FutbolGündem

Beşiktaş ve Fenerbahçe UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildi!..!..

Beşiktaş ve Fenerbahçe UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildi!.. Fenerbahçe’nin 2, Beşiktaş’ın ise 1 yıl Avrupa’dan men edilmesi istendi! Ayrıca Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu da listede!

Fenerbahçe ve Beşiktaş UEFA Disiplin Kurulu’na sevkedildi! Ntvspor’un haberine göre, Fenerbahçe’den KAP’a gönderilen açıklama ile, UEFA’nın raporundaki detaylar gün ışığına çıktı. Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarından 2 yıl men edilmesi talep ediliyor.

Ayrıca Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticilerden Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve kulüp çalışanı Cemil Turhan da Disiplin Kurulu’na sevkedildi. Raporda Fenerbahçe’nin doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia ediliyor.

Fenerbahçe 20 Haziran’a kadar savunmasını verecek, Disiplin Kurulu 22 Haziran’da duruşmasını yapacak.

UEFA Disiplin Kurul’na gönderilen raporda, Beşiktaş da var. Siyah beyazlıların 1 yıl Avrupa arenasından men edilmesi isteniyor. Ayrıca 3 Temmuz öncesi Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu olan ve bu hafta sonu Fikret Orman ile başkanlık yarışına girecek olan Serdal Adalı ile dönemin Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu da ömür boyu ceza almaları istemiyle UEFA Disiplin Kurulu’na sevkedildi.

19 Haziran’a kadar savunmasını vermek zorunda olan Beşiktaş’ın UEFA Disiplin Kurulu’ndaki duruşması 21 Haziran’da yapılacak.

FENERBAHÇE’NİN KAP’A GÖNDERDİĞİ AÇIKLAMA;

UEFA Disiplin Müfettişinin 2011 yılında açılan dosyaya ilişkin hiçbir savunma ve delilin yer almadığı, çeşitli kaynaklardan alınmış iddia dayanakları ile tanzim edilmiş raporu tarafımıza ulaşmış olup sonuç kısmında,
1) Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve Yöneticilerimiz Sayın Alaeddin Yıldırım, Sayın Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Yüksel Ekşioğlu(Kulüp YK Üyesi) ve Sayın Cemil Turhan’ın disiplin ihlali işledikleri (Disiplin Düzenlemesi Madde 5) iddia edilmekte,
2) Anılan yöneticilerimiz için futbol faaliyetleri konusunda hak mahumiyeti talep edilmekte,
3) Kulübümüzün doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia edilmekte,
4) Anılan sebeplerle Kulübümüzün gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men edilmesi talep edilmektedir.
Aynı yazıda konuya ilişkin savunmamızın 20.06.2013 tarihine kadar sunulması istenerek, UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu’nun 22.06.2013 tarihli toplantısında konuyu değerlendireceği ifade edilmektedir.

UEFA Müfettişinin söz konusu iddia ve taleplerine karşılık Kulübümüzce ek belge ve ek süre talebinde bulunulmakta olup ayrıca UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulunda duruşma talep edilmektedir.

BEŞİKTAŞ’IN KAP’A GÖNDERDİĞİ AÇIKLAMA:

NationalTurk Haber

10 Haziran 2013 tarihinde UEFA tarafından Şirketimize yapılan yazılı bildirime göre; 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Spor takımları arasında Kayseri’de oynanan 49’uncu Türkiye Ziraat Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle eski asbaşkanımız Serdal Adalı ve eski antrenörümüz Tayfur Havutçu ile birlikte Şirketimiz aleyhine 03 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde UEFA Avrupa Ligi 2013-2014 Sezonu talimatı idari kriterlere ayıkırılık iddiasıyla Şirketimiz ile yukarında adı geçenler Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunmaktadır. UEFA Disiplin Müfettişi’nin sunmuş olduğu raporda 3 adet iddiası bulunmaktadır.

1. Beşiktaş JK’yı 2013/2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek,
2. Disiplin Talimatının ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak Disiplin Kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş JK’ya karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek,
3. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarını kılacak şekilde ömür boyu men cezası uygulamak.
Bu disiplin süreciyle ilgili olarak Şirketimizin ve adı anılan ilgililerin 19 Haziran 2013 tarihine kadar gerekli beyanlarda bulunma hakları söz konusu olup, konu ile ilgili kararın 21 Haziran 2013 tarihi itibariyle verileceği bildirilmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu