Fulya DosyasıFutbolGündemSon Dakika

Fuat Yaman : Yine İşkence

Beşiktaş’ın eski futbolcusu ve teknik direktörü,Beşiktaş Postası ve NationalTurk yorumcusu deneyimli teknik direktör Fuat Yaman’ın ”Yine İşkence” başlıklı yazısı ;

Maçtan önce Beşiktaş’ın zorlanacağını tahmin ediyordum. Beşiktaş futbolu coşkulu ve tempolu oynamaya çalışan, pozitif bir takım. Hafta arası Avrupa yorgunluğu da etkiler. Karabük ise tam tersi, “oynatmamaya ”kurgulanmış, futbolun sadece bir tarafını benimsemiş bir rakip. Bol itiş kakışlı, faullü bir tarz ile rakibi durdurma ve puan alma peşinde. Bu yüzden zor olabilir düşüncesi vardı bende. Rakip oyuncu eksilten özellikleriyle Kerim Frei, Sosa ve Gökhan Töre’nin terlemesi gerekecekti.

Oyunun ilk yarısında Karabük’ün sert ve önde basmaya çalışan anlayışı Beşiktaş’ı durdurmaya yetti. Beşiktaş pas yapma ve oyun kurmada sıkıntı çekti. Gökhan ve Sosa’nın ver-kaçlarıyla bir iki pozisyona benzer girişimler oldu. Savunmasında ölü toplarda hep yaşadığı sıkıntıların benzerlerini de yaşadı. Bu tip maçlarda işi ilk yarıdan halledip, oyunu rölantiye almak doğrusu. Büyük takımlar bu inisiyatifleri kullanabilmeli. İkinci yarının hemen başında gelen gol, oyunun belirsizliğini kaldırdı. Ülkemizdeki yabancılardan üst düzey Sosa ve Demba Ba kalitelerini kanıtlayan iki gol attılar. Sosa iki golde de nefis paslar attı. Ve her zamanki sıkıntı başladı. Bilic maçın fişini çekmeyi öğrenmeliyiz demiş bu duruma. İyi hoş da kim öğretecek. 1.5 yıldır takımı çalıştıran kendisi. Takımın bu sıkıntısı geçen yıl lig ikinciliği, belki de şampiyonluğa mal olmuştu. Bu yılda her maçta aynı sahne yaşanıyor. Sezon başından bu yana toplamda 5 pozisyon bulamamış Karabük takımı son 10dk.da bu kadar pozisyona girdi. Bilic’in maçın fiş çekme işini öğretmesi ne kadar sürecek?

Karabük bu negatif görüntüsüyle düşer. Futbol oynamadan kazanılmayacağını bilmeleri gerekir. Kadro yapıları daha iyisini verebilir. Takım mantalitesinin değişmesi şart.

Kaynak : BesiktasPostasi

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu