DünyaGündem

Müslüm Gülhan: İspanya ve İtalya’nın şansları eşit

Müslüm Gülhan: İspanya ve İtalya’nın şansları eşit… Euro 2012 finali öncesi heyecan dorukta. NationalTurk Yorumcusu Teknik Direktör Müslüm Gülhan İspanya – İtalya finalini değerlendirdi.

NationalTurk : Sayın Gülhan Final maçına geldiğimiz noktada hem İspanya’yı hemde İtalya’yı nasıl değerlendireceksiniz?

Müslüm Gülhan : Herşeyden önce İtalya motivasyon olarak İspanya takımından çok daha avantajlı konumda. Çünkü kimse onlardan bu derece bir başarı beklemiyordu. İtalya futbolu krizde ve yaklaşık altı yıldır bu krizi yaşıyorlar. Cesare Prandelli İtalyan futbolunda çok önemli bir sistem değişikliği yaptı İtalyan takımının geleneksel bilindik Katanaçyo futbolunu değiştirerek takımı oyununu kaleden öne doğru çok doğru bir organizasyonla ikinci bölgeye taşıyor. Pirlo ve Cassano gibi oyuncuların salt yetenekleriyle sonucu değiştirmesini beklemek yerine bu oyuncuları efektif olarak takımın içine katarak İtalya’ya ofansif olarak ekstra zenginlik kazandırdı.

NationalTurk : Oyuncuların efektif kullanımından bahsetmişken Mario Balotelli gibi problemli bir futbolcuyuda saha içinde bu kadar verimli kullanmasıda herhalde bir teknik direktörlük başarısı olsa gerek ?

Gerçek Teknik Direktörlük başarısı Balotelli tipindeki sorunlu yıldız oyuncuları takıma yüzde yüz monte ederek üst düzey verim almaktır

Müslüm Gülhan : Evet bu tamamıyla bir teknik direktörlük başarısıdır Balotelli çok yetenekli , güçlü , teknik ve atletik bir futbolcu sorunlu biri ancak Prandelli onun yarattığı problemleri tolare ederek takıma dahil ediyor ayrıca takım arakadaşlarıda onu tolare edince kendini önemli ve takımın bir parçası olarak hisettiği için günden güne verimliliği artıyor Dünya futboluda yeni bir yıldız kazanıyor Balotelli’nin yeteneklerine sahip oyuncular kolay gelmiyor, gerçek Teknik Direktörlük başarısı bu tip sorunlu yıldız oyuncuları takıma yüzde yüz monte ederek üst düzey verim almaktır Prandelli bunu gerçekten iyi başarıyor.

NationalTurk : Peki finalin İspanya ayağı için ne diyebilirsiniz?

Müslüm Gülhan : İspanya turnuvanın en büyük favorisiydi ancak başlangıçtan beri kötü bir futbol oynuyorlar Barcelona tarzı oynamaya çalışıyorlar ancak ellerinde Messi veya Alexis Sanchez olmadığı için bunu başaramıyorlar David Villa’nın sakatlığı İspanya’nın bütün oyun kurgusunu etkiledi Torres ise forvette ayrı bir futbol sisteminden geldiği için arkasındaki orta saha oyuncularına uyum sağlayamıyor , Portekiz maçındaki Negredo denemesi ise hiç yapılmaması gereken birşeydi çünkü turnuvaların yarı final maçları deneme yeri değildir. Gelinen noktada psikolojik , Taktik ve fiziksel anlamda İtalya üstün konumda ancak sistemli oynayan İspanya hiç bir zaman pes etmiyecektir şampiyon takımı teknik direktörlerin maç içinde yaptığı ince taktik oyunları belirleyecek bu yüzden finalde her iki takımında şansı hala yüzde 50 -50

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: