HaberSpor

Kalecilerde olması gereken özellikler ve denge önemi

NationalTurk yorumcusu Profesyonel Kaleci Antrenörü ve Personel Medical Trainer Şehmus Demir Kalecilerde olması gereken özellikler hakkında Futbolistan için yorumladı.

Kalecilerde olması gereken özellikler yüzeysel olarak,

  1. Uzun Boy
  2. Fazla Gelişmiş Refleks
  3. Reaksiyon
  4. Cesaret
  5. Kendine Güvenme
  6. Yüksek atlama
  7. Güç
  8. Esneklik
  9. Kendini Koruma
  10. Oyun Kurma (Yönetme) diye bilinir.

Ancak kaleci antrenörü ve eğitmeni Şehmus Demir hoca kalecilerde olması gereken özelliklerin sadece bununla kalmayın kalecilerde dengenin ve öneminin unutulmaması gerektiği ile ilgili görüşleri.

Kalecilerde Denge ve Önemi

Kalecilerde yapılan denge çalışmaları, çeviklik ve dikey sıçrama yüksekliği gibi gelişmiş atletik performans değerlerini geliştirmiştir. Bu, gelişmiş dengenin veya altta yatan postüral kontrolün, kaslardaki kuvvet gelişim oranını ortaya çıkarabileceğini ileri sürebilir.

Dahası, araştırmacılar, geliştirilmiş dengenin, stabilizasyonda rol oynayan kas miktarını azaltacağını ve daha fazla kasın belirli bir hareketle zorlamaya katkıda bulunmalarını sağlayabileceğini öne sürdüler Bazı sonuçlar, sahadaki pozisyonun veya fonksiyonun alt ekstremiteler arasında kas fonksiyonunda asimetrileri teşvik edebileceğini ve futbol esnasında performansı olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, futbolcuların postüral kontrolü, futbolun kendine özgü koşullarını belirlemek için tek ayak duruşta değerlendirilmelidir.

Açık ve kapalı gözlerle statik denge veya dinamik postür önceliğinin sporcunun futboldaki temel motor becerilerini geliştirmek için son derece önemli olduğu bildirilmiştir.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı