nin ana sorunu seçim değildir. Sorun, zihniyet sorunudur” diye konuştu.

“YETER ARTIK, FENERBAHÇE YENİLENMEK ZORUNDA”

“25 milyon taraftarı olan ve yıllık cirosu 200 milyon dolarla ifade edilen ama böyle yönetilen başka kurum var mı?” diyen Aydınlar, “Bu kurum bakkal gibi yönetilmeyi hak etmiyor. Böyle mi dünya kulübü olacağız? Rakip diyebileceğimiz Avrupa kulüpleri dünyada başka pazarlara açılırken biz neler konuşuyoruz. Aranızda olanları Fenerbahçe’ye yakıştıran var mı? Fenerbahçe bunları hak ediyor mu? Fenerbahçe’de değişim yaşanmalıdır. Bunun vakti geldi. Çağrı yapıyorum. Fenerbahçe gibi müthiş bir gücün enerjisinin kişilerin egolarıyla eritiyoruz. Yeter artık! Fenerbahçe yenilenmek zorunda. Her unsuruyla şeffaf ve hesap verilebilir olmalı. Fenerbahçeliler, artık betonu ve inşaatı değil; tüm sporlarda sportif başarıyı konuşmak istiyor” şeklinde konuştu.

“ZİHNİYET DEĞİŞMEZSE ADAY OLABİLİRİM”

2 Kasım’daki Fenerbahçe Genel kurulu’nda aday olup olmayacağı konusunda da ilginç açıklamalar yapan Aydınlar, “2 Kasım’da yapılacak kongrede başkanlığa aday değilim” diye girdi söze. Ancak Aydınlar bu konuda da şartını ortaya koydu: “Birçok aday çıkacağına inanıyorum. Şayet Fenerbahçe’nin içine düştüğü bu zor durumun tek sorumlusu olan bu zihniyet, yönetim konusundaki ısrarını sürdürmeye kalkarsa, emanetçi bir aday aracılığıyla bu büyük kulüp üzerindeki vesayetini sürdürmeye kalkışırsa, kararımı gözden geçireceğimi buradan ifade etmek istiyorum”

“TRABZONSPOR TARAFTARININ TEPKİ GÖSTERMESİ İLGİNÇ”

Takımların neden küme düşürülmediğini ise kendisinden sonra gelen TFF yöneticilerine sorulması gerektiğini belirten Aydınlar, “Ben istifa etmiştim. En başta karar vermememin sebebi, masumiyet karinesine duyduğum saygıydı. Kararı play-off öncesinde verme kararı almıştık. Bunu da Platini’ye zor da olsa kabul ettirdik. Trabzonspor da bu soruşturmanın kapsamındaydı. 8 kulüp vardı. Trabzonspor taraftarlarının tepki göstermesi ilginç. UEFA Fenerbahçe ve Trabzonspor’dan bahsediyordu. O dönemde bize sorulsaydı Trabzonspor’u da Avrupa’ya göndermezdik” diye konuştu.

“HERKES İYİ NİYETLİ OLSAYDI BU SORUNU ÇÖZERDİK”

Aydınlar, “Herkes iyi niyetli olsaydı, bu sorunu el birliğiyle çok rahat çözerdik. Kişilerin menfaati savunulacak diye sıkıntı yaşadık. Bize ayrı medyaya ayrı konuştular. Bazı kişiler bu süreci, küçük çıkarları için sabote etti. 50’nin üzerinde sporla ilgili kişi gözaltına alınmıştı, basında çıkan haberler ortadaydı. ‘Durum vahim’ değil miydi? Benim etik, ahlak anlayışıma göre Allah korusun 1 gün bile hapis yatmak vahim bir durumdur. Nasıl olmuşsa olmuş, sonuç bu” ifadelerini kullandı.

“ERZİK UEFA’DA GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR İSİM, ÇOK YARDIMCI OLDU”

Aydınlar, “Durum vahimdir arkadaşlar. CAS kararı ortadadır. Türkiye’nin son 10 yıldaki gelişimine bakın. Ekonomik olarak ne kadar çok geliştik. Sportif olaraksa geride kaldık. Başka ülkelerde ekonomiyle spor da büyüyor. Bizde ise bu fırsat kaçırıldı. Şenes Erzik, UEFA’da gerçekten çok önemli bir isim. Bu süreçte bize çok yardımcı oldu. Hiçbir yanlışını görmedim” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu