FutbolGündemTransfer

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan; Sıra Quaresma’da

Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü kurucusu, NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan, “Sıra Quaresma’da” başlıklı bugünkü yazısında Portekizli yıldızı kaleme aldı…

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan’ın, Beşiktaş yönetiminin kadro dışı bıraktığı Ricardo Quaresma ile ilgili olarak kaleme aldığı ‘Sıra Quaresma’da’ başlıklı yazısı;

Önceliği saygıdan dolayı Alex’e vermiştik…

Ricardo Quaresma açık kimliği ile bilinen şahıs, aslen Portekizlidir. Bizi pek ilgilendirmese de aşağıdaki bir takım kariyer sayıları elde etmiş olduğundan bunları bildirmek sanırım haksızlık olmaz.

Sporting Lizbon’dan Barcelona’ya 6.350 Milyon Avro ya transfer oldu,
Barcelona’dan Porto’ya 6 Milyon Avroya transfer oldu.
Porto’dan İnter’e 24.600 Milyon Avroya transfer oldu.
Bedelsiz Chelsea’ye gidip, tekrar İnter’e dönüşü var…
En son İnter’den Beşiktaş’a 7. 300 Milyon Avroya geldi.
2012-2011 değeri 13 Milyon Avroydu.
Beşiktaş’tan aldığı yıllık ücret ise; 3.750 Milyon Avro.
Şimdi de isterseniz saha içindeki kariyer sayılarına bakalım:
Şampiyonlar Ligi; 2711 dk ve 38 maç oynamış, 4 gol atmış.
Avrupa Ligi; 865 dk ve 12 maç oynamış, 4 gol atmış.
UEFA Kupası; 341 dk ve 6 maç oynamış, 6 gol atmış.
Seri A; 1087 dk ve 24 maç oynamış, 1 gol atmış.
Süper Liga; 8770 dk ve 114 maç oynamış,24 gol atmış.
Süper Lig; 3070 dk ve 40 maç oynamış, 8 gol atmış.
Toplamda 53 gol ve 80 asiste sahip bir oyuncu.

Beşiktaş ile sorunu “Feda” ya katılmadığı için, çünkü Beşiktaş yönetimi Yıldırım Demirören’i ibra edip onadığından; hesap soramıyor ve Demirören’in kulübü soktuğu bataklıktan yeni yönetim; futbolculardan fedakarlık isteyerek çıkarmaya çalışıyor!..

Beşiktaş Futbol Takımı profesyonel bir takım ve AŞ olarak hayatına devam eden bir yapıda. Yani sorumlulukları profesyonellik üzerine kurulmuştur. Sorunlarını” hatır”, “gönül” işleri ile çözemez. Sadece ve sadece hukuk kuralları üzerine kazanmış olduğu hakları koruyarak çözmeye çalışır.

Quaresma yine de bu süreç için de 3 Milyon Avroya inerek uzlaşma yoluna gitmesine rağmen kulüp yönetimi uzlaşmaya yanaşmadı, ki o sıralarda takım kazanmaya başlamıştı.

Şimdi hesap-kitap ortada; hali hazırda Beşiktaş Quarisma’ya yıllık 3.750 Avro ödüyor ve bu parayı ödemesine rağmen oynatmıyor, ki ben bunu anlamış değilim… hem öde, hem de oynatma…Ortaya çıkan cari açık için kim bedel ödüyor; tabi ki Beşiktaş Kulübü..

…Ve 2011-2012 piyasa değeri 13 Milyon Avro olan bir futbolcuyu oynatmayarak kime asıl zararı verildiğinin kulüp yönetimi farkında mı acaba? Ve şu an kaça satabilecekler.

NationalTurk Haber

İşin komik tarafı; bu kadar yetenekli ve donanımlı bir futbolcuyu; bir teknik direktör neden istemez, bunu da anlamakta zorluk çekiyorum. Bu öyle “Kimse Beşiktaş’ın üstünde olamaz” saplantısına girecek bir konu değildir.

Teknik adamlık; asıl yıldız futbolcudan doğru şekilde yararlana bilme yeteneğidir.

Aşağılık kompleksi; sadece teknik adam değil, takımada ve en önemlisi ülke ekonomisi ile beraber, ülke futboluna da çok zarar veriyor. Dibe vurmuş olan ülke futbolu; Alex ve Quaresma gibi kaliteli futbolcuların genç yeteneklere öğretileri ile doğru bir adım atmış olurdu.

Vizyon sahibi olabilmek; bunların hepsini bir arada kullanabilmektir. Aksi tabela yöneticiliği ve antrenörlüğünden başka bir şey ifade etmez.

Müslüm Gülhan / NationalTurk

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu