FutbolGündemPolitikaSon Dakika

Saffet Sancaklı, Futbol Federasyonu’na Kayyum talep etti!

Milletvekili Saffet Sancaklı, Futbol Federasyonu’na Kayyum talebi gündeme bomba gibi düştü. Kulüplerin borç batağında olduğunu belirten Sancaklı, 4 büyükler dahil hiçbir kulübün borçların faizlerini dahi ödemesinin mümkün olmadığını belirterek, “Nasıl ki belediyelere kayyum atayabiliyorsak, Futbol Federasyonu’na sporla ilgili de el çektirelim” açıklamasıyla gündeme oturdu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşülerek kabul edilirken, komisyonda söz alan eski milli futbolcu, MHP Kocaeli Milletvekili Sancaklı, Futbol Federasyonu’nu eleştiri yağmuruna tutarak, kayyum atanması önerisini getirdi.

Saffet Sancaklı, Futbol Federasyonu’na Kayyum talep etti!

“Türk sporu, hakikaten artık kan kaybetmekten öteye gitmiş, çok çok kötü durumda” ifadelerini kullanan Saffet Sancaklı, 2002-2018 yılları arasında tesis sayısında 1992 artış yapıldığına dair sunuma dikkat çekerek, “Türkiye tarihinin en çok tesisinin yapıldığı, imkanların arttığı, paranın olduğu zamanda biz Türk spor tarihinin en kötü neticelerini alıyoruz” yorumunda bulundu.

Sancaklı, 4 yılda bir yapılan son üç olimpiyatta Türkiye tarihinin en kötü sonuçlarının alındığını, madalyaların bir kısmının da ‘devşirme sporculardan’ geldiğini belirtti.

Süper Lig’de 18 takımda 20’şer yönetici olsa 360 kişiden hiçbirinin milli futbolcu olmadığına dikkat çeken Sancaklı, Gazete Duvar’ın haberine göre, “Türk futbolu uçurumdan aşağıya uçmuş vaziyette. Şöyle ki: Sadece 4 büyük kulübümüzün, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzon diye nitelendirdiğimiz takımların borcu 12 milyarı geçmiş. Yani bugünkü faizlerle ortalama yüzde 30’dan deseniz 12 milyarın yıllık faizi 3.6 milyar TL, dört kulübün ödemesi gereken sadece faiz miktarı. 30’dan hesaplasan 3.6 milyar lira yapar ki bunu hiçbir kulübün gelirinin karşılaması mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Federasyon seçimlerine de eleştiri getiren eski milli futbolcu Sancaklı, “İktidara yakın insanlar olur, 20 küsur milyon oy alan bir partiden bahsediyoruz, tabii ki olacak ama ehil insanları koysaydınız, keşke de Türk sporu bu hale gelmeseydi. Mümkün olduğu kadar yandaşlar, akrabalar ve onlardan kurulu olduğu için de Türk spor tarihinin en kötü günlerini yaşıyoruz” yorumunda bulundu.

Sancaklı şiddet konusuna da dikkat çekti

Saffet Sancaklı, futboldaki şiddet konusuna dikkat çekerek, “Tribünlerde olaylar başladığı zaman nasıl durduracağız? Yugoslavya’da savaş, Partizan-Mostar maçından sonra başladı. Tribünlerde başlayan olaylarla tetiklendi, tetiklendi, tribünlerde olaylar bir başladı, ondan sonra da ülke 7’ye bölündü. Şimdi, bu FETÖ ve diğer terör örgütlerinin boş durduğunu mu zannediyoruz? Hayır. Futbol terörü üzerinde çalışıyorlar ve eğer biz bazı şeylere Meclis, bakanlık, Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmezsek arkadaşlar bu işin sonu kötü.” uyarılarında bulundu.

“14 yabancıyı kim getirdiyse acil şekilde futboldan el çektirilmeli”

Futbolda yabancı konusunda da değinen Sancaklı, 14 yabancıyı kim getirdiyse acil şekilde futboldan el çektirilmesi önerisinde bulundu. “Türk futbolcularının fiyatlarını düşürmek için 14 yabancıyı serbest bıraktık. Bir de Avrupa kupaları, işte Avrupa şampiyonaları falan başarı lazım” savunmasını da eleştiren Sancaklı, “Bu kadar yabancı geldi de şu anda bizim takımlarımız Şampiyonlar Ligi’nde final mi oynuyor?” sorusunu yöneltti.

Futbolda ayrışmaya dikkat çeken MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, kayyum önerisinde bulunarak şu ifadeleri paylaştı:

NationalTurk Haber

“Futbol Federasyonu Başkanı hiçbir stada gidemiyor, hiçbir kulüp başkanı rakip takımın deplasmanına gidemiyor, her yerde tepki var her yerde olaylar var. Neymiş? Seçilmiş. Yok, arkadaşlar, seçildiyse seçildi, bıraksın gitsin. Burası Meclis. Nasıl ki belediyelere kayyum atayabiliyorsak, yapamayanlara el çektirebiliyorsak bu Futbol Federasyonu ve sporla ilgili —genel konuşuyorum- el çektirelim.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu