Haber

Vakit Analiz Vaktidir

Vakit Analiz Vaktidir

Euro 2008 rüzgârını fırtınaya çeviren sonuçlarla noktaladıktan sonra şimdi evimizdeyiz. Her anlamda hareketli geçirilen bu sürecin ardından, bazı önemli konuları sıcağı sıcağına gözden geçirmenin tam vakti.

Fatih Terim ile spor basınının ilişkilerinden tutun da, bir sonraki turnuvaya hangi doğru hamlelerle gidilmesi gerektiğine kadar tek tek masaya yatırılması gerekiyor. Kaprissiz ve samimice…

Futbol Federasyonu’nun Terim ile olan anlaşmasını 2012 yılına dek uzatması tarafların en doğal hakkı.

Böylesine önemli bir organizasyonda Avrupa tabelâsına girmek küçümsenecek bir başarı olamaz. Ama bu başarının ne kadarı planlanan şekilde oldu, bunu sabahlara kadar tartışırım herkesle.

Netice eyyamlığının en doğal yansımasıdır ki; tüm dünya şu anda Terim’i başarılı buluyor. Alınan sonuçlar itibariyle böyle bir kanının oluşması ilk başta doğru gibi gelse de aslında doğru olan bu değil.

Geldiğimiz son noktaya uygun düştüğüne inandığım bir örneği yazmak istiyorum. Düşünün ki; çok ağır bir hastanın yakınısınız. Hastanızı emanet ettiğiniz Prof. Dr. ameliyat öncesi size kesin bir başarının sözünü veriyor.

Ancak Prof. ameliyat süresince türlü türlü hatalar yaparak yakınınızın kalbinin defalarca durmasına yol açıyor.

Meselâ serumu koldan değil de bacaktan veriyor, ya da iğneyi kalçadan değil de atıyorum boynundan yapıyor. Tam hastanız gitti dediğiniz anda doktorunuz can havliyle doğru hamleyi yapıp duran kalbi tekrar çalıştırıyor…

NationalTurk Haber

Her duruş, bir ölüm demek. Her ölüm ise doktora karşı duyulan öfke…Fatih Terim Doktor Olsdaydı Hastanızı Emanet Edemiydiniz ?

Derken saatler süren işlem bitiyor ve gömleği “kan-ter” içinde olan Prof. ameliyathanenin kapısında gururla “Hasta başarılı bir operasyonla hayata döndü” diyor!

Sevinç ile öfke karışımıyla akan gözyaşlarıyla doktorunuzu tebrik ettikten sonra “Neden hocam? Neden bizi bu kadar zorda bıraktınız?” sorusunu sorduğunuzda eğer cevap “Ben Profesörüm, öğrenmem, öğretirim!” şeklinde olursa O’na ne cevap verirdiniz?

Bizim yetenekli doktorumuz Fatih Terim’di. Hastamız Milli Takım olunca, doğal olarak hasta yakınları da biz spor yazarları oluyorduk.

Fatih Terim, görevi gereği risk alması gereken bir kişi. Kaldı ki; kişisel yapısı da zaten buna çok müsait. Ancak, eleme gruplarından bu yana yaptığı kimi tercihler öyle sıra dışıydı ki haklı olarak bizler de bu tercihleri eleştirmek zorunda kaldık. Özetle işimizi yaptık.

Zaten Fatih Terim’le yaşadığımız sorunların büyük bir kısmı da bizlerin işini yapmasıyla başladı. Maksadını aşan birkaç kişiyle tüm medya mensuplarını bir tutan tavırları ve hakarete varan tutumları, bir anda iklimi soğuttu, kışa çevirdi.

Yaşanan bu kötü tecrübelerden sonra ben hastamı yeniden aynı Profesöre emanet etmezdim. Ama madem edildi şimdi tek dileğim, önümüzdeki dönemde benzer şeylerin yaşanmamasıdır.

Sorumlu kişiler, (Terim ve medya mensuplarını ayırmadan) sorumlulukları çerçevesinde davrandıkları sürece birlikte yaşama şansımız her zaman vardır.

Sağlıklı bir ortamda çalışmak hepimizin ortak dileği olmalı. Aksi takdirde, hesap kesen kim olursa olsun, sonuçları hepimizi etkiler.

Sayın Erkut Tekin’e ve Tekin’in yazılarını Futbolistan.net ile paylaşan Birgün Gazetesine teşekkür ederiz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu