GündemFulya DosyasıFutbol

Şampiyonlar Ligi finali ve kaçan fırsatlar

'Kuzu kuzu gelecekler' diyen Nihat Özdemir'e daha önce uyarıda bulunan Hürser Tekinoktay TFF Başkanını istifaya davet etti.

UEFA, İngiltere Premier Ligi takımları Manchester City ve Chelsea arasında 29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalinin, Portekiz’in Porto kentine alındığını açıklamasıyla Türkiye’de büyük bir tartışma başladı.

‘Kuzu kuzu gelecekler’ diyen Nihat Özdemir’e daha önce uyarıda bulunan Hürser Tekinoktay TFF Başkanını istifaya davet etti.

İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz’in Porto şehrine alındığı bildirildi.

Bu gelişmenin ardından TFF başkanı Nihat Özdemir’in daha önce yaptığı açıklamalar yeniden gündem oldu
Manchester City ile Chelsea’yi 29 Mayıs’ta karşı karşıya getirecek olan Şampiyonlar Ligi Finali, Atatürk Olimpiyat Stadı yerine Portekiz’in Porto şehrindeki Estadio Do Dragao Stadı’nda oynanacak.

UEFA, 2021 Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak olan stadyumda değişikliğe gitti. Buna göre daha önce İstanbul’da bulunan Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması planlanan final mücadelesi, Estadio Do Dragao Stadı’na alındı. UEFA, bu kararın alınmasındaki en önemli sebep olarak İngiliz hükümetinin Türkiye’yi seyahat için kırmızı dahil etmesi olduğunu belirtti. UEFA final karşılaşmasının İngiltere’ye alınması için İngiliz hükûmeti ile görüşmelerin yapıldığını ancak olumlu sonuç alınamadığını da ifade etti.

Nihat Özdemir’in açıklamaları tekrar gündemde

Nihat Özdemir, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi Finali’ni İstanbul’dan alacağı yönündeki söylentilerinin ardından ‘Kuzu kuzu gelecekler’ açıklaması yapmıştı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Kuzu kuzu gelip oynayacaklar. Her şeyimizle finale hazırız. Bütün tedbirler alınmış. UEFA ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hiçbir şekilde başka yere alınması söz konusu olamaz. Bu maç inşallah 29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak. Sağlık, güvenlik, ulaşım her türlü tedbirler alınmış, planlanmış durumda. İki tane İngiliz takımının tarihi bir finali olacak. Manchester City aynı zamanda İngiltere’nin şampiyonu, Chelsea de önemli bir takım. Real Madrid gibi bir dünya devini yenerek finale kaldılar. Sportif anlamda çok güzel bir maç izlettirecekler. Seyircili maç olacağı için. Dünya uzun süredir böyle bir tabloyu özlemişti. Stadımız çok güzel. Zemini olsun, giriş çıkış, bütün şartlar tamamen sağlık kurullarına uygun şekilde planlanmış durumda. Her türlü tedbiri aldık” diye konuşmuştu.

İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz’in Porto şehrine alınmasının ardından yarı finaller oynanırken iki İngiliz takımının finali oynamasıyla finali istanbul’dan gideceğinin sinyalini veren Beşiktaş Kulübü eski başkan adayı Hürser Tekinoktay sosyal medyada Nihat Özdemir’i istifaya çağırdı.

Hürser Tekinoktay ne demişti ?

Tekinoktay ilk olarak 4 Mayıs tarihinde henüz yarı final maçları oynanırken iki İngiliz takımının finali oynayacağına dikkati çekerek “Şampiyonlar Ligi finali Manchester City ile Chelsea arasında Wembley’de seyircili olarak (!) oynanma yolunda” diyerek sosyal medyadan paylaşımda bulunmuştu.

“İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi Finaline 2 İngiliz takımı kaldı. Bırakalım onları bu yıl Wembley’de seyircili oynasınlar. [ki isteyecekler] Biz de 1 yıl sonra 70 bin turistin İstanbul’a geleceği şekilde ev sahipliği yapalım. [win-win]”

Ayrıca “Bütün Avrupa’da büyük bir sempati de kazanırız” diye paylaşımda bulundu çağrısında bulunmuştu.

Konuyla ilgili katıldığı bir Turizm Platformunda ise

“İngiliz finaline jest yapıp biz hakkımızı önümüzdeki yıl veya 2023 ‘de kullanalım dersek herkes kazanır,

İngiltere’de full ( veya 40/50 bin) seyirci ile oynanma imkanı var netice de onların hepsi aşılı bu futbolun yeni sezonuna oluşması gerekecek heyecanı da tetikler.

Biz İngilizlere jest yapıp manşet oluruz, bu da tüm İngiltere’nin seyahat rezervasyonlarının Türkiye’ye akmasını sağlar.
Ayrıca sadece bu tek maç finali ile 1200/1400 sefer Türk Havayolları gidiş dönüş seferi koyarak binlerce uçak koltuku ve yatak pazarlar.
Özellikle 70 bin yatak x 5 gece ortalama 350 bin geceleme sadece ŞL finaline 3/5 gecelik gelir yaratırız.
UEFA kazanır, İngitere kazanır. Türkiye kazanır. Dışişleri bakanımız bile uluslararası diplomaside avantaj sağlar.
Tüm dğnyanın özlediği seyircili dönüşe kısa yoldan geçiş olur, böylece herkes kazanır” diyerek TFF ve Turizm bakanlığının girişimde bulunması gerektiğine dikkat çekmişti.

TFF hiç bir girişim bulunmazken İngilizlerden finali istanbuldan almak üzere lobi başlamış ve  İngiliz Bakan İngiliz taraftarlara “Türkiye Gitmeyin” çağrısında bulunmuştu.

Ve hemen arkasından da İngiltere, Türkiye’yi “kırmızı listeye” almış…
Ve böylece Türkiye’ye gelmekte olan ingiliz turistlerin de önünü kapanmıştı

Asıl olay ise UEFA’nın finali ingiltere’ye vermeyip Portekiz’e alması daha da büyük bir olay oldu. Çünkü geçen sene de pandemi nedeniyle istanbul’dan alınan final Portekize verilmişti.

Bunun üzerine Hürser Tekinoktay eleştirlerine devam ederken TFF Başkanı Nihat Özdemir’e istifa davetinde bulundu.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu