HaberFulya DosyasıFutbol

Demirören ‘in kovduğu del Bosque Dünya Şampiyonu oldu

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören 'in kovduğu ‘Yeniköy Kasabı’ del Bosque Dünya Şampiyonu oldu!

Ülkesine tarihteki ilk dünya şampiyonluğunu kazandıran Vicente del Bosque, 2004-2005 sezonunda Beşiktaş’ın başına geçmiş, ilk yarı sonunda başarısız olduğu gerekçesiyle siyah-beyazlı ekipten gönderilmişti!..

İspanyol hocaya ‘Yeniköy Kasabı’ lakabı takılmış ve bir gece operasyonuyla takımdan kovulmuştu. Aynı teknik adam yani “Yeniköy Kasabı” İspanya Milli Takımı’na dünya kupasında ilk kez final oynattı ve ekibini dünya şampiyonluğuna taşıdı. Yanında da yine Beşiktaş’tan birlikte kovulduğu yardımcısı Antonio Grande Cereijo vardı.

2004-2005 sezonunun 3’üncü ayında del Bosque’nin ikamet ettiği yere yönetimiyle birlikte gece yarısı bir baskın yapan başkan Yıldırım Demirören, İspanyol çalıştırıcıya tek kelime olarak “finiş” demiş ve şimdinin dünya şampiyonu, o zamanın Real Madrid etiketli hoca ile yardımcılarının görevine son vermişti.

Başkan Demirören ve yönetimleri geçen zaman içinde del Bosque davaları ile uğraşmış ve sonunda kulübün kasasından 8.5 milyon euro çıkartarak tazminatı ödemişti. Hatta, del Bosque’ye ödenen bu para Beşiktaş’ın kasasına bile girmeden UEFA tarafından İspanyol hocaya ödenmişti.

Yeniköy Kasabı del Bosque Dünya Şampiyonu

Bu ödenen tazminat Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nden kasasına girecek olan paraydı. Yani siyah-beyazlı ekibin kasasına girmeden “Yeniköy Kasabı”nın kasasına girdi.

Acaba Başkan Yıldırım Demirören, “Ben bu hocayı nasıl kovdum” diyerek şu an pişmanlık duyuyormu?

Yıldırım Demirören ve o zamanki ekibi borsaya, ”Eski Teknik Direktörümüz Vicente Del Bosque ve yardımcı antrenörler Francisco Javierh Minano Espin, Francisco Jimenez Martin ve Antonio Grande Cereijo’nun alacaklarına istinaden anapara, faiz ve masraflar olarak toplam 7.961.767 Avro, UEFA tarafından, Şampiyonlar Ligi gelirlerimize mahsuben, adımıza ödenmiştir. Halihazırda Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdindeki süreç devam etmektedir” açıklaması göndermişti.

‘Yeniköy Kasabı’ o zaman gönderilmese ve İspanyol hocaya biraz zaman tanınsa acaba bugün Beşiktaş’ın durumu ne olurdu? Herhalde bundan kat kat daha iyi olurdu. Her zaman olduğu gibi bu da Yıldırım Demirören ve ekibinin yanlış icraatlar bölümünde yer alacak. Ancak del Bosque’nin kovulması Türk futboluna da büyük zararlar getirmiştir.

Türkiye’de maalesef böyle durumlar normal hale geldi!.. Çünkü gelişinde havalimanlarında omuzlarda taşınan, kulübün tesislerine kadar eskortluk yapılan hocalar ve oyuncular 1-2 maç başarısız oldu mu sessiz sedasız ülkelerine gönderilir. Sonra ‘O’ gönderilenler başka takımlarda başarılı olunca diz dövmeler başlar: “Keşke Kovmasaydık!..”

NationalTurk Haber

Umarız, Başkan Yıldırım Demirören ve yönetimi artık bu olaylardan ders alırda bir daha böyle yanlışlar yapmaz. Umarız büyük coşkuyla karşılanan Bernd Schuster, Quaresma ve Hilbert’in akıbetleri de del Bosque’ye benzemez..

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu