FutbolGündem

İlhan Cavcav; Türk futbolu uçuruma gidiyor ve bunu gören yok!..

İlhan Cavcav; Türk futbolu uçuruma gidiyor ve bunu gören yok!.. Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Türk futbolunun geleceğinin kendisini çok endişelendirdiğini belirterek, “Türk futbolu uçuruma gidiyor ve bunu gören yok” uyarısında bulundu.

İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada, Kulüpler Birliği Vakfı’nın kurucularından olduğunu hatırlatarak, “Biz Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın olmadığı bir Kulüpler Birliği inşaa etmiştik. Yayıncı kuruluşun olaya girmesiyle maç yayınlarının da aynı kuruma bağlanmasıyla bu üç kulübümüz de dahil olmak mecburiyetinde kaldı” dedi.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile Trabzonspor’un havuzdan kafi derecede pay aldığını diğer kulüplerin de buna sesinin çıkmadığını dile getiren Cavcav, şöyle devam etti; Daha önce yapılan Kulüpler Birliği toplantısında 6+2+2 yabancı kontanjanını biz kabul ettik, Ferbahçe ise istemedi, sarı-lacivertli kulübümüzün buna iştirak etmemesi düşündürücü. Bu konuyu federasyonla da görüştük. Onlar da ‘Biz 6+0+4 kararını geçen sene almıştık, değiştiremeyiz’ diyor.

Bu Allah’ın bir kanunu değil, 58. maddeyi nasıl kaldırdıysan bu kararı da tekrar gözden geçirebilirsin. Özellikle Anadolu kulüpleri olarak bizlerin hepsinde 8-9 yabancı oyuncu var. Bu oyuncuların devam eden mukavelerini fesh edebilmemiz için bunların alacaklarını ödememiz gerekiyor. Ayrıca yabancı kontenjanı kararı çıktıktan sonra üçyüz – dörtyüz bin liraya alacağımız yerli futbolcuların fiyatı da 1-1,5 milyon liraya çıktı.

Bunu TFF’nin gözardı etmesine şaşırıyorum. Federasyon yönetimde Yıldırım Demirören, Ufuk Özerten gibi futbolun içinden gelen çok değerli arkadaşlar var. Bu kararların nasıl alındığını bu arkadaşların nasıl destek verdiğini anlayamıyorum. Aşağı yukarı 77 yaşına geldim. Bugün İlhan Cavcav olarak söylüyorum, Türk futbolu uçuruma doğru gidiyor.

“Başkan Anadolu’dan olmalı”

İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği Başkanı’nın Anadolu’dan olması gerektiğine inandığını belirterek, başkanlık için tercihinin Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur olduğunu açıkladı. Kulüpler Birliği Vakfı Genel Kurulu’nun 19 Temmuz Cuma günü yapılacağını ve toplantıda başkanlık seçiminin yapılacağını hatırlatan Cavcav, “Vakıf olarak yeni bir seçim yapmak durumundayız. Benim kişisel düşüncem kulüpler birliği başkanı mutlaka Anadolu’dan olmalı. Bunun için de şahsen tercihim Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur’dur” diye konuştu.

“4 kulübe ayrı lig”

“Kulüpler Birliği’nde yaşanacak yönetim değişiminin yabancı kontenjanı kararı nedeniyle federasyona da sıçrayacağını düşünüyorum” diyen Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı; TFF kulüplerimizin federasyonudur. Milli takıma oyuncu yetiştiremiyoruz deniliyor. Milli takımlarda çoğunlukla Almanya ve Hollanda kökenli gurbetçi futbolcular yer alıyor. Futbolculara verilen ücretlere de şaşırıyorum. Son olarak Umut Bulut’a ödenen miktar gazetelerde yer aldı. Özellikle maç başı ücreti anlamakta zorluk çekiyorum. Verilen bonservis ücreti ve peşinat futbolcunun oynaması için değil mi?

Federasyonun yerinde olsam bu 4 kulübü ayırırım. 14 kulüp kendi arasında bir lig yapsın onlar da 4 takım kendi aralarında oynasın. Çünkü artık idarecilerin bu tutum ve davranışları nedeniyle ölüme gidiyoruz. Bu kulüplerin bu şartlarda gitmesi tüm kulüplerimizin en geç 2-3 sene sonra kapısına kilit vurmasına sebep olacak. Hiçbir kulübe de bir tane olsun yönetici bulunamayacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu