FutbolGündem

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Statlarda güvenliği polis sağlayacak!..

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Statlarda güvenliği polis sağlayacak!.. Bakan Suat Kılıç, derbide çıkan olaylarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıç, stadyumlarda özel güvenlik yerine, polisin görev yapmasına yönelik çalıştıklarını açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ntvspor’un haberine göre, Kılıç, derbi maçında çıkan olaylara ilişkin “Herhangi bir kesimi hedef almadık, almanın doğru olduğuna da inanmıyoruz. Suçludan hareket etmek lazım. Pazar gecesi İstanbul’da oynanan maçta 6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliği önlenmesine dair kanun çeşitli nedenlerle ihlal edildi. Kanun defalarca ve yüzlerce kişi tarafından ihlal edildi. Polisin görevi görüntüleri taramak olacak. Çok sayıda kamera var ve kameralarda çok temiz görüntüler var. Yayıncı kuruluşun da görüntüleri var. Buradan suçlular tespit edilecek ve işlem suçlular üzerinden yapılacak. Burada ayrı gündem oluşturmaya hiçkimse tebessül etmemelidir” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Statlarda güvenliği polis sağlayacak

Yeni yasal çalışmaların olup olmadığı ile ilgili yöneltilen soruya Kılıç, “Meclis açılır açılmaz gündeme gelecek konular tabiki var. Koruma memurluğu konusu İçişleri Bakanlığımız tarafından çalışılıyor. Biz de 6222 sayılı kanunda bazı değişiklikler yapma düşüncesindeydik ve son yaşananlar bunları belki biraz daha hzılandırmamızı beraberinde getirecek. Özel güvenlik organizasyonunun yetersizliği, pazar günkü derbide bir kez daha görüldü. O nedenle stadyumlarda güvenliğin, özel güvenlik birimlerinden alınarak yeniden Emniyet birimlerine devredilmesi önemli biz çözüm adımı olacaktıe. Hedef holiganizm ile mücadeledir” diyerek yanıt verdi.

Bakanlık 4 maddelik plan hazırladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Daire Kanun’un tüm boyutları ile uygulanması kapsamında 4 maddelik bir eylem planı hazırladı. Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynan BeşiktaşGalatasaray maçında çıkan olayların ardından 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Daire Kanun’un tüm boyutlarının uygulamasıyla ilgili eylem planı hazırladı.

Stadyumlarda olay çıkaran holiganlara yönelik 6222 sayılı Kanun hükümlerince verilen hapis cezalarının erteleme kapsamından çıkarılması planlanırken, stadyumların güvenliği özel güvenlikten alınarak polise verilecek. Kameralı güvenlik ve elektronik bilet uygulamasına yeni yıla kadar geçilecek, 6 stadyumda başlayan uygulama yılbaşından itibaren tüm stadyumlarda uygulanacak.
Ayrıca maçlarda görev alan polislerin sosyal haklarına güvence getirilecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu