FutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Lütfi Arıboğan; Soruşturma ile ilgili belgelerin bu hafta elimize geçmesini bekliyoruz

Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantı sonra erdi. Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Toplantının ardından konuşan TFF Başkanvekili Lütfi Arıboğan konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan, federasyonun Hukuk Müşaviri Prof. Dr İrfan Helvacı ve İcra Kurulu üyesi Avukat Kemal Olgaç’tan oluşan TFF heyeti, Türkiye’de devam eden şike soruşturmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezine geldi.

Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan, UEFA merkezinde şike soruşturmasına ilişkin bazı bilgileri UEFA yetkilileriyle paylaşmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Nyon’a geldiklerini belirterek, yarın İstanbul’da federasyon yönetiminin konuyla ilgili olarak biraraya geleceğini ifade etti.

İşte Futbol Federasyonu Başkanvekili Arıboğan’ın açıklamaları;

Çok başarılı bir toplantı oldu. UEFA, bu süreçte TFF’ye olan güvenini özellikle belirtti. Dünyada şike ve benzeri olumsuzluklarla mücadelede UEFA’nın ne kadar kararlı olduğunu biliyoruz. Savcılık ve polisin yaptığı çalışmalarla ilgili olarak takdirlerini ilettiler. Bu problemin ortaya çıkmasından bu yana TFF ile yaptıkları işbirliğinden ne kadar mutlu olduklarını söylediler. Aynı şekilde bu işbirliğinin devamını diliyorlar, bundan da eminler.

Henüz resmi belge ve delillerin elimize geçmediğinden dolayı sürecin hızlanmadığının farkındalar. Bu belgeler bize ulaşır ulaşmaz statümüz gereği yapılması gerekenleri süratle yapacağımızdan eminler. Hukukçularımızdan bütün detayları aldılar. Bütün bilgi günlük olarak sözlü ve yazılı raporlarımızla paylaşılıyordu. Bugün tekrarı oldu. Süreci birlikte takip edeceğiz ve işbirliğimiz aynı şekilde iki tarafı da mutlu edecek şekilde devam edecek.

Başından itibaren UEFA süreci bizle beraber takip ediyor ve düşünceleri bizim düşüncelerimize benzer nitelikte. Resmi otoritelerin yaptığı araştırmaların sonucunda belgeler bize gelmediği için şu anda Türkiye ile ilgili konularda TFF’yi desteklemenin dışında bir şey yapmıyorlar. Bize destek veriyorlar. Onun bizim konumuz olduğunu düşünüyorlar. UEFA’nın kendi organizasyonları için de sürecin akması gerektiğini düşünüyorlar.

Geçen haftadan beri belgeleri bekliyoruz ama bu hafta bize geleceğini düşünüyoruz, umuyoruz. Özel yetkili savcımız ikinci gün bizi bilgilendirdi. O zaman da işbirliği içinde olacaklarını belirtmişlerdi. Ama konunun gizliliğinden dolayı biraz belgelerin bize aktarılması gecikti. Belgelerin bize verilmesinin mahkeme süreciyle ilgisi yok.

Yarınki yönetim kurulu toplantımızın öncesinde Süper Kupa’nın ertelenip ertelenmeyeceğiyle ilgili bir açıklama yapamam. Bizim yarınki konularımızdan biridir. Bence kararlarımızdan önce kamuoyunu beklentiye sokmamak gerekir. Çünkü her gün yeni gelişmeler olabiliyor. Soruşturmanın genişleyip genişlemeyeceğini henüz bilmiyoruz. O nedenle biraz sabır rica ediyoruz.

Futbol  Federasyonu yarın toplanacak

TFF heyetinin UEFA merkezinde uluslararası organizasyonlardan ve ulusal federasyonlardan sorumlu yetkililerin yanı sıra hukukçularla görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Lütfi Arıboğan başkanlığındaki TFF heyetinin UEFA’daki görüşmelerinin ardından, yarın İstanbul’da yapılacak yönetim kurulu toplantısında, liglerin daha önceden belirlenen tarihte başlaması ya da ertelenmesi, Avrupa kupalarında mücadele etmeye hak kazanan takımların durumu ve özellikle şike iddialarına adı karışan kulüplere uygulanacak olası cezalar konuları masaya yatırılacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
%d