DünyaGündem

UEFA Başkanı Platini’den Trabzonspor ile ilgili flaş açıklama!..

UEFA Başkanı Platini’den Trabzonspor ile ilgili flaş açıklama!.. UEFA’nın bugün Kazakistan’da düzenlenen kongresinde Başkan Platini ve Genel Sekreter Infantino, Trabzonspor’a şampiyonluk kupasının verilmesi konusunda UEFA’nın herhangi bir müdahalesi olmayacağını resmen açıkladı…

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan 38. UEFA Olağan Kongresi sonrası UEFA Başkanı Michel Platini ile UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino basın toplantısı düzenledi. Ajansspor.com’un haberine göre, UEFA Başkanı Platini’ye Fenerbahçe aleyhindeki “şike davası” sürecinin UEFA için sona erdiğinin ifade edilmesi ardından görüştüğü Trabzonspor avukatlarının sürecin bitmediğini savunduklarını aktaran bir gazeteci, ”Dava süreci yeniden başlar mı” sorusunu yöneltti.

Platini, soruya UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’nun yanıt verebileceği söyleyerek, sözü ona bıraktı. Infantino ise “Dün de ifade ettiğim gibi Fenerbahçe aleyhindeki ‘şike davası’ süreci UEFA için sona erdi. UEFA Disiplin Kurulu, Beşiktaş’a 1 yıl, Fenerbahçe’ye de 2 yıl Avrupa kupalarından men cezası vermiştir. Bu konuda söyleyebileceğim başka bir şey yok” ifadesini kullandı.

Infantino, dün düzenlendiği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine Fenerbahçe aleyhindeki “şike davası” sürecinin UEFA için sona erdiğini ancak Yargıtay’ın şike davasında kişiler hakkında verdiği kararın metnini incelemek durumunda olduklarını açıklamıştı.

PLATINI: “BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK”
Vatan’da yer alan habere göre ise, bunun üzerine yeniden Platini’ye şike süreciyle ilgili “UEFA ile Türk yargısı Fenerbahçe’ye ceza verdi. TFF ise vermiyor. Şampiyonluk kupasını Trabzon’a göndermiyor. Bu konuda TFF’ye bir baskı yapacak mısınız?” sorusu yönetildi.

Platini bu soruya, “Biz kendi sorumluluk alanlarımızdan sorumluyuz. Gerisi ulusal federasyonlara kalmıştır. TFF’nin veya başkanının ne yapacağını gidin onlara sorun. Biz karışmayız. UEFA olarak biz üzerimize düşeni yaptık.” yanıtını verdi.

Blatter memnun 

FIFA Başkanı Sepp Blatter, şikeyle mücadelede UEFA’nın aldığı yeni kararlardan çok memnun olduğunu ve desteklediğini söyledi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen UEFA’nın 38. Olağan Kongresi’nde konuşan FIFA Başkanı Blatter, Avrupa’da futbolun gelişiminin ve FIFA organizasyonlarında yer alan milli takımların gösterdikleri performansın kendisini mutlu ettiğini belirtti.

FIFA ve UEFA’nın dayanışma içinde çalıştığını ve futbolda yaşanan sorunlara çözüm bulma konusunda bu birlikteliğin çok önemli olduğunun altını çizen Blatter, “1999 yılından bu yana UEFA’ya bağlı federasyonlarla 125 FIFA projesini ortaklaşa geliştirdik” dedi.

NationalTurk Haber

UEFA’nın etik ve denetleme komitelerine yeni büroların eklenmesi, ırkçılık ve şike gibi sorunların çözümlenmesinde aldığı yeni tedbirlerin arkasında olduğunu belirten Blatter, “UEFA’nın özellikle şikeyle mücadelede gösterdiği büyük çabadan dolayı çok mutluyum çünkü FIFA Kongresi’nde alınan kararların ulusal takımlar düzeyinde de uygulanması gerekiyordu” ifadesini kullandı.

Başkan Blatter, futbolcu menajerleri ve üçüncü kişilerin oyuncuların ekonomik haklarından faydalanabilmesi gibi konularda da UEFA ile görüşerek ortak kararlar alınmasının önemli olduğunu da vurguladı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu