FutbolGündem

‘Gruptan çıkamazsak dünyanın sonu değil’!..

Gruptan çıkamazsak dünyanın sonu değil!.. A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, FIFA Weekly dergisine röportaj verdi ve çarpıcı sözler söyledi…

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, FIFA Weekly Dergisi’nin bu haftaki konuğu oldu ve FIFA muhabiri Alan Schweingruber’in sorularını yanıtladı. Ajansspor’un haberine göre, Dergide “Tutkulu ilişki” başlığıyla yayınlanan ve Türk futbolu üzerine yapılan araştırmayı konu alan yazıda Fatih Terim’in görüşlerine de yer verildi.

Fatih Terim ilk olarak duyguların kendisi için ne kadar önemli olduğu yönündeki soruya cevap vererek, “Duygular olmadan kesinlikle hiçbir başarıyı gerçekleştiremezdim. Duygular kariyerimin hayati bir parçası. Duygular olmadan güçten düşersiniz fakat duygularınızı kontrol edebilmenin daha önemli olduğuna inanıyorum. Taraftarlar bir an size tezahürat yapabilir ve 30 saniye sonra size hakaret edebilir. Teknik direktörler ve oyuncuların bununla baş edebilmesi gerekiyor” dedi.

“Sadece 23 yaşındayken milli takımın önemli bir parçasıydım, lider olmak hoşuma gidiyor” diyen Terim, 27 yıllık teknik direktörlük kariyeri hakkında ise şunları söyledi: “Harika hissediyorum. Zaferler ve başarı diğer her şeyden önemli hale gelir. Tabii ki diğer herkes gibi hatalar yaptım fakat önemli olan bunlardan bir şeyler öğrenmektir. Her zaman kendime karşı dürüst oldum. Beni teknik direktör olarak nasıl görüyorsanız, insan olarak da aynıyım”

Fatih Terim “Pişman olduğunuz hatalar hangileri?” sorusuna da şöyle yanıt verdi: Her zaman, daha sonra pişman olduğunuz olaylar vardır fakat bunlar geçmişte kaldı. Anın sıcaklığıyla, herkes yaptığının doğru olduğuna inanarak hareket eder”

Kendisini “yeteri kadar tutkulu” olarak tanımlayan Terim, “Tutku, negatif bir etki yaratmadığı sürece önemlidir. Çok fazla tutku, sizi derinden tecrübe edebileceğiniz şeylere sürükleyebilir” diye konuştu.

Birçok Türk taraftarın şu an da memnun olmadığı ve Türk futbolunun kötü yöne doğru gittiği şeklindeki soruyu yanıtlayan Terim, “Bizim ülkemizdeki birçok şey gibi bu da istikrasız. Bunun üzerinde çalışmamız lazım. Türkiye, neredeyse 80 milyonluk nüfusuyla çok büyük bir potansiyele sahip fakat birçok şeyimiz eksik. Kulüplerin mali sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Daha çok taraftarı statlara çekmemiz ve geliştirebileceğimiz genç yetenekler bulmamız gerekiyor. İşte tam olarak bu nedenle buradayım.

Milli takım teknik direktörü olarak, federasyon ve tüm ülke olarak yaptığımız ilerleme için kendimi sorumlu hissediyorum. Teknik direktörlük sadece işimin bir parçası. Bu yeniden imza atmamın nedenlerinden birisi. Federasyon bunların yapılması için beni istedi” diye konuştu.

Türkiye’nin bir kez daha Avrupa Şampiyonası’na katılamaması halinde neler olabileceği hakkında da konuşan Fatih Terim, “Asla bilemezsiniz, belki geri kalan maçlarımızı kazanabiliriz. Fakat eğer gruptan çıkamazsak da dünyanın sonu değil. Bununla baş edebilmemiz lazım. Herhangi bir turnuvada finala ulaşabilecek bir milli takım yaratmak için buradayım. Bu tarz bir süreç zaman istiyor” dedi.

Almanya olan ilişkilerini “iyi” olarak tanımlayan 61 yaşındaki teknik adam, “Almanya’yı ziyaret etmekten keyif alıyorum ve orada olduğum zaman uzun zaman birlikte çalıştığım Sepp Piontek gibi arkadaşlarımla buluşuyorum. Genel kanı olarak, Almanya Türkiye için önemli bir ülke” diye görüş bildirdi.

Ailesi Türk olan futbolcuların Almanya Milli Takımı’nı seçmesi ile ilgili düşüncesi sorulan Terim, “Buna saygı duyuyorum ve kolay bir karar olmadığını anlıyorum. Eğer bir Türk ana vatanı için oynamak isterse, her zaman memnuniyetle karşılanır. Yurt dışında yaşayan 4 milyon Türk’e ev hissi vermek önemli” dedi.

Bir dönem çalıştığı İtalya hakkında da konuşan Terim, “İtalya’yı seviyorum, benim ikinci evim çünkü orada eşim ve çocuklarımla birlikte yaşadım. Bu bir bağ yaratıyor. Belki bir gün oraya geri dönerim, kim bilir?” ifadesini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu