FutbolGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Aziz Yıldırım; Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek!..

Aziz Yıldırım; Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek!.. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz süreci ve Futbolda Şike Davası hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Yöneticileri Mahmut Uslu ve Deniz Tolga Aytöre ile birlikte CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olan Yıldırım, Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. 3 Temmuz süreci ve Futbolda Şike Davası hakkında bugüne kadarki açıklamalarını bir kez daha dile getiren Aziz Yıldırım, “Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek” dedi. Ntvspor’un haberine göre, Yıldırım, hakkındaki hapis kararına rağmen Türkiye’ye dönmesiyle ilgili olarak ise “Ben herşeyi göze aldım, onun için Türkiye’ye geri geldim. İstemesem gelmezdim ülkeye…” diye konuştu.

“HAPİSTEN KORKMUYORUZ” 

Programda ilk olarak “Cezaevine ne zaman gireceksiniz?” şeklinde bir soru yanıtlayan Yıldırım, gülerek verdiği cevapta şunları söyledi: “Yargıtay Başsavcılığı’nda dilekçemiz var, o inceleniyor. Kamuoyu gibi biz de bekliyoruz. Bekliyorum, çok da önemli değil. Önemli olan Türkiye’nin şu anki durumu. Hapisten korkmuyoruz, biz dava adamıyız. 1 yıl yattım, 2 sene 2 ya da 4 ay daha yatacağım” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN VİCDANLARDA AKLANMAM” 

Önemli olanın insanların vicdanındaki kanı olduğunu da dile getiren Yıldırım, “Önemli olan benim insanların vicdanında temiz olmam. Yoksa 3-5 kişinin vereceği karardan rahatsızlık duymam” diye konuştu.

“POLİSİN SORACAKLARINI İNTERNETTEN ÖĞRENDİM” 

Yıldırım, ardından Özel Yetkili Mahkemeler’e yönelik eleştirilerini sıraladı. “Bu Özel Yetkili Mahkemelerde yargılananların nasıl haksız-kanunsuz yargılandıklarını biz kendimiz yaşadık. Bu ses kayıtları olayı Cumhuriyet’in sonunu getirecek” diyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bu mahkemelerin gördüğü davalarda hemen ilk başta basında bir karalama kampanyası başladığını, bir algı yaratıldığını dile getirdi. “Siz önce kamuoyundaki o algıyı düzeltmeye çalışıyorsunuz, sonra mahkemede masumluğunuzu kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Davada gizlilik varken, ben 10. günde ne ile suçlandığımı bilmiyordum. Daha poliste ifade vermemişken, polisin bana soracağı sorular internette yayınlandı” diyen Aziz Yıldırım, bu eleştirileri şahsı için değil herkes için söylediğini belirtti.

“HER ŞEYİ GÖZE ALDIM” 

Aziz Yıldırım’ın dikkat çeken sözlerinden biri de hakkındaki hapis kararı yurtdışındayken açıklanmasının ardından Türkiye’ye dönmesi üzerineydi: “Ben herşeyi göze aldım, onun için Türkiye’ye geri geldim. İstemesem gelmezdim ülkeye…”

“YENİDEN YARGILAMADA İDDİANAMELER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ” 

Programın sunucusu Ahmet Hakan’ın “Ne istiyorsunuz? Yeniden yargılanma mı istiyorsunuz?” sorusuna ise yanıt, Fenerbahçe’nin Hukuktan Sorumlu Yöneticisi Tolga Deniz Aytöre’den geldi: “Kavram yanlış kullanılıyor. Yeniden yargılama değil adil yargılama istiyoruz. Özel Yetkili Mahkemelerin yaptığı yargılamanın yeniden yapılması çözüm değil. Başka mahkemeye yollarlarsa ne ile yollayacaklar? Özel Yetkili Mahkeme’nin iddianamesi ile yollayacaklar. 3 Temmuz’da operasyon yapıldı, 4 Temmuz’da örgüt lideri ilan edildi insanlar. Özel Yetkili Mahkemeler’in iddianamelerin gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“ADİL YARGILANALIM, SUÇLUYSAK CEZAMIZI ÇEKELİM”

3 Temmuz sürecinde kendilerine Fenerbahçeliler’den başka kimsenin sahip çıkmadığından yakınan Aziz Yıldırım “O dönemde ‘Çantadaki para dediler’ yok, ‘Oyuncuya giden para’ dediler yok, ‘Buca maçının sonucunu biliyorduk’ dediler, karara bile girmedi o maç… Herkesi itibarsızlaştırma hareketi ile herkesin içinde mahkemeleri yaptılar, sonra tutukladılar. Bizim istediğimiz adil yargılanalım, suçumuz varsa cezayı çekelim” şeklinde konuştu.

“İBRAHİM AKIN’A BASKI YAPTILAR” 

3 Temmuz süreci ve Futbolda Şike Davası’na yönelik eleştirilerini sürdüren Yıldırım, İbrahim Akın’ın savcılık ifadesinde şike yaptığını kabul edip, mahkemede bu itirafı baskı altında yaptığını söylemesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Savcı Mehmet Berk, İbrahim Akın’a ‘Suçlamaları kabul edersen seni bırakacağım, evine gdeceksin’ diyor. İbrahim Akın ile dışarıda konuşuyor. İbrahim diyor ki ‘Ben kabul edeceğim, futbol oynamak istiyorum hapise girmek istemiyorum’… Ve İbrahim Akın 100 bin dolar aldığını kabul ediyor. Ama savcı tutuklama kararı çıkartıyor. İbrahim Akın ve avukatı bunu görünce orada ifadeyi reddediyor. Her ikisi de bu olayı CAS’ta kendileri anlattılar” ifadelerini kullandı.
reklam

“TAPELERİ KAFALARINA GÖRE KISALTTILAR”

Futbolda Şike Davası’ndaki tapeler konusunda da bir çok eleştiri ve suçlamada bulunan Yıldırım, operasyon uyapanların tapeleri kafalarına göre kısaltarak suçlamaya uygun hale getirdiklerini, bazı görüşmelerin tarihleriyle bile oynandığını ve başka olaylara uydurulduğunu savundu.

“PARA TRAFİĞİ İSPATLANSIN, KÖPRÜDEN ATLARIM” 

Şike davasındaki futbolculara para verme suçlamalarını da hatırlatan Yıldırım, “Tamer Yelkovan, Yusuf Turanlı’ya nasıl para vermiş? İspat etsinler köprüden atlayacağım. O ikisi birbirini tanımıyor bile, hapishanede tanıştılar. Benim para verdiğimi söylüyorlar. İspat etsinler köprüden aşağıya atarım kendimi. Ne zaman, kime, hangi hesaptan, nere vermişim?” dedi.

Bu arada Yıldırım, asıl önemli konunun bahis şikesi olduğunu, Bochum davasının doğru düzgün konuşulmadığını savundu.

“TRABZONSPOR’UN ŞİKE YAPTIĞINI İDDİA ETMİYORUM”

Trabzonspor’un şike yaptığı ya da teşvik primi verdiği yönüde bir iddiası olmadığını da söyleyen Yıldırım, kendilerinin tapelerle oynarak mahkum edildiğini, benzer tapelerin Trabzonspor için de olduğunu, kendileri tapeler yüzünden suçlu ise herkesin aynı şekilde suçlu olması gerektiğini belirtti. Ancak sadece kendilerinin mahkum edilmesinden davanın Fenerbahçe’ye karşı bir operasyon olduğunun da anlaşıldığını savunan Yıldırım “Biz zaten tüm tapelerin çöp olduğunu söylüyoruz” diye konuştu.
Yıldırım ayrıca “Trabzonsporlu bir oyuncu ile şike yaptığımızı yazdılar, sonra iddianameden çıkardılar” dedi.

“SADECE TARLA SORULDU, TARLA KARARDA YOK” 

Fenerbahçe yönetici Deniz Tolga Aytöre’nin açıklaları içinde öne çıkanlardan biri de Futbolda Şike Davası’nda ceza alan İlhan Ekşioğlu ile ilgiliydi. “Tarlalar ekildi” konuşmasının kararda geçmediğini belirten Aytöre, İlhan Ekşioğlu’na “Şu hesaptan niye para yollardın? Şu futbolcuyla nerede görüştün?” diye soru sorulmadığını, sadece “tarlalar” konuşmasının sorulduğunu ifade etti.

“19 MAÇ 7’YE İNDİ, UEFA BAŞKA MAÇI SEÇTİ” 

3 Temmuz sürecinde Emniyet’ten “19 maçta şike var” açıklamasının geldiğini ama bu rakamın iddianmede 13, kararda ise 7 maça düştüğünü ifade eden Aziz Yıldırım, UEFA’da ise kendilerine bu 7 maçın dışında kalan Gençlerlirliği maçından dolayı suçlandıklarını söyledi.

Yıldırım, 3 Temmuz sürecinde bazı genel kurul üyeleri ve taraftarlardan “Takımı ligden çekin” talebi geldiğini ama bunu genel kurula götürmediklerini de ifade etti.

“BİR GÜN HAKLILIĞIMIZ BİZE TESLİM EDİLECEK” 

Sözlerini “Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek” diye sürdüren Yıldırım, hapise girmesinin ardından yerine Ali Koç’un mu başkan olacağı yönündeki soruya ise “Padişahlık yok burada. Genel Kurul, başkan da seçer, yönetim de seçer, biz de bir nefer olarak her zaman yanında oluruz” dedi. Yıldırım, Ali Koç’un da yönetimden ya da dışarıdan başka bir ismin de başkan olabileceğini sözlerine ekledi.

“FENERBAHÇE İLE ARAMDAKİ BAĞI KOPARAMAZLAR” 

Aziz Yıldırım’ın sözlerini “Fenerbahçe ile Aziz Yıldırım arasındaki bağ, mahkeme kararları ve iddialar ile koparılamaz. Bunu herkes anlasın. Havalanında beni karşılayanlar, Yılbaşında, babalar gününde Metris’e gelen Fenerbahçeliler…..” diye tamamlarken duygulandığı görüldü.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu