EkonomiGündem

Mehmet Atalay: Topu taca atmasınlar

Adı kulislerde futbol federasyonu başkanlığı için geçen Gençlik ve Spor Eski Genel Müdürü, Uluslararası Spor Organizasyonlardan Sorumlu Baş Koordinatör Mehmet Atalay, Ntv Spor Radyo’da yayınlanan ve Bülent Yüksel’in sunduğu Sportif Görüş programına katıldı.

Bochum Savcılığı’nın, dokuz ülkeyi sarsan bahis skandalıyla ilgili başlattığı operasyonu yorumlayan Atalay, UEFA’nın bilgilendirme toplantısından sonra, raporda yer alan 29 maç kimleri bağlarsa bağlasın, futbol federasyonunun “yasalar yeterli değil” dememesi gerektiğini, “bunun topu taça atmak” demek olduğunu, bu noktada cezaret ve kararlılığa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Atalay’ın açıklamaları şöyle:

Şikeyle mücadelede, özerk federasyonlar yetkilidir, federasyonlar aslında yasaya ihtiyaç duymadan, gerekli tedbirleri alabilir, ceza verebilir. Yeter ki insanlarımız, kurumlarımız cesur olsun. Federasyonlarımız, futbol dahil, zaten uluslararası federasyonların kurallarına tabidir, onların yasakladıklarını siz de yasaklar, uygularsınız. Mevcut düzende, herhangi bir kulübe, sporcu ya da bireye ceza vermeye engel hiç bir durum yok, federasyon gerekli cezayı verdikten sonra savcılığa suç duyurusunda da bulunabilir. İstenen yasal düzenleme sadece bu kişileri, daha caydırıcı bir şekilde cezalandırmaya, hapse atmaya yarıyor. Devamlı suretle “Yasal düzenleme lazım” demek “topu taça atmak” demektir. Topu taça atmamak lazım! Her kurum kendi üzerine düşen görevi yapmalı, risk almak gerekiyorsa da almak lazım. Kulüpleri ya da değer verdiğiniz insanları da küstürebilirsiniz ama göreviniz, bunu yapmayı gerektiriyorsa birileri yanlışlık yapmışsa o yanlışlık yanlarına kalmamalı. Kararlı olmalısınız.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu