FutbolFutbolda ŞiddetGündem

Sporda Şiddet Yasası, Avrupa Konseyi’ne anlatıldı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun hazırladığı Sporda Şiddet Yasası, Avrupa Konseyi’ne anlatıldı.

Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, ”Hukuktan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu başkanlığındaki TFF Heyeti, Avrupa Konseyi’nin özel daveti üzerine, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren “Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlemesine Dair Kanun” hakkında sunum yaptı” denildi.

“Sportif karşılaşmalarda ve özellikle futbol maçlarında seyircilerin şiddet gösterileri ve taşkınlıklarına dair Avrupa sözleşmesi” daimi komitesinin 32. toplantısı, 22 – 23 Haziran’da İtalya’nın başkenti Roma’da yapıldı. Yunus Egemenoğlu ve TFF mensupları, 23 Haziran Perşembe günü de komite üyelerine yaptığı ayrıntılı sunum ile sporda şiddetin önlenmesi hakkında geniş kapsamlı çalışmaların başlatılmasına ilişkin ilk adım atıldı.

Toplantı Türk futbol tarihinde bir ilk oldu

Toplantıda ayrıca FIFA, UEFA, Avrupa Taraftarlar Birliği’nden de gözlemciler bulunacak. Türk futbol tarihinde bir ilk olan toplantıda, Yunus Egemenoğlu; yasa çıkana kadarki hazırlıkları ve geçen süreci, yapılan kamuoyu araştırmaları ile yasanın detaylarını paylaştı. Elektronik kart, CCTV, şike ve teşvik primi düzenlemeleri başta olmak üzere birçok konuda Avrupa Konseyi mevzuatına örnek teşkil edeceği, Daimi Komite tarafından kabul edildi.

Türkiye’nin dışında 40 ülkenin katıldığı komite toplantısında çok detaylı bir sunum gerçekleştirdiklerini belirten Yunus Egemenoğlu, “Avrupa’nın en yenilikçi ve en son Şiddet Yasası’na sahip olduğumuzdan, üyeler büyük ilgi gösterdi. Toplantıdan hemen sonra 3 ülke, yasanın benzerini kendi ülkelerinde çıkarmak için işbirliği teklif etti” dedi.

Yunus Egemenoğlu; Yasa, Avrupa ülkelerine örnek oldu

3 ayaklı sunumda elektronik kart uygulamasını ayrı başlıkta anlattıklarını belirten Yunus Egemenoğlu, “İtalya’dan bakan düzeyinde ve Futbol Federasyonu’ndan üst düzeyde de katılımların olduğu bu oturumda özellikle Şiddet Yasası’nın içerdiği elektronik kart ve merkezi sistem uygulamaları büyük ilgi gördü.

Öyle ki, Spor Sözleşmeleri Daire Başkanı Pierre Masson özellikle şike ve teşvik primine yönelik hazırlanacak sözleşme taslağında ve diğer ülkelerde de elektronik kart uygulamasına yönelik bilgi ve tecrübelerimizden faydalanmak istedi. Bu konuda ortak çalışma yapacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu