Spor

Futbolcularda Antrenman Dinlenme Performans ve Fasya ilişkisi nedir?

NationalTurk yorumcusu Profesyonel Kaleci Antrenörü ve Personel Medical Trainer Şehmus Demir Futbolcularda Antrenman Dinlenme Performans ve Fasya ilişkisini Futbolistan için yorumladı.

Antrenman ve Dinlenme İlişkisi

Doku (veya organ) yalnızca hasar oranı iyileşme oranını aştığında bozulur. Ancak dinlendiğiniz kadar çok egzersiz yapabilirsiniz.

Egzesizin amacı, bozulan dokunun yeniden daha güçlü bir şekilde büyümesi için bir iyileşme cevabı başlatan pozitif bir strese neden olan kontrollü hasar oluşturmaktır. Çok fazla gerilim (fazla egzersiz) çok fazla hasara ve iyileşememeye neden olabilir (travma oranı iyileşme oranını aşmıştır); incinme veya hastalık birbirini takip edebilir. Bu bakış açısından belirli hareketlerin veya kas gruplarının dinlendirilmesinin yanı sıra egzersiz oturumları arasındaki dinlenmenin göz önünde bulundurulması da önemlidir. Bunun ötesinde, belirli herhangi egzersiz seti arasındaki dinlenme süreleri de egzersizin etkisini belirleyecektir

Performans ve Fasya ilişkisi

Bir futbolcu tekrarlayan baldır spazmı yüzünden sahaya çıkamıyorsa sorun çoğunlukla ne adale yapısında ne de iskelet yapısındadır. Sorun kemik bağ dokuları, tendonlar, eklem kapsulleri vb gibi mevcut kapasitelerinin üzerinde yük bildirilmiş bağ doku yapısındadır. Facial ağının üzerine odaklanan antrenmanlar sporcular, dansçılar vb hareketle uğraşanlar için çok önemlidir. Eğer bir kişinin facial yapısı en ideal anlamda esnek ve dirençli ise kişinin en etkin şekilde performans sağlayacağından ve sakatlanma riskini minimalize edeceğinden emin olunabilir. (Renstrom & Johnson 1985 , Counsel & Beriadahl 2010)

Şehmus Demir

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı