FutbolGündemSon Dakika

SON DAKİKA :Efsane Başkan Süleyman Seba’yı kaybettik

Beşiktaş’ın efsane başkanı,Onursal başkan Süleyman Seba 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba,Amerikan Hastanesin’de tedavi görürken hayata gözlerini yumdu.5 Nisan 1926 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde hayata gelen efsane başkan Süleyman Seba 88 yaşındaydı.

Cuma günü Vodafone Arena stadında ise tören düzenlenip,Cuma namazına mütakip Süleyman Seba’nın naaşı Feriköy Mezalığına defnedilmek üzere kaldırılacak.

Beşiktaş ve Süleyman Seba

Süleyman Seba aralıksız olarak 16 yıl boyunca Beşiktaş Jimnastik Kulübünde başkanlık görevini yürüttü.Adeta Beşiktaşla anılan isimlerin mimarı olan Seba camianın taraflı tarafsız en sevilen ismi konumundaydı.

Süleyman Seba 1984 yılında Beşiktaş başkanlığına adaylığını koyup 8 kongreden üst üste zaferle ayrılarak 2000 yılına kadar 16 yıl boyunca Beşiktaş başkanlığı yaptı.

Beşiktaş külübünün mihenk taşlarından olan Süleyman Seba başkanlığında, 5 Süper Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 6 TSYD Kupası,2 Başbakanlık Kupası,4 Cumhurbaşkanlığı Kupası olmak üzere toplam 19 kupa kazanıldı.Aynı zamanda Beşiktaş’a sayısız tesis kazandıran Süleyman Seba,Beşiktaş’a en parlak dönemini yaşatan başkan olarak anılıyordu.

Beşiktaş’a İlk Adım ve Kupalar

Futbolculuk kariyerine 1946 yılında başlayan Süleyman Seba,Beşiktaş’ta 144 maça çıkıp 46 gol attı.Beşiktaş’ta top koştururken 1947 yılında Milli Küme,1497 yılında Başkanbakanlık Kupası,1949-1950 yılında İstanbuk Futbol Ligi,1951 yılında Türkiye Futbol Şampiyonası ve 1952 yılında İstanbul Profesyonel Futbol Ligi olmak üzere toplam 5 ayrı kupa kazandı.

Onursal Başkan Süleymen Seba ve 2000 Beşiktaş Kongresi

Hakkı Yeten’le beraber Beşiktaş’ın iki onursal başkanından birisi olan Süleyman Seba Mart 2000 yılında yapılan kongrede aday olmayarak başkanlıktan çekilmiş böylece Beşiktaş başkanlığı 16 yıl sonra el değiştirip Serdar Bilgili’ye geçmişti.

Vodafone Arena’da Santra’yı kendisi yapacaktı

Beşiktaş’ın açılacak stadı olan Beşiktaş Vodafone Arena’yı Fikret Orman ve kurmayları Süleyman Seba’nın santra yapmasıyla açmak istiyorlardı.

NationalTurk Haber

Futbolistan ekibi olarak Büyük Başkan Süleyman Seba’nın MekanıCennet olsun.Tüm sevenleri ve Beşiktaş camiasının başı sağolsun.

Futbolistan.net Haberleri Kaynak Gösterilerek Dahi Hiçbir Şekilde Kullanılamaz.Aksi Halde Hukuki İşlem Başlatılacaktır.Medya Oluşum 2014® .Tüm Hakları Saklıdır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu