FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Kulüpler Birliği imzasına sahip çıksın

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasından sonra ilk değerlendirmesini yaptı.

Bakan Suat Kılıç, yasanın ergenekon soruşturması ile ilişkilendirilmesine anlam veremediğini belirterek, “Ergenekon bu işin neresinde anlamakta güçlük çekiyorum. Ergenekon soruşturmasındaki yargılamaların mahiyeti başkadır. Anayasal düzeni bozma, demokrasiyi kesintiye uğratma, seçimle iş başına gelen hükümeti yıkma suçları ile Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’yı aynı paralelde değerlendirmek kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır” dedi.

Kanal 24’te Gazeteci-Yazar Yaşar Taşkın Koç’un programına konuk olan Bakan Kılıç, gündemin en sıcak tartışma konusu olan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gençlik ve Spor Bakan Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’nın kabul edilmesi ile 8 şike tutuklusunun tahliyeleri arasında ilişki kurulmasının son derece yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yasanın Spor Toto Süper Ligde temsil edilen 18 kulüp başkanının ortak imzasının ardından 4 parti grup başkanvekillerinin teklifi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu; Kanun teklifi Kulüpler Birliği’nin kanun hazırlığıdır. Ben eğer parti grup başkanvekillerinin imzası olmazsa kanun görüşmelerine hükümet adına katılmayacağımı söyledim. Hükümet parlamentodaki yasa görüşmelerine oturmadığı takdirde yasanın görüşülemeyeceğini herkes bilir.

Tüm parti gruplarını dolaşıp ikna eden kendileridir. Ama tartışma sürecinde ortadan kayboldular. Bu kanun teklifinin altında imzalarınız var. Şayet bizimle yeniden temas kuracaksanız, dünkü eseriniz olan kanun teklifine, yasalaşan bu metne sahip çıkmalısınız. Camialarınız, taraftarlarınız arasında da bu kanuna karşı çıkanlar var. Onlara yapılan değişikliği anlatması gereken sizlersiniz. Altına ıslak imzanızı attığınız metne sahip çıkmazsanız, biz de bundan sonra sizden gelecek önerilere mesafeli davranırız.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; AK Parti’de çatlak emaresi yok

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun AK Parti’de görüş ayrılıklarına ve çatlağa yol açtığına ilişkin iddialara sert tepki gösteren Bakan Suat Kılıç şu değerlendirmede bulundu; Cumhurbaşkanı kanunu Meclis’e göndermekle Anayasa’dan kaynaklanan yetkisini kullanmıştır. Cumhurbaşkanımız bu yetkiyi kullanmanın medya ve kamuoyunda ele alınış şeklinin bu yönde olacağını tahmin etseydi muhtemeldir ki bu kanunu tekrar görüşülmek üzere Meclis’e geri göndermeyecekti. 10 yılda büyük badireler atlattık.

AK Parti hakkındaki kapatma davası, 27 Nisan 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimi, 2010 Anayasa değişikliği sırasında AK Parti olarak büyük sınavlardan geçtik. Bu kadar üzerimize geldiler. Ama bir istifa eden milletvekilimiz var mı? İstifa eden bir belediye başkanımız var mı? 27 Nisan 2007’de cumhurbaşkanını seçtirmemek için ensemizde boza pişirdiler. Tüm bunlar AK Parti’de bir çatırdama meydana getirdi mi? Getiremediler. Bugün, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanun; değişse ne olur, değişmese ne olur? Hayat meselesi değil.

Önemli bir demokrasi sorunu değil. Önemli bir hukuk sorunu değil. Sadece spordaki bir olumsuzluğu giderme, futboldaki kan kaybını durdurmaya yönelik bir değişikliktir. Böyle bir meselenin AK Parti’de bir çatlak meydana getirmesi asla mümkün değildir. AK Parti’de bunun emaresi bile yok.

 

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu