Fulya DosyasıFutbolGündem

Fuat Yaman : Şampiyon Gibi Oyun

Beşiktaş’ın eski futbolcusu,teknik direktörü,NationalTurk ve Beşiktaş Postası yorumcusu deneyimli teknik direktör Fuat Yaman’ın ”Şampiyon Gibi Oyun” başlıklı yazısı ;

BesiktasPostasi’nin Haberine Göre;

Kalitesi üst düzey maç beklentisi vardı herkes de. Kalite değil de mücadele ön plana çıktı. Takır-takır, kemik sesleri duyulan maç oldu. Hakemin hoşgörüsü olmasa daha ilk yarıdan takımlar eksilebilirdi. İlk yarı Beşiktaş çok iyi baskı yaptı. Trabzon nefes almaya bile zaman bulamadı. İlk 20 dakikada gelen ikinci gol bu baskının devamında geldi. Baskıyı yapan Veli nefis şutla birinciyi, baskıyı asistle gol yaptıran Olcay, Demba Ba’nın şık vuruşuyla ikinciyi yaptırdı. Trabzon baskıyla kazandığı topları pozisyona çeviremedi. Çok basit top kayıpları yaptılar. Etkili olması beklenen Özer ve Mehmet Ekici yedikleri baskının etkisiyle çok sinirli ve çaresizdi. Hücumdaki oyuncular çok hareketsiz kaldılar. Beşiktaş ise üçüncüyü, dördüncüyü atabilecek pozisyonlar buldu.

Kaliteli patron Sosa sıkışık yerlerde çözüm üretti. Olcay ve Gökhan iyi top taşıdılar. Final paslarındaki yanlışlar gol getirmedi.Zorunlu yapılan Demba Ba-Pektemek değişikliği ikinci yarıyı etkiler mi acaba derken, Beşiktaş ciddi pozisyonları kullanamadı. Gökhan bencilce davranmasa, Sosa ağır kalmasa, ikinci yarı başında maç biterdi. Trabzon oyuncu değiştirdi, sistemi değiştirdi. Âmâ oyunun gidişi hiç değişmedi. Beşiktaş’ın iştahında hiç eksilme olmuyordu. Stadın ambiyansı ve taraftarın coşkusu buna izin vermedi. Şanssız diyebileceğimiz Pektemek sakatlanınca Cenk girdi. Geriye tek beklenti Beşiktaş’ın son dakikalardaki tuhaf bunalımı kalmıştı. Kendi stadında, taraftarıyla oynama özlemini nerdeyse hiç hissetmeyen Beşiktaş bunu da yaşamadı. Baskıyı hiç bırakmadılar. Farkı daha da arttırma adına Gökhan, Olcay ve Sosa ile yüklendiler. İlginçtir, bu maça kadar ligin en golcü takımına 1 pozisyon dahi vermediler. Ölü toplarda çok etkili Trabzon kenarlardan serbest vuruş bile kazanamadı. Yine bir baskıyla Serdar Kurtuluş’un kazandığı topla, Sosa’nın pası ve Cenk’le finali yaptılar.

Ersun hocayla görünen bir ivme kazanan Trabzon maça hiç ortak olamadı. Maçın tamamı Beşiktaş’ın ezici gücüne bağlı oynandı. Rakibine şut dahi attırmadan, tempoyu hiç düşürmeden oynayan Beşiktaş, şampiyon olmayı isteyen ve hak eden bir oyun oynadı. Görkemli bir meydan okumaydı. Şapka çıkarmalı.

Kaynak : BesiktasPostasi

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu