Haber

Yabancı Futbolcu Kuralı ve Kurala Yabancı Biz

Futbolistan yorumcusu Semih Sezerli'nin Türkiye'deki yabancı futbolcu kuralı ile ilgili olarak kaleme aldığı "Kurala Yabancı Biz" başlıklı yazısı;

Semih Sezerli
Semih Sezerli

Türkiye’deki amatör takımları da saydığımızda toplamda 400 bin lisanslı futbolcu bulunmaktadır. Avrupa’ya hafif bir uzanış yaptığımızda ise bu sayı; 18 milyonluk Hollanda’da 1 milyon, Fransa’da 2 milyon, Almanya’da ise 7 milyon yani bizden 17 misli fazla.

Bu bilgileri öncelikle cebimize koyalım.

Sonrasında işin daha çarpıtıcı boyutu olan, ülkemizde yabancı kuralının son 10 yılda 6 kez değiştiğini de hatırlamayı ihmal etmeyelim. 10 yılda 6 kez değişen bir kuralın sonucunda başarı elde edilmesi ancak tesadüflere kalır.

Sürekli değişkenlik gösteren bu yapılar içerisinde başarıyı beklemek çok büyük talihsizliktir. Ve işin garip tarafı rakamlara takılıp kaldık. Birçoğu da neden 3,5,7 + dediğinin sebebini bilmeksizin herkes bir sayı belirtiyor.

Bir öneriyi sunarken karşılığında çünküsünü de anlatmak ve bu işin içindeki diğer paydaşları ikna etmek gerekir. Bir yere odaklanıp büyük fotoğrafı göremez hale geldik. İşte işin en tehlikeli tarafı da bu değil mi?

Sorunu sürekli sayılar üzerinden arıyoruz fakat topraklarımızdan yetişen oyuncuların oynaması adına teşvik edici hiçbir şey yok. Gerçi artık teşvik noktasını da geçmiş bulunmaktayız. Hele ki salgın sürecinden sonra genç oyuncu çıkarılması, oynar hale gelmesi ve bir değer kazanması mecbur hale gelecek. Bakın tekrar söylüyorum; tercihen değil mecburen.

Sorun Yabancı Sayısı mı ?

Sürekli yabancının sayısını konuşacağımıza ülkemizdeki oyuncuları nasıl oynatabilirize kafa yorsak çoktan aşama kaydetmiştik. Son dönemlerde bazı genç oyuncuların Avrupa sahnesine gidip oynaması ile beraber “çok üretiyoruz kural işe yaradı” gibi söylemler yapılıyor. Bizim ürettiğimize emin misiniz? Yoksa bizim üretemediğimizi, oynatamadığımızı, şans vermediğimizi, Avrupa’daki kulüpler görüp, alıp, bir değer haline mi getiriyor?

Bu durum bizim başarımız değil, Avrupa’daki takımların kulüp kültürü ve becerikli olmaları ile ilgilidir. Kulüplerimiz, yerli oyuncuyu kullanmak adına mecbur kalmalıdır. Yabancı oyuncu oynatılmayan bir ligde yerli oyuncunun da gelişmesi mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde ilk 11’in neredeyse tamamının da yabancı olduğu bir ortamda gene yerli oyuncu gelişmeyecektir. Yabancı oyuncuyu 14’te sınırlayıp “bu kadar yabancı almak zorunda değilsiniz” demek ve kulüplerin inisiyatifine bırakmak çözüm olamaz. Siz ucunu ne kadar açık bırakırsanız, kulüpler de aynı ölçüde devam ederler.

Bir şeyi kültürleştiremiyorsanız kanunlaştırmanız gerekir. Bu yüzden algıyı değiştirmek adına; yabancı kuralı yerine yerli oyuncuyu oynatma kriteri adı altında bazı zorunluluklar getirmeniz gerekir. Bununla beraber takımların ilk 11’inde yerli oyuncuları bulundurma zorunluluğu, ayrıca yedek kulübesinde ciddi bir anlamda yerli oyuncu sayısını arttırma zorunluluğu ve hepsine ek olarak bu oyuncuları ülkede yetişen ve farklı ülkelerde yetişen yerli oyuncular, kulübün altyapısında yetişen ve ülkede bulunan diğer takımların altyapılarında yetişmiş oyuncular olarak kurallaştırsak, ayrıca bu oyuncuları bulundurma zorunluluğunda 23 yaş altı ve 18-20 yaş arasındaki oyuncular için ayrı kriterler getirsek her şey çok daha farklı, pozitif bir hal alabilir.

Bu konu özelinde uzakta olan bizler bile bu kadar kafa yoruyorsak, işin içindeki kıymetli profesyoneller çok daha fazla kafa yormalı ve bir an önce uygulamaya geçirmeli. Tren kaçıyor, son vagona binmek zorundayız. Aksi takdirde trene binecek parayı bulamayacağız…

Semih Sezerli

Bağlantılar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı