FutbolGündemTransfer

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Kulüpler Yasası 10 gün içinde son şeklini alacak!..

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Kulüpler Yasası 10 gün içinde son şeklini alacak!.. Bakan Suat Kılıç, Kulüpler Yasası’nın rafa kalkmadığını, yasanın en geç 10 gün içinde son şeklini almış olacağını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kulüpler Yasası’nın rafa kalkmadığını, yasanın en geç 10 gün içinde son şeklini almış olacağını söyledi. Ntvspor’un haberine göre, Bakan Kılıç, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile katıldığı “Gençlik, Spor Faaliyetlerinde İşbirliği Protokolü”nün imza töreninin ardından, gazetecilerin spor gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Kulüpler Yasası’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurtarıcı yasası, kurtarıcı mevzuatı olmadığını belirten Kılıç şöyle konuştu;

Hasta, yazılan ilacı kullanmadı diye doktorun diploması çöpe gitmez. Yanlış yerden bakıldığı için kulüpler bu yasayı rafa kaldırmaya, orta sahada top çevirmeye devam ediyorlar. Basının desteğini hep yanlarında görüyorlar. Kulüpler Yasası rafa kalkmadı ve yasa en geç 10 gün içinde son şeklini almış olacak.

Yasanın, Türkiye’deki spor kulüplerinin kurtarıcısı olacağını ifade eden Kılıç, “Eğer hasta tedavi olmak ve reçeteyi kullanmak istiyorsa, bu yasaya ihtiyacı var. Hasta, doktorun tavsiyelerini ciddiye almıyorsa ve iyileşmek istemiyorsa kendi takdiridir, bu kadar net. Bizim kimseyle bilek güreşine girmek gibi bir niyetimiz yok. Biz yaptığımız işin doğruluğuna, önerdiklerimizin sporun kurtuluş reçetesi olduğuna inanıyoruz. Ben kulüpler bu işin içine girsin ve tedaviye cevap versin istedim. Kulüpler gelsin nerede ağrı sızı olduğunu söylesin. Eğer hasta sorunun nerede olduğunu ifade ederse, doktor teşhisi daha rahat koyar ve reçetenin gerçekçiliği daha dogru olur” diye konuştu.

Günde 12 saat çalışmanın bile bakanlığın hayal ettiklerini yapmaya yetmediğini vurgulayan Bakan Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü; Kulüpler çıksın açıklama yapsın. ‘Bizim mali durumumuz, finansal durumumuz ve bütçe dengelerimiz çok iyi. Dernekler Kanunu ile yönetilmeye razıyız ve böyle devam etmesini istiyoruz’ desinler. Bizim zaten işimiz başımızdan aşkın, işsiz kaldık da kendimize iş arıyor değiliz. İstiyoruz ki kulüpler kendi mevzuatına sahip çıksın. Çünkü çıkmazlarsa iki sene sonra gelip ‘bu kanunu değiştirin’ derler. Bugün gidin Süper Lig’den takımların bütçelerine ve giderlerine bakın.

Diyarbakır, Kocaeli ve Malatya… Bunlar futbolu hisseden şehirlerdi. Bu kulüpler, Dernekler Yasası ile idare edildiği için gittiler. Gelen yöneticilerin kafalarına göre yazdıkları temliklerden dolayı gittiler. Şampiyon olan takımlarımız, bu yapıda idare edebiliyorsa bütçelerinin çok büyük olmasındandır. Kulüpler, nihayetinde özel hukuka tabi yapılardır. ‘Ne kadar borçlandığımız devleti ilgilendirmez diyorlarsa’ ona da saygı duyarım.

Devletten prim yapılandırılması, vergi affı, devlet bankalarından kredi istenmedikçe ki şu an böyle talepler yok, ne kadar borçlandıkları devleti ilgilendirmez, doğru. Zaten UEFA’nın ortaya koyduğu finansal fair-play kuralları da var. Biz istiyoruz ki Türk kulüpleri ceza almasın, dışlanmasın. Avrupa’daki gelirlerinden mahrum kalmasın. Türk futbolu yeni travmalarla karşı karşıya gelmesin.

“6222 SAYILI YASA’NIN DEĞİŞTİRİLMESİNE TARAFTAR DEĞİLİM” 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un değişip değişmeyeceği yönündeki bir soruya ise böyle bir değişikliğe taraftar olmadığı yanıtını verdi. Yasanın daha önce iki kere değiştiğine dikkati çeken Bakan Kılıç şöyle devam etti; Değişen hükümler de temel hükümlerdi. Bir kanunun temel hükümleri üzerinde çok fazla oynama yapılırsa, o kanun anlamsızlaşabilir. e-bilet ve kameralı güvenlik sistemine geçişle ilgili düzenlemeler, Türkiye’deki profesyonel futbol kulüplerinin isteği doğrultusunda yapılan düzenlemeler.

Bu kanun çıktıktan sonraki üçüncü federasyon başkanıyla çalışıyoruz. Hala yapamadık, yetiştiremedik demeye kimsenin hakkı yok. e-bilet ve kameralı güvenlik sistemiyle alakalı kanun tarafından kendisine görev yüklenmiş olanlar işini yapmazsa, 2014 yılının nisan ayından itibarıyla bedeline ödemeye şimdiden hazırlanmalıdırlar. Bu işi yap-boz tahtasına çevirmemek lazım. Eğer Türkiye’de hiçbir olay yaşanmamış olsaydı, futbol alanlarında şiddet olayları olmasaydı, en son Beşiktaş-Galatasaray maçında zirve yapan travmalar yaşanmamış olsaydı, belki denilebilirdi ki ‘Türkiye’de bu kadar sert ve sistematik tedbirlere ihtiyaç yok’. Maalesef Türkiye’de bu olumsuzluklar yaşanıyor.

NationalTurk Haber

Büyük kulüpler arasında deplasman maçlarına seyirci götürmeme protokolü olduğunu hatırlatan Kılıç, “Demek ki Türkiye’de 6222 sayılı Yasa’nın uygulanmasına ihtiyaç var. Bizim gönlümüzdengeçen, deplasman yasaklarının son bulması. Bunu sportif ruha uygun bulmuyorum. Hem ‘spor dostluktur, barıştır, kardeşliktir’ diyeceksiniz, hem de ‘bayram günü kardeşlerim bayramlaşmaya gelmesin’ diyeceksin. Böyle kardeşlik, böyle dostluk olmaz” ifadelerini kullandı.

KAMUOYUNUN İLGİSİNE İHTİYAÇ VAR

Suat Kılıç, Spor Toto Süper Lig’de son hafta müsabakalarına bakıldığı zaman büyük takımların kısık bütçeli takımlara karşı yenilebildiğinin gözlendiğini ve bunun normal olduğunu belirterek, futbolda yenmenin de yenilmenin de olduğunu vurguladı.
Futbolun üç ihtimalli bir spor olduğunu ifade eden Kılıç şöyle konuştu; Büyük takımlar, bu takımlara kaybedebiliyorlarsa büyük takımların derbi maçta kaybedebilmeleri de normal. Juventus, Galatasaray’ı geride bırakabilirdi, Galatasaray, Juventus’u geride bıraktı. Bu normal değil mi? Bu sonucu kabullenebiliyoruz da niye ligimizdeki her türlü ihtimali kabul edemiyoruz?

Kavgadan beslenenler var, bunlara prim verilmesin. Spor kamuoyu da bu kanuna sahip çıkmalı. e-bilet ile ilgili slogan atanlar, pankart açanlar olabilir. Bunun nedeni, e-bilet uygulamasına geçildikten sonra Türkiye’de bedavacılık bitecek. Böylece tribünler üzerinde bedava bilete dayalı hadiseler de son bulacak. UEFA talimatnamelerinin gereği de bu değil midir? Zaten Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kulüpler, bedava bilet uygulamasını sonlandırmak zorundadır.

BEŞİKTAŞ – GALATASARAY DERBİSİNDE YAŞANAN OLAYLAR

Suat Kılıç, Beşiktaş ile Galatasaray arasında yapılan derbi maçta çıkan olaylarla ilgili de “Asıl sorunun Türkiye’de uygulamalara ne kadar direnebiliriz sorunudur. Türk futbolunda karşılaşılan tüm sorunlar da bu direncin sonucudur. Kulüpler de bunun bedelini hak mahrumiyeti, saha kapatma cezalarıyla ödüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş-Galatasaray derbisi öncesinde Beşiktaş’ın form grafiğine bakılması gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Bu takımlar kolay mı kuruluyor? Camialara, takımlara, transfer için ödenen milli servet olan paraya yazık değil mi? Birileri sahaya atlayacak, birileri tribüne siyaset taşıyacak, takımın form grafiğini bir anda tepetaklak edecek. Buna kimin hakkı olabilir” şeklinde konuştu.

FENERBAHÇE’NİN MAHKEMEYE EK DİLEKÇE VERMESİ

Fenerbahçe Kulübü’nün şike süreciyle ilgili mahkemeye ek dilekçe vermesinin sorulması üzerine de Bakan Kılıç, “Hukuk süreci bitmeden bu konuda yorum yapmam. 7 Temmuz 2011 tarihindeki kanaatim buydu, bugün de aynı. Siyasilerin yapacakları yorumlar, çok bilinmeyenli bir denklemi iyice içinden çıkılmaz bir yapıya dönüştürebilir. Yargıtay aşamasına kadar gelen şike davasıyla ilgili siyasiler yorum yapmamalı, bunu hukuk sürecine bırakmalı. Tarafların itirazı varsa eğer, bu itirazları yargıya taşınmalı ve bununla ilgili son noktayı yine yargı koymalı” yanıtını verdi.

Kılıç, Beşiktaş taraftarının Kasımpaşa maçında yaşanan olaylarla ilgili yaptığı protesto yürüşüylerinin sorulması üzerine, “Tepkiyi takip ettim. Daha önce de Trabzonspor taraftarı İstanbul’da benzer nitelikte eylem gerçekleştirmişti. TFF, özerk bir yapı. Kendi hukuku, kendi talimatnamesi ve kendi disiplini var. Bu özerk yapı çerçevesinde kendi hukukunu kendisi koruyacaktır. Bizim ayrıca bir cümle sarf etmemize gerek yok. TFF, kararlarını savunmak ve eleştirileri cevaplamak konusunda açıklamaları kamuoyuyla kendisi paylaşır. Gerekli açıklamaların zamanında yapılmaması nedeniyle tepkilerin büyüdüğüne şahitlik ettik. Bu nedenle yapılması gereken açıklamalar varsa, TFF’nin açıklama yapmasını doğru bulurum” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu