DünyaGündem

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan, Bayern Münih – Real Madrid maçını masaya yatırdı!..

elclasico.biz’in haberine göre, NationalTurk yorumcusu ve Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Müslüm Gülhan El Clasico.Biz Bayern Münih – Real Madrid maçını masaya yatırdı.

1) Real Madrid lehine biten bir maçtı. Real Madrid fırsat yakaladı diyebiliriz. Maçı nasıl analiz edebiliriz?

Gol yemeden gol atmak her zaman çok büyük avantajdır. Zaten Real Madrid hücum futbolunu çok kaliteli oynayan bir takımdı. Mourinho savunma üzerinde oynamalara gidip düzeltmeye ve sert bir savunma oluşturmaya çalıştı, tam anlamıyla olmasa da kısmen başarılı oldu. Ancelotti’yse savunma anlayışı üzerinde çok daha fazla durdu ve karşımıza şimdiki Real Madrid’i çıkarttı. Ancelotti’nin Cataneccio sistemini benimsetmesiyle beraber Real Madrid genel anlamıyla baktığımızda ya tek haneli goller yiyor ya da gol yemeden maçı tamamlıyor.

Özellikle La Liga gibi sahanın 3.bölgesinde oynamayı seven takımların en şanslı yanı erken gol atabilmeleridir. Real Madrid erken gol attı ve şans anlamında bir adım öne geçti.

2) Ancelotti’nin Bale’in yedek soyundurması tartışıldı. Bu konu hakkında neler söyleyebiliriz?

Bu konunun üzerine çok fazla gitmeye gerek yok. Bale’i dinlendirdi diyebiliriz. Antrenörler bazen oyuncularını 30 dakika – 40 dakika oynatmak isterler. Ancelotti gibi ciddi bir teknik adamın durduk yerde Bale’i yedek soyundurmak gibi bir fikri olacağını zannetmiyorum.

3) Ronaldo için formsuz olduğu gündeme geldi. Nasıl değerlendirebiliriz?

Ronaldo sakatlık geçirdi. Böyle oyuncuların sakatlık sonrası dönüşünde toleransları vardır. Bu tür oyuncular formsuz olsa dahi maçı bir anda değiştirebilir. Ribery gibi, Messi gibi, Ronaldo gibi oyuncular maçın içinde olmasalar bile, bir kafa vuruşu, bir tek top, bir serbest vuruşla tüm rüzgârı değiştirebilecek oyunculardır yüzden Ronaldo’nun üzerine gidilmesini anlamıyorum. Şöyle bakarsak, Osasuna maçında da fırtınalar estirdi. Bayern maçında birçok pozisyon kaçırdı. Bu çok doğal bir şey. Formunu yakaladıkça her zamanki gibi tehlike arz eden bir oyuncu olmaya devam edecek.

4) Guardiola ve Franz Beckenbauer’ın tartışması gündeme geldi. Alman efsane, Bayern’in oyun sisteminden sıkıldığını dile getirdi. Guardiola ’da buna kayıtsız kalmayıp isterseniz sözleşmemi fesh edin dedi. Bu tür polemikleri nasıl değerlendirebiliriz.

Röportajın devamı için tıklayın

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu