Haber

İstanbul Mutsuz

Ülkemiz bilindiği üzere 814.578 km2’lik bir alandan meydana gelen bir ülke. Bu alanda 70 milyon üzeri insanımız yaşar.

Başkent Ankara’da ise 3,5 milyon insanımız yaşamaktadır. Yaşanılan alan toplamı ise 30.715 kilometre karedir.

Toplam ülke nüfusunun yaklaşık % 20 ye yakın bir kısmı ise 5.712 kilometre karelik alana sıkıştırılmış olan İstanbul’da yaşamaktadır.

İstanbul’un Türkiye GSMH’sindeki payı ise yaklaşık yüzde 23 düzeyindedir.

Her yıl devlet bütçesine katkısı yüzde 40 iken devlet harcamalarından aldığı pay yüzde 7-8 dolayındadır.
Aynı zamanda İstanbul’un ihracatı, Türkiye toplamının yüzde 46’sın ithalatın ise yüzde 40’ını oluşturmaktadır.

Tek kelime ile MUTSUZ…

Sabahları işlerine gitmek için evden çıkan hemen hemen tüm insanların yüzlerinde mutsuz ifadeler yer almaktadır. Birbirleri ile göz göze gelen insanların gözlerinde en ufak bir pırıltı veya gülümseme görmek çok zor, hatta imkânsızdır.

İşlerine ulaşmak için saatlerce yollarda telef olurlar. Trafik ve ulaşım sorunları büyük derttir. Hafta sonları aileleri ile bir iki damla deniz, bir iki tutam dal görmek için çıktıklarında yine trafik ve ulaşım şartları ile karşılaşırlar. Çünkü aynı istekler ve özlem ile binlerce insan aynı yollara düşmüştür.

KATSAYI ARTARSA
Bu duruma isyan edenler ise bir hırs ve öfke ile kapalı merkez lüks alış veriş alanlarına dalar ve tüketirler.
Sinir katsayısına hâkim olamayanlar da fast-food ile hızlı bir kan şekeri hareketine girip sakinleşirler! Hafta boyunca da evlerine tıkılıp kalan çocukların da bu mutsuz ortamı yaşamaktan başka alternatifi yoktur.
Ortadaki parklar, bahçeler, arsalar büyük bir hız ile yerlerini rant hesapları içindeki alanlara bırakmaktadır.

Betonlaşma hem sporumuzu hem de milli kültürümüzü sürat ile bitirmektedir. İstanbul’un imar planları sürekli kötü emsal ve kılıfları ile arttırılmakta iken İstanbullunun huzur bulup mutlu olabileceği ne spor alanı, ne yeşillik, ne parklar hiç düşünülmez.

Özellikle beden eğitimleri gelişmeyen insanların düşünsel bazda da eksiklikleri olacağı Mustafa Kemal Atatürk’ün söyleminde de gayet açıktır.
; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

BAYKAL’IN TALİHSİZ SÖZLERİ

Bu yapıdaki durumumuz ile her geçen gün spor kültürümüzün de çöküş içine gireceği kaçınılmaz değil midir?

Temiz olmayan bir ligin varlığına ses çıkarmayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sözleri ise gerçekten inanılır gibi değil; “İlke, prensip, kural vs. vs. demeyin, hemen Diyarbakır ve Samsun’un takımlarını lige çıkartın” diyor diyor Deniz Baykal…

Bir spor olayının zaman zaman yanlış demeçlerle hangi boyutlara gelebileceğini, geçen hafta sonunda Konya’da, Bodrum’da, Mersin’de, Gaziantep’te, Antalya’da, yani kısaca ülkenin hemen hemen dört bir yanında linç sahnelerine dönüştüğü gerçeği herhalde kendisinin gözünden kaçtı.

Spor sahaları, yeşil alanları elinden alınıp beton yığıntısı haline getirilen İstanbul’a ve sporun gerçek sorunlarına hiç el atmayıp, İstanbul’u Dubai’ye çevirmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye’sine aynı tepkiyi göstermiyor.

Aynı zihniyet içindeki kendi parti mensubu olan belediyelerine de hiçbir şey demiyor!

Oysa mutsuz olan insanlar bunlara ilk karşı çıkanın Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nın olmasını istiyor. Evet, İstanbul artık top oynayacak arsalarını, spor yapacak yeşil alanlarını geri istiyor.

Not; Bu yazı 18 Mayıs 2006 tarihinde Birgün gazetesi için yazılmıştır….

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu