FutbolFutbolda ŞiddetGündemMagazinŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike DosyalarıSon Dakika

Avukat Kemal Kapulluoğlu; Küme düşürülen kulübün futbolcuları elini kolunu sallayıp bir yere gidemez

TFF eski yöneticilerinden Avukat Kemal Kapulluoğlu, “Küme düşürülen kulübün futbolcuları serbest kalmaz. Elini kolunu sallayıp bir yere gidemez” dedi.

Şike soruşturması kapsamında her gün gündeme yeni iddialar geliyor. En önemlisi de Fenerbahçe’nin küme düşürülme cezası ile karşı karşıya olması. Emenike, Lugano derken takımın düşmesi halinde takımdan ayrılacak oyuncuların kimler olacağı merak konusu. Genel görüş, küme düşme olursa tüm oyuncular serbest kalır ve istediği kulübe imza atar. Ancak böyle bir bilgi veya madde hiçbir mevzuatta bulunmuyor. Yani Fenerbahçe, küme düşürülse dahi futbolcuların kontratları aynen devam edecek.

Futbol Federasyonu eski yöneticilerinden Avukat Kemal Kapulluoğlu, “Küme düşürülen kulübün futbolcuları serbest kalmaz” dedi. Kapulluoğlu şöyle devam etti; Futbolcu ve kulüp arasındaki mukaveleye federasyon karışamaz. Zaten böyle bir şey olması mümkün değil. Belki futbolcu daha iyi bir kontrat bulamayacağı için serbest kalmak istemiyor. Buna federasyon karar veremez.

Kulüp ve futbolcu arasındaki mukavele aynen devam eder. Serbest kalma durumu söz konusu değil. Sportif olarak bir kulüp küme düştüğünde nasıl mukaveleler aynen devam ediyorsa burada da durum aynı. Sadece futbolcu isterse konuyu yargıya taşır ve ‘şikeye karışmış bir takımda oynamak istemiyorum’ diyebilir. Oradan da ne karar çıkar kimse bilemez.

TFF eski yöneticilerinden Avukat Kemal Kapulluoğlu; Ankaraspor ve Konya Mobellaspor örneği ortada

Avukat Kemal Kapulluoğlu şöyle devam etti; Ankaraspor küme düşürüldü. Tescili silindi. Oyuncuları serbest kalmadı. Ya satıldı ya başka takımlara kiralık olarak verildi. Hala Ankaraspor’un futbolcusu olarak Süper Lig’te kiralık olarak oynayan futbolcular (Tita-Antalyaspor) var. Üstelik Ankaraspor’un tescili silinmesine rağmen oyuncuları serbest kalmadı.

Tescili silinmesine rağmen kulübün üyeliği devam etti. Ancak Konya Mobellaspor düşürüldüğünde oyuncuları serbest kalmıştı. Çünkü o dönem tescil ve üyelik ayrı ayrı düşünülmüyordu. Yani üyelik ve tescil silindiği için ortada bir kulüp kalmamıştı. Dolayısıyla bu futbolcuların oynayacağı kulüp de ortadan kalkmış oldu. Bu futbolcular nerede oynacaktı? Hepsi serbest kaldı ve başka kulüplere gitti.

Şike soruşturmasında ceza alan ve alt lige düşürülen kulüpler olursa yabancı ve yerli oyuncuların durumuyla ilgili bir farklılık olmaz. Bank Asya’da 3 yabancı sınırı var ama mukavelesi bulunan oyuncular kadroda yer alır, sahaya 3 yabancı çıkar. Sonuç olarak şike soruşturma kapsamında düşürülen takım kim olursa olsun, kadrosunu aynen muhafaza edebilir. Ayrılmak isteyen elini kolunu sallayarak bir yere gidemez.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu