Son DakikaFulya DosyasıFutbolTransfer

Tekinoktay: Zlatan Beşiktaş’ın para kazanacağı bir transfer olacak!

Beşiktaş Başkan adayı Hürser Tekinoktay, “Zlatan’a bir şekilde Kartal Pençesi yaptırmalıyız

Zlatan Ibrahimovic ile çıkışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Beşiktaş Başkan adayı Hürser Tekinoktay, “Zlatan’a bir şekilde Kartal Pençesi yaptırmalıyız. Ama 6 ay, bir yıl, yetişemezse Sportif Direktör. Zlatan’ın bir şekilde Beşiktaş’ın bir parçası olmasını istiyoruz” dedi.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında katılan Beşiktaş başkan adayı Hürser Tekinoktay, Emrah Karalinç’in sorularını yanıtladı.

Ajansspor’un Hürser Tekinoktay’ın Gün Ortası programında yaptığı konuşmalardan derlediği açıklamalar şöyle:

Seçim öncesi yönetim listesini oluşturma çalışmaları nasıl gidiyor?

“Yönetim listesini hazırlama anlamında uzun süredir çalışmalarımız var. Bu anlamda elbette yol kat ediyoruz. Zamanı gelince zaten kimlerin olduğunu açıklayacağız. Sosyal medyadan da paylaşımlar yapıyoruz. Medya tekele ulaştığı için yer bizler yer bulmakta zorlanıyoruz. Bu bakımdan daha çok sosyal medyayı kullanıyoruz.

Fikret Orman, çok eleştiriliyor. Ben de aday olmadan önce çok eleştirdim. Aday olduktan sonra ise eleştirecekseniz de kurumsal bir çerçevede eleştiri yapmak gerekiyor. Fikret Bey, bazı şeyleri çok doğru konuşuyor, bazı şeyleri yanlış yapıyor. Bazen de centilmenlik sınırlarına çok dikkat ediyor. Centilmence başlayan yarışın aynı şekilde devam edeceğini biliyordum. BJK TV’ye katılmam normaldi. Benim için oraya çıkmak sürpriz değildi. Yarış demokratik şekilde devam edecektir.

Zlatan Ibrahimovic konusunda vaatleri var mı?

Zlatan Ibrahimovic, futbolunun son dönemlerinde. Kendisi bir dünya markası. Oynadığı takımlarda şampiyonluklar görmüş, yılın futbolcusu seçilmiş, gol krallığı yaşamış marka bir oyuncu. Çok iddialı bir marka. Futbol endüstrisindeki önde gelen, popüler isimlerden. Biz, son döneminde en azından Zlatan’ı Beşiktaş’ta görmeliydik diye düşünüyoruz. Zlatan konusunda çalışmalarımız var. Milan da talip. Onlar da büyük kulüp. Zlatan’a bir şekilde Kartal Pençesi yaptırmalıyız. Ama 6 ay, 1 yıl, yetişemezse Sportif Direktör… Zlatan’ın bir şekilde Beşiktaş’ın bir parçası olmasını istiyoruz.

“Zlatan Ibrahimovic Para ödeyerek değil, ondan para kazanacağımız bir model”

Türkiye’nin buna alışması lazım. 3. sınıf futbolculara ciddi paralar ödeyip borç batacağına gireceğine, dünyanın 1 numaralı markalarına para ödemeden getirmeyi başarabilmekten söz ediyorum. Beşiktaş, Zlatan’a para ödeyerek değil, ondan para kazanarak yapacağı bir transfer… Bunun böyle olabileceğini göstermemiz ve insanlara bu fotoğrafı vermek gerek. Türk spor kamuoyunda alışılmış olan bir transferin, projenin, alışılmadık yönlerini tanıtmak gerek. Bu işe talibiz.

Geçen yıl rakiplerimiz büyük paralar ödeyerek, önceki sezonda 10 gol atmamış futbolcuları kadrolarına attı. Zlatan’ın rakamları ortada. Vücuttaki yağ oranı yüzde 7-8. Türkiye’de o bölgede oynayan oyuncuların yağ oranı ise yüzde 25. Türkiye’de 9 numaralı formayı giyen santrforlardan daha fazla gol atmış ve atacak halde. Böyle bir futbolcudan, para kazanarak transfer gerçekleştirmek hedef olmalı. Yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar bu yönde.

zlatan ıbrahimovic

NationalTurk Haber

Zlatan’ı İstanbul havalimanına indirdiğinizde bile para kazanabilirsiniz. Bu tarz oyunculardan para kazanabilmeyi bilmek gerek. Zlatan ile birlikte Beşiktaş’ın kasasına para girmesini sağlayabiliriz. Bizim işimiz, takımın 11’ini kurmaya çalışmak değildir.

Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı elbette var. 3 puanlık sistemde her şey mümkün. Başakşehir bu hafta kaybetti. 3 puanlı sistemde önemli olan büyük hedef ve idealleriniz olmasıdır. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor.

Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in yanında, sporcuların idari olarak performansını, özel hayatını, Türkiye’ye uyumunu, taraftar ilişkilerini sağlayabilecek bir departman yok. Bizim dönemimizde böyle bir şey olmayacak. Hem bireysel performanslarını, sosyal, kültürel performanslarını yükseltecek profesyonellerimiz olacak.

“Babel konusu kurumsal bir boşluk…”

Babel konusunun kurumsal bir boşluk nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyorum. Bunlar yönetim işidir. Bir sporcunun özel hayatını, kültürel entegrasyonunu sağlayamıyorsanız sporcuya kızmayacaksınız. Bu işi yöneteceksiniz. Türk sporunda böyle bir profesyonel departmanın ve idarecilerinin eksikliği olduğunu düşünüyorum.

“Avrupa’daki scouting yapısıyla rekabet etmemiz gerek”

Ben çok uzun yıllar futbolun üretimini, altyapısını gençleştirmeyi savunan bir spor adamıyım. Futbol ekonomisine katma değer kazandıran biriyim. Spor meslek lisesi kurmamız lazım. Üniversite kurmamız gerekiyor. 4B projesini yaratmamız gerekiyor. Avrupa’daki scouting yapısıyla rekabet etmemiz gerek. Altyapı ve scouting rekabeti olmazsa olmazdır. Günümüzdeki futbol endüstrisinde işin business, ticaret, reklam gibi kavramları, kısımları var. Her konuda çalışıyoruz.

Büyük kulüpseniz büyük hedefleriniz olmalı. Yola, “Porto gibi olacağız” diye çıkarsanız olmaz. Bizim Real Madrid gibi olmamız gerek. Porto’nun scouting ekibiyle yarışmamız gerekiyor. Ama bir yandan da Real Madrid gibi olmamız gerekiyor. Bizim rakibimiz Real Madrid’dir. Leipzig, Dortmund çok konuşuluyor. Büyük fotoğrafa bakmak gerek. Biz, Dortmund, Leipzig ve Dortmund scout ekipleriyle yarışırken, Real Madrid ile de aynı statüde yarışmak istiyoruz. Bunu da karıştırmamak gerek.

Biz 11’i yapacak idareciler değiliz. Gerekirse Güven ile Zlatan yan yana oynar. Aynı Emre ve Hagi’nin birlikte oynadığı gibi. Biz kulübü ekonomik anlamda en iyi şekilde yönetmeyi, en güzel kontrat ve iş anlaşmalarını yapmayı istiyoruz. Zlatan da yine bu projelerden biridir.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu