Fulya DosyasıFutbolGündemSon Dakika

“Kulüpler olmasa İddaa iflas eder, Kulüpler Birliği bizim gelirimiz neden artmıyor diye sormadı”

Beşiktaş Başkan adayı Hürser Tekinoktay, Medyascope TV’nin canlı yayınında Beşiktaş’ın ve Türk futbolunun gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Medyascope TV’nin Youtube, Facebook ve Scope kanallarından canlı yayınlanan programda Metin Dirim ve Eyüp Yıldız’ın sorularını yanıtlayan Hürser Tekinoktay, Kulüpler Birliği’nde son günlerde yaşanan tartışmalarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaparak şunları söyledi:

“Kulüpler Birliği çıksa İddaa iflas eder”

“Kulüpler Birliği’ne benim önyargım var. Şöyle var. Kurulduğundan beri hiçbir faydası olmayan bir birlik. Sadece günün popülist politikalarını güdüyor. Hakemlerle ilgili konuşuyor onlar bunlar. Kulüpler Birliği’nin kulüplerin gelirini artırması lazım. Bir örnek vereceğim. İddaa’nın bir ihalesi var biliyorsunuz. 14 yıl önce bir ihalesi oldu ve kulüplere yüzde 5 pay verdiler. 14 yılda İddaa’nın geliri 38 kat arttı. Kulüpler Birliği’ne sormak lazım. Kulüplere verilen miktar ise sadece 18 kat artmış. Ciro 38 kat artıyorsa, kulüplere verilen para da 38 kat artmalı. Ve futbol bu İddaa’nın yüzde 80’ini oluşturuyor. Yani bütün havuza bakıyorsunuz. Kulüpler Birliği çıksa oradan İddaa iflas eder.

“Kulüplerin gelirlerini artırıcı hiçbir şey yapmıyor”

Gelirler 38 kat artarken Kulüpler Birliği bugüne kadar “Bizim gelirlerimiz neden 38 kat değil de 18 kat artıyor” demedi. Kulüpler Birliği gelir artırıcı hiçbir şey yapmıyor. Birliğin bence şirketleşmesi lazım. Yayın gelirlerini TFF’nin değil kulüplerin pazarlaması lazım. Futbol Federasyonuna neden bağlı kalacak? Premier Lig öyle yapmadı mı? Şirket kurdular ve Premier Lig’in marka değerini yükseltmek için çalıştılar. Şu anda Premier lig 176 ülkede naklen yayınlanıyor. Değeri, La Liga ve İtalya Ligi’nin toplamından daha fazla. Kulüpler Birliği’ne baktığınız zaman hantal, gelirleri düşünmeyen, futbolun marka değerini yükseltmeyen, yayın gelirlerini daha iyi hale getiremeyen, pazarlamayı yapmayan, sadece TFF ile arada kavga eden, kendi içinde hantal yapısı olan bir birlik.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu