Fulya DosyasıFutbolGündem

TFF Başkanı Demirören, tarihi yapıda tahribat yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti!..

NationalTurk’ün haberine göre, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve iş adamı Erdoğan Demirören’in de aralarında bulunduğu 6 sanığın, Demirören AVM inşaatı sırasında tarihi yapıda tahribat yaptıkları iddiasıyla yargılandıkları davada herkes beraat etti!

Demirören ailesinin Beyoğlu’ndaki Demirören AVM’nin inşaatı sırasında tarihi yapıda tahribat yaptıkları iddiasıyla yargılandıkları davada, 5 sanığın suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verildi. Sanık Demir Toros hayatını kaybettiği için dosyası düşürüldü.

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya hiçbir sanık katılmazken, tarafları avukatları temsil etti.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı Nazmi Okumuş, sanıklar Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Fikret Tayfun Demirören, Tülin Demirören ve Meltem Oktay hakkında kamu davası açılmış ise de 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65. maddesinde belirtilen suç unsurlarından tebligat unsurunun oluşmadığı, bu nedenle sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Sanık avukatları da söz alarak, savcının mütalaasına katıldıklarını belirterek, müvekkillerinin beraatine karar verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Demir Toros’un hayatını kaybetmesi nedeniyle hakkındaki davanın düşürülmesine hükmetti. Mahkeme, sanıklar Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Fikret Tayfun Demirören, Tülin Demirören ve Meltem Oktay hakkında 2863 sayılı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında dava açıldığını ancak suç unsurları gerçekleşmediğinin sabit olduğundan beraatlerine karar verdi.

Demirören AVM iddianamesi farklı diyordu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul 2 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun suç duyurusuna göre, daha önce alınan kararlarla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Beyoğlu’nda yer alan taşınmazda onaylı projeye aykırı olarak izinsiz yıkım yapıldığı belirtilmişti. İddianamede, binanın bodrum kata inen merdivenlerin molozla dolu olduğu için alt kata inilemediği ve çatı katının açılarak binadaki tahribatın artmasına neden olduğu ifade edilmişti. (Arkitera)
5 yıla kadar hapis isteniyor

İddianamede, İstanbul 2. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun suç duyurusuna göre, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Beyoğlu’ndaki Hüseyinağa Mah. Atıf Yılmaz Sokak’taki yer alan taşınmazın onaylı projesine aykırı olarak izinsiz yıkım yapıldığı belirtildi. Bodrum kata inen merdivenler moloz dolu olduğu için alt kata inilemediği çatı katının açılarak binadaki tahribatın artmasına sebebiyet verdiği, bu tahribatın aynı adreste bulunan 3.nolu parselde yapılan inşaattan kaynakladığının tespit edildiği ve bu hususta gerekli rapor ve tutanakların tutulduğu ifade edildi.

İddianamede, söz konusu her iki parselde yer alan taşınmazın, Taksim Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik Anonim Şirketi Ortakları olan Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Fikret Tayfun Demirören, Tülin Demirören ve Meltem Okay adına kayıtlı olduğu tespit edildiği, diğer şüpheli Demir Toros Doruk’un ise belirtilen şirketin yetkili temsilcisi olduğu anlatıldı. Doruk’un ifadesinde, inşaatla kendisinin ilgilendiğini, gerekli izinler doğrultusunda belirtilen uygulamaları yaptıklarını savunarak suçlamayı reddetse de koruma kurulu raporuna göre de şüphelilerin atılı suçları işlediklerinin anlaşıldığı belirtildi. Şüphelilerin, 2863 sayılı 65/b. Maddesi uyarınca hapisle cezalandırılmaları istendi.

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu