DünyaEkonomiFutbol

La Liga’nın koronavirüs sonrasında İspanya’da futbolu yeniden başlatma planı

Lionel Messi ve Barselona takım arkadaşları Cuma günü bireysel eğitime döndüler.

Lionel Messi ve Barselona takım arkadaşları Cuma günü bireysel eğitime döndüler.

La Liga, bu hafta koronavirüs için oyuncuları test etmeye başladı. İspanya’daki elit futbolun Haziran ayında tekrar kapalı kapıların arkasına geçmesi için uygulanan protokollerin bir parçası olarak testler başlamış oldu.

Protokoller, eğitim, bireysel eğitim, grup eğitimi ve toplu eğitim için hazırlıktan ilerleyen dört aşamalı bir sürecin parçası olacak.

Testler
Oyuncular, antrenman kampına katılacak herhangi bir koçluk personeli ve kulüp personeli ile birlikte bireysel oturumlara başlamadan iki gün önce test edilecek.

Pozitif bir test, kişinin izole etmesi gerektiği anlamına geliyor. Temas ettikleri herkes test sonuçları geri gelene kadar tecrit altında kalmak zorunda olacak.

Bireysel eğitim
Oyuncular, kademeli olarak ve herhangi bir zamanda 12’den fazla antrenman olmaksızın kendi başlarına eğitim kamplarına girebilecek.

Aynı sahada en fazla altı oyuncunun antrenman yapabillmesi kararlaştırıldı. Antrenmandan sonra ertesi gün için eğitim kapalı olacak.

Grup eğitimi
İlk takım kadroları, farklı zaman aralıklarında antrenman yapacak ve sekiz kişilik gruplara ayrılacak.

Soyunma odaları bu aşamada kullanılacak, ancak her biri üç oyuncu ile sınırlı olacak, eğitim takımları mümkün olduğunca birbirinden ayrılacak.

NationalTurk Haber

Eğitimden sonra, oyuncuların kullandıkları giyinme odalarında duş almalarına ve sepetlerde kirli eğitim kitleri bırakmalarına izin verilecek. Bu giyinme odaları her grubun eğitim alanından sonra temizlenecek.

Oyuncular, kantini bir seferde kullanabilecek, sosyal mesafe kurallarına uyulacak ve yiyecekler onlar için ayrı torbalara yerleştirilecek.

Toplu eğitim oturumları
Bir sonraki aşama eğitime tam bir dönüş olacak, ancak tesislerin, ekipmanların ve giysilerin temizlenmesi ile ilgili hükümler kalacak.

Tüm personel yüz maskesi ve eldiven giymeye devam edecek.

Futbol içindeki tepki nasıldı?
Resmi rakamlar, İspanya’da 26.000’den fazla insanın koronavirüs ile öldüğünü ve 222.000’den fazla pozitif testin olduğunu gösteriyor.

La Liga cumhurbaşkanı Javier Tebas, “insanların sağlığı çok önemlidir” ve “kapsamlı protokolün” sebebidir açıklamasında bulundu.

“Koşullar benzeri görülmemiş, ancak Haziran ayında tekrar oynamaya başlamayı ve bu yaz sezonumuzu bitirmeyi umuyoruz” dedi.

11 tur maçla Barselona’dan sonra Real Madrid, Pazartesi günü bireysel eğitime yeniden başlamayı planlıyor ve kaptanı Sergio Ramos, oynamak ve rekabet etmek için sabırsızlandığını belirtti.

Barcelona orta saha oyuncusu Ivan Rakitiç, “Futbolla ilgilenenlerin ileri adım atma zamanının geldiğini düşünüyorum.” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu