Haber

Bırakmam Seni

Futbolistan yorumcusu Semih Sezerli'nin Beşiktaş'ın başlattığı "Bırakmam Seni" yardım kampanyasıyla ilgili olarak kaleme aldığı yazı;

Semih Sezerli
Semih Sezerli

Ülkemizde bulunan kulüplerin son yıllarda borç batağına düşüp, batma noktasına geldiği aşikar. Sadece, yaşadığımız salgın süreci ile beraber uykudan uyanmış olduk. Pandemi süreciyle daha çok aşina olduğumuz dilde anlatmam gerekirse ne yazıkki kulüp tablosunda entübeye girmiş durumdayız. İşin korkutucu boyutu kulüpleri entübeden çıkartacak yeterli futbol doktoruna da sahip değiliz. Bu yetiye ve ehliyete sahip olan futbol doktorları da görev almaları gereken yerlerde değiller. Biz bu noktaya nasıl geldik diye düşünürsek; plansızlıklar doğrultusunda yanlış yapılan tüm harcamalar diyebiliriz.

Bırakmam Seni Kampanyası Günü Kurtarır

Beşiktaş’ın geldiği nokta da farksız değil. Bırakmam Seni adı altında başlatılan kampanya iyi düşünülmüş ve hemen sonuç alınacak bir çalışma. Fakat bu kampanya, ancak günü kurtarmak yani nakit akışını hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Üzüldüğüm konu, birileri kulüpleri sömürüyor, birileri de TARAFLI/TARAFSIZ kulüpleri yaşatmak adına seferber olmaya çalışıyor. Aslında verilen destek, insanlık namına çok sevindirici ama kalıcı çözümler, doğru planlamalar, doğru profesyonel tercihleri olmadığı sürece daha önce farklı kulüplerin de denediği gibi çok kampanya yapılacaktır. Farkında mısınız, başladığımız yere geri dönüyoruz. Bu tarz günü kurtaracak kampanyalara ihtiyaç duymamak adına aslında en basit ve uygulanması en kolay olan şeyleri uygulasak taşlar bir süre sonra yerine oturacaktır.

Basiti uygulamak nedense zor geliyor çünkü sürekli bir değişimden hoşlanıyoruz. Sonucunda pozitif bir çıkarım elde edemeyeceğimizi bilsek de , “değişime gidiliyor”, “yeni modele geçiyoruz”, gibi klişe söylemlerden çok keyif alıyoruz. En basiti, uzun vadeli devam etmesi gereken çünkü istikrar ile ancak oyuncu üretebilen yer olan altyapı organizasyonları ve direktörleri ortalama 6 ay – 2 senede bir değişiyor. Düşünün Beşiktaş bile şuan, 2012-2016 Temmuz döneminden kalma istikrarlı devam etmiş direktör ve organizasyonun meyvelerini yiyor. Genel olarak tüm kulüplerimizin hastalığıdır sürekli değişim (gelişimsiz değişim) ve insan öğütme. Bu durum da genel anlamda kulüplere maddi manevi ciddi hasarlar veriyor. Kulüplerin bu noktada, taraftarına, camiasına ve medyasına haddinden fazla şeffaf olması gerekiyor. Ve bu şeffaflık içerisinde 8-10 yıllık planlamalar yapıp, klişeleşmiş şampiyonluk ve şampiyonluk başarısı odaklı söylemlerden uzak, yapılacakları net bir dille ifade etmesi şarttır. Bu süreçler içerisinde tüm paydaşların, yapılan planlamaları saygıyla karşılayıp, taciz etmeden sabırla beklemesi ve destek vermesi gerekecektir.

Bırakmam Seni adı altında asıl kampanya gençleri bırakmamak olmalı. Geçtiğimiz hafta Beşiktaş’ ta forma giyen; Ersin ve Rıdvan ile nicelerinin peşinden gider ve devamlılığını sağlayıp bir değer haline getirirseniz, ne zaman ki içinizden yetiştirdiğiniz değerlerin formaları satılmaya başlar, işte o zaman kampanyalara pek ihtiyaç duyulmayacaktır.

Semih Sezerli

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı