GündemTransfer

Müslüm Gülhan İspanya La Liga ve İngiltere Premier Lig’i derinlemesine analiz etti!

NationalTurk yorumcusu ve Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Müslüm Gülhan Premier Lig ve La Liga’nın açılış maçlarını,transferlerini NationalTurk için değerlendirdi.

1) Tottenham Chelsea ve Swansea lige çok iyi bir başlangıç yaptılar fakat Manchester United beklenileni veremedi ve eleştirilerin odağında, bir potada eritirsek puan tablosundaki zirvedeki 3 takım ve Manchester United adına neler söyle biliriz?

Manchester United Ferguson’un 27 yıllık sistematik yapısını özümsemiş bir takımın ondan sonraki süreç çok şeye gebe olan bir karmaşa içinde geçeceği aleniydi. İlk deneyim başarısız olduktan sonra şimdi sıra ikinci deneyimde; Van Gaal bu süreç için en iyi isimlerden biri, fakat o da var olan sistemi yenileyip kendi isteklerine doğru bir kurguyu oturtması lazım ve bunlar içinde ciddi zaman lazım, kadro kurgusu  yeterli fakat Ferguson’dan sonrasını yaşaması en zoru.

2)Jose Mourinho bu yıl Şampiyonluk adına iddaalı açıklamalar yapıyor.Defansif futbolla geçen yıl eleştirilerilen Jose,bu yıl ofansa dönük ve bol gollü başlangıç maçları oynattı.İlk 3 maçta 11 gollü bir başlangıç var.Takıma Fabregas ve Diego Costa gibi oyuncuları monte ettiler.Chelsea’nin 3-6′lık Everton deplasmanı galibiyeti ve oyun sistemi için neler söylebiliriz ?

Mourinho ilk Chelsea deneyiminde boş olan yapıya kendi sistemini ve kadrosunu kurarak büyük avantaj yakalamıştı, o süreç de farklı oyuncu tiplerini çok iyi kullanarak kendi farklılığını ortaya koymuştu. Bunu İnter ve Real’de de yaşadı. Her zaman direk skora oynayan takım kurgusu ile oynar, ama karşı atak ile ama 2. Bölge oyun kurgusu ile… Mourinho çok fazla anlayışından ödün verecek bir hoca değil, kendi isteği ile yoluna devam eder. Onun için kadro kurgusu çok önemlidir.

3)Arsenal galibiyet serili bir başlanğıç yapamadı ve Beşiktaş’la CL ön eleme maçlarında karşılaştı.Öncelikle Arsenal-Beşiktaş / Beşiktaş – Arsenal maçlarını değerlendirip,Premier Lig‘e dönersek Olivier Giroud,Arteta,Teo Walcott gibi oyuncuların ciddi sakatlatlıklarını ve Arsene Wenger’in oyun sistemiyle 24,5 yaş ortalamalı genç takımını nasıl değerlendirebiliriz?

Beşiktaş bir daha böyle bir Arsenal yakalayamaz, ama sorun Beşiktaşın oyuncu profilindeki sıkıntıda; çünkü çok fazla standart oyuncu var oyuna etki yapacak oyuncusu iki ya da üç tanedir. Arsenal ise Giroud çok önemli oyuncu, onun yokluğu çok etkiler Arsenal’i, arkası dönük ve yüksek oynayabilen tek oyuncusunu kaybetti ki zaten oyuncu yapısı belli. Bu sene Premier Ligde çok etkili olacaklarını sanmıyorum, kadro; yılda 70 maç üstünde oynamak zorunda ki problem olarak gözüküyor.

WTS Farkıyla İngiltere Premier Lig Maç Turları İçin Tıklayınız!

4)Premier Lig’in en çok ses getiren transferi transferin kapanmasına günler kala gerçekleşti ve Di Maria 75Milyon Avro’ya Real Madrid’ten Manchester United’ın yolunu tuttu.Böylece geçen yılki 49Milyon Avro’luk Real Madrid’in en yüksek satış rakamlı oyuncusu olan Mesut Özil’de rekoru kırılmış oldu.Bunun yanında 50Milyon avro teklif ettikleri İtalya ligi Seria A’dan Juventus’un Şilili ön liberosu Vidal’in transferini bitirmek istiyorlar.Bu transferi hem Real Madrid hemde Manchester United adına nasıl değerlendirebiliriz?

NationalTurk Haber

Öncelikle Di Maria’nin bu kadar büyük meblağa transferi bende soru işaretleri oluşturdu; çünkü 90 Milyona Ronaldo’yu satıp, Real’de oynayamayan Di Mari’yı 75 Milyona almaları çok doğru değil bence. Mendes menajer olarak çok fazla iş adamı konumunda ve başarılıda!!! Mesut sürekli oynayan, takıma ve kendisine katkı yapan oyuncuydu.Ayrıca Real Madrid’de kulübe çok donanımlı değil, Di Maria Real için önemli bir oyuncuydu ve ihtiyacı olacak sanırım.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu