FutbolGündem

Beşiktaş Teknik Direktörü Carvalhal; Oyunu daha kısa mesafede oynamalıyız

Beşiktaş Teknik Direktörü Carlos Carvalhal, Türk futbolunda defans ve hücum oyuncuları arasındaki mesafenin uzun olduğunu, Beşiktaş olarak da oyunu daha kısa mesafede oynamaları gerektiğini söyledi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Carlos Carvalhal, %100 Futbol programında Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ın sorularını yanıtladı. Portekizli teknik adam, Türk futbolunda defans ve hücum oyuncuları arasındaki mesafenin uzun olduğunu, Beşiktaş olarak da oyunu daha kısa mesafede oynamaları gerektiğini söyledi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Carlos Carvalhal, %100 Futbol programında Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ın sorularını yanıtladı. Portekizli teknik adam, Türk futbolunda defans ve hücum oyuncuları arasındaki mesafenin uzun olduğunu, Beşiktaş olarak da oyunu daha kısa mesafede oynamaları gerektiğini söyledi. Carvalhal ayrıca, Türkiye’ye adaptasyon sorunu yaşamadığını söyledi.

“OYUNU DAHA KISA MESAFEDE OYNAMALIYIZ”

Türk futbolunda defans ile hücum oyuncuları arasındaki mesafenin diğer liglere göre daha uzun olduğunu vurgulayan Carvalhal, Beşiktaş olarak oyunu biraz daha kısa mesafede oynamaları gerektiğinin altını çizerek, “Oyunu biraz daha kısa mesafede oynamamız gerekiyor. Aslında UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığımız maçlara baktığımızda oyunu daha kısa mesafede oynadığımızı söyleyebiliriz. Ligde bunun böyle olmadığını söyleyebiliriz.

Ancak Avrupa Ligi’nde oynadığımız takımlarla ligde oynadığımız takımlar arasında oyun stili anlamında bir fark var. Biz Avrupa’daki oyun stiline karşı belki iyi organize olabiliyoruz, ama Türkiye’de bunu geliştirmemiz lazım. Son zamanlarda devamlı bunun üzerinde çalışıyoruz. Dünkü maçta belki 1 adım geriye gittik. Fakat oyun kalitemizi daha iyi hale getirmek için iyi adımlar attığımızı söyleyebilirim.
“ADAPTASYON SORUNU YAŞAMADIM”

Yabancı bir teknik adamın Türkiye Ligi’ne adapte olması çok mu zor? Sorusuna Portekizli teknik adam, “Açıkçası adaptasyon ile ilgili hiçbir problem yaşamadığımı söyleyebilirim. Çünkü ben buraya gelmeden önce de Türkiye Ligi’ni çok yakından takip ediyordum. Maçları olabildiğince izlemeye çalışıyordum ve lig ile ilgili bir fikir sahibiydim. Buraya geldikten sonra 1.5 ay içinde takımın hem yeni hem de eski bütün maçlarını izlemeye çalıştım. Bunun sayesinde de biraz fikir sahibi olmaya çalıştım. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşadığımı söyleyemeyeceğim” şeklinde yanıt verdi.

“GEÇEN SENE 2 TÜRK TAKIMINDAN TEKLİF ALDIM”

Geçene sene de Türkiye’den iki takımdan teklif aldığını belirten Carvalhal, “Geçen sene de Türkiye’den iki takımdan teklif almıştım. O dönemlerde de Türkiye’ye gelebileceğim düşüncesi vardı içimde. O yüzden Türkiye Ligi’ni daha yakından tanımaya ve maçları izlemeye çalıştım. Geçen senenin Aralık ayına doğru da İspanya’ya gitme durumum vardı, fakat daha sonra bu da gerçekleşmedi. O sürece kadar da Türkiye Ligi’ndeki maçları takip ediyordum” diye konuştu.

“KAYSERİSPOR MAÇINDA KONSANTRASYON SORUNU YAŞADIK”

NationalTurk Haber

Beşiktaş’ın ligde kötü performans sergilemesinin en büyük nedenin konsantrasyon sorununu olduğunu düşündüğünü belirten Portekizli çalıştırıcı, “Bunu ben biraz daha konsantrasyon sorununa bağlıyorum. Çünkü, 10 günlük süre zarfında bizim için farklı bir maç hazırlık süreci oldu. Çünkü 10!a yakın oyuncumuz milli takımlarda olduğu için Kayserispor maçından sadece 1 gün önce takım olarak çalışabildik.

Bu yüzden maç konsantrasyonu anlamında bir sorun yaşamış olabiliriz. Bu oyuncular için de çok zor oldu. 10 gün içinde sürekli farklı yerlerdeyken, maçtan önce sadece 1 gün takım olarak çalışmak da konsantrasyonumuzu etkiledi. Biz hafta başından beri oyuncularımızı uyarıp gerekli önlemleri alsak da sahada her çok farklı olabiliyor. Burada bütün sorumluluk tabii ki benim.

“SAHAYA DENGESİZ BİR TAKIM SÜRERSENİZ TURNUVA KAZANAMAZSINIZ”

Beşiktaş’ın yıldızları Quaresma, Guti, Simao ve Fernandez gibi oyuncuların sporcu gibi yaşamadıkları yönünde eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine Carvalhal, “Her şeyden önce takımda bütün oyuncular üst seviye profesyonel oyuncular. Türk futbolunun çok farklı bir karakteristiği var. Normalde bir tane forvet oyuncusu, arkasında da ikinci yarım forvet diyebileceğimiz bir forvet oyuncusu yer alıyor.

İki tane kanat oyuncusu, iki tane de orta saha oyuncusu ve de 4 tane defans oyuncusu Türk futbolunun karakteri. Aşağı yukarı bütün takımlar bu şekilde oynuyorlar. Sahip olduğumuz oyuncu yapısından dolayı da biraz sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü Simao ve Quaresma hiçbir zaman tam bir kanat oyuncusu değiller. Normalde 4-3-3 oynayan takımların kanatlarında oynayan oyuncular. Çok fazla orta sahaya gelip de dörtlüyü tamamlayacak oyuncular değiller.

Bu futbol kültürüne göre de ikinci bir forvet oyuncusu izliyoruz. Ama burada bir dengesizlik doğuyor. Eğer dengesiz bir takım sahaya sürerseniz, maçı kazansanız da hiçbir zaman bir turnuva kazanamazsınız. Belki bir maçı 5-0 kazanabilirsiniz, ama sonucunda bir şey elde edemezsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu