Futbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike DosyalarıSpor

Gerçeker; Disiplin uygulamaları için yargı sonucunu beklemek gibi bir zorunluluk yok

Yargıtay Başkanlığı’ndan emekli olduktan sonra TFF Tahkim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Hasan Gerçeker, ‘Disiplin uygulamaları için yargı sonucunu beklemek gibi bir zorunluluk yok’ dedi.

Vatan Gazetesi’nden Öge Demirkıran’ın röportajı:

VATAN: Çarşamba günü seçim oldu, Pazar günü operasyon patladı. Sanki davayı kucağınızda bulmuş gibi oldunuz?

HASAN GERÇEKER: Biraz öyle oldu gibi. Sonuç olarak böyle bir olayla başlamak büyük şanssızlık. İnşallah sağlıklı bir sonuç olur. Sporu seven ve içinden gelen bir insanım. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığı yaptım. Bu görevi de spora katkım olsun diye kabul ettim. Sonuçta Türk sporu için en iyisi için çalışacağız. Ancak kritik ortamdayız ve her şey yanlış anlaşılabilir. Bu yüzden dikkatli de olmamız gerekiyor.

‘Bu süreç çok üzücü’

VATAN: Haberi ilk aldığınızda ‘eyvah’ dediniz mi?

HG: Öğrendiğimde Kadınlar Avrupa Basket Şampiyonası finaline gidiyordum. Duyduğumda ise ‘eyvah’ demedim ama insan olarak üzülüyorsunuz. Yargılama sonucunda herşey orataya çıkacak ama bu süreç üzücü. Zaten savcı, hakim iseniz meslek hayatınız boyunca sürekli böyle üzücü olaylarla karşılaşıyorusunuz. Ayrıca kamuoyunu çok yakından ilgilendiren bir olay.

VATAN: Dava ile ilgili değişik yorumlar yapılıyor. Hatta AK Parti’nin kapatma davasıyla kıyaslanlar bile var. Sponsorlardan taraftarlığa kadar geniş bir yelpaze var. Siz bu yorumlara katılıyor musunuz?

HG: Toplum olarak insanlarımız çok duyarlı. Ayrıca kulüp tutma başka şeye benzemiyor. Çok şeyden vazgeçebilirsiniz ama kulübünüzden vazgeçemezsiniz. Taraftar olmanın toplumda çok ayrı bir yeri var. Sonuç ve süreç inşallah iyi olur.

‘Disiplinde kanaat yeterli’

VATAN: TFF’deki karar süreci nasıl olacak?

HG: TFF’de konuyla ilgili iki kurul var. Biri Disiplin Kurulu diğeri ise Tahkim Kurulu. İki kurul da 7 kişiden oluşuyor. Kurulların toplanması için 5 üyenin katılması yeterli. Konu önce disiplin kurulunda karar bağlanacak. Daha sonra itiraz olursa ise Tahkim Kurulu’na gelecek. Kurullardan karar çıkması için salt çoğunluk yetiyor.

VATAN: Disiplin cezası için kanaat yeterli oluyor. Ama ceza soruşturmasında şüpheye yer olmaması gerekiyor. Bu noktada karar için nasıl bir yol izlenmeli?

HG: Ceza yargılaması ile disiplin uygulaması arasında farklılıklar var. Ancak yine de ceza hukukunun temel ilkeleri geçerli oluyor. Dediğiniz gibi disiplin uygulamaları için kanaat yeterli. Ancak bazen öyle durumlar ortaya çıkabiliyor ki, o olayda karar verebilmek için adli yargılmanının sonucu beklemek gerekibiliyor. Bu ceza eylemlerinin niteliğine göre değişebiliyor. Bir başka ifadeyle olayına göre izlenecek yöntem değişebiliyor. Ancak disiplin uygulamalarında adli süreci beklemek gibi bir zorunluluk yok. Karar verebilmek için de belge olması gerekir. Gazete haberleri ya da dedikodular ile sonuca varamazsınız. Önce iddanamenin açıklanmasını beklemek gerekiyor.

‘Tarafsız olmak zorundayız’

VATAN: Hangi takımı tutuyorsunuz?

HG: Herkes bir takıma karşı sempati duyar. Şu aşamada böyle bir şey söylemeyeyim. Söylememe gerek yok. Çünkü disiplin de olsa sonuçta bu bir yargılama. Yargılama yapanın tarafsız olması gerekir. Hem içe hem de dışa karşı tarafsızlık bu. Duygularınızdan tamamen arınacaksınız. En baş kural budur.

VATAN: TFF’ye seçildikten sonra bu olay yaşandı. Bir pişmanlık duydunuz mu?

HG: Pişmanlığım yok. 40 yıldır bu işin içindeyim ve hiçbir zaman böyle bir duyguya kapılmadım. Bu sorumluluğu üstlenirken önünüze ne çıkacağınızı bilemezsiniz. Türkiye’nin bir çok önemli davalarına baktık. Görevimizin gereği neyse en iyi şekilde yapacağız. Sorumluluğu üstlendiğinizde, sorumluluğu yerine getirmeniz gerekir.

VATAN: Bu meslekte 40 yılı doldurduğunuz ve Yargıtay Başkanlığı’ndan emekli oldunuz. Emekli oldum yine kurtulamadım dediğiniz oldu mu?

HG: Öyleymiş ne diyelim…

 

 

Bağlantılar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı