FutbolGündemTransfer

Yıldırım Demirören Konuştu !


Bu sezondan çok ümitliyim. Başkanlıktan ayrılmayı aklımdan bile geçirmiyorum. Taraftar “istifa” dedi diye seçim kararı almam. İnsanlar gerçek Beşiktaşlı ise egolarına gem vurmalı.

BAŞKANLIKTAKİ 5. yılınız.. Siz Beşiktaş futbol takımından genel olarak ne bekliyorsunuz? Şampiyonluk kaçarsa, Beşiktaş yazarlarının söylediği gibi bırakmanızı gerektirecek bir durum oluşur mu? Şampiyonluk olmasa bile 2010’a kadar kalmayı düşünür müsünüz?

“BU sene çok ümitliyim. Başkanlıktan ayrılmayı aklımdan bile geçirmiyorum. Zaten taraftarın Beşiktaş yönetimine karışması yanlıştır. ‘Yönetim istifa’ diye bağırıyorlar, bunun üzerine karar alır mıyım ben? Köşedeki bakkal mı Beşiktaş? ‘Ha’ deyince şapkamı alıp çıkayım. 2010’da tekrar aday olurum ya da olmam, o zaman bakarız. İnsanlar egolarına ve kıskançlıklarına gem vurmak zorunda konu Beşiktaş olunca. Tabii gerçek Beşiktaşlı iseler.”

MEDYANIN en çok eleştirdiği yöneticilerden birisiniz. Dışardan baktığım zaman F.Bahçe’de de şampiyonluk kaçıyor, bu kadar eleştiri olmuyor. Beşiktaş medyasında size karşı müthiş bir tepki var belli yazarlarda. Bunu neye bağlıyorsunuz? Bu kadar eleştiriyi nasıl kaldırabiliyorsunuz? Mesela her gün gazete okuyor musunuz? Peki tüm bu olaylar nedeniyle sağlığınız olumsuz etkileniyor mu?

“BAŞKAN olduğum beş yıl zarfında en çok bana yapılan, yazılan hakaretlere üzüldüm. Eleştiri olmayan hakaretlere çok üzüldüm. Affedemiyorum o kişileri. Hazmedemiyorum. Affetmeyeceğim de. İsimlerini merak ettiğinizi biliyorum, onlar kendilerini biliyorlar. Bana bir kere daha onların isimleri andırmayın. Bu röportaj da olmasınlar. Gazete okumaz hale geldim. Hukuki davamı açıyorum, bu bir çözüm değil. Hakaret olmamalı. Bugün ben başkanım susuyorum, yarın başkan değilken ben de onlara hakaret ederim güzel mi olur?”

Zapatocny ve Sivok transferi

Demirören, Zapo & Sivok transferlerini pahalı bulanlara meydan okudu…

YENİ transferler kamuoyunca pek yeterli bulunmamış gibi. Zapotocny, Seriç, Sivok, Tuna, Uğur’u siz nasıl buldunuz?

“TAKIMA uygun, çok doğru transferler yapıldı. Belki yıldız futbolcu değiller ama takıma uyum sağlayabilecek, iyi görev adamları hepsi. Forvet hattımız Türkiye’nin en iyisi. Gerekli yerlere gerekli kişileri aldık, defansımızdaki sorun bitti.”

SIVOK ve Zapotocny’nin bonservis bedelleri 5’er milyon Euro.. Bu rakamlar sizce normal mi?

“BONSERVİSLERİ adam başı 4.5 milyon Euro. Ben gittim, pazarlığını kendim yaptım ve aldım. Yaptığım pazarlık hakkında konuşanın ‘futbolcular pahalı’ diyenin, onu diyenin, bunu diyenin alnını karışlarım. Bir daha söylüyorum alnını karışlarım. Herkes haddini bilsin.

MENAJER Sinan Engin, iki futbolcu için de ‘Ben onlara kefilim’ dedi.. Siz de onlara kefil misiniz?

“İKİSİ de Udinese’den. Çek Milli Takımı’nda oynuyorlar. Çok iyiler, görev adamı olarak mükemmeller. Sinan da o yüzden kefilim demiştir.”

6 maçta sadece S.Bükreş’e yenildiniz. Hazırlık maçları esaslı bir gösterge değildir ama bu grafik yine de bir şeylerin habercisi olabilir mi?

“FUTBOLCULARIN hazırlanması, birbirine uyumunun artması, hocanın durumu anlaması için yapılır bu hazırlık maçları.. Ama 5 galibiyeti iyi top oynayarak kazandılar. Oysa kamuoyuna baksan, Beşiktaş kötü. İşte ben de bunu anlamıyorum.”

TARAFTARI nasıl bir Beşiktaş bekliyor? Beşiktaş’ın hazırlık maçlarını izlediniz, çalışmaları takip ettiniz. Takımdan memnun musunuz?

“BEN beğendim. Nazar değmesin. Bunu söylemeye korkarım, nazara da inanırım ama gerçekten beğendim. Uzun zamandır olmayan bir hava yakalandı. Hoca ve oyuncu kaynaşması güzel. Şimdi, sıra taraftar desteğinde.”

UEFA Kupası’nda nereye kadar gidebilirsiniz?

“GRUPLARA kalmamız ilk hedef. Gruplara kalırsak, oradan iyi yerlere varırız. Bu takım bu yıl büyük sürpriz yapabilir.”

YÖNETİMDE önce Gülnaz Arsel, sonra Celal Kolot’un istifaları oldu. Şimdi de tuhaf olaylar yaşanıyor. Levent Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar diğer yöneticilerce tepkiyle karşılanıyor. Örneğin, geçenlerde 2 futbolcu daha alacağınızı açıkladı. 2 transfer daha yapacak mısınız? Yine Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu’nun kombine satmak için taraftarı kandırdığını televizyonda söyledi. Erdoğan’ın bu açıklamalarını nasıl karşılıyorsunuz?

“GEREK olmadığı halde konuşan tek yöneticimiz. Ama kendisi abimdir, büyük saygım var. Kendisi de hata yaptığını anlayacaktır sonunda, onu bekliyorum. Kalbinin temizliğini, yapısı bildikleri için camia da her söylediğine inanmıyor. Ben de büyütmüyorum. Espri kaynağımız gibi oldu.”

GEÇEN sezonu, F.Bahçe ile aynı puanda (73) bitirdiniz, 3. oldunuz. Futbolun ‘Şampiyon değilsen başarılı değilsin’ sığ mantığı bir yana, çok da başarısız olduğunuz söylenemez. Sizi eleştirenler mi haksızlık yapıyor, yoksa Beşiktaş’ta cidden tahammülleri zorlayan bir başarısızlık mı var?

“BU anlattığınız zaten Beşiktaş’ın en büyük sorunu, en büyük yarası. Beşiktaş’ta negatif bir hava yaratılmak için özel bir gayret görüyorum. Başka kulüplerde normal karşılanan şeyler bizde olunca inanılmaz abartılıyor. Herşey negatif gösteriliyor. Ama bunu yapanlar Beşiktaş’ı araç olarak kullananlar… Oysa Beşiktaş amaçtır. Camianın yapması gereken bu negatif havayı yaratanları dışarıda bırakmak, onlardan kurtulmak olmalı.”

PEKİ, bu yaratılan negatif hava hep varolan bir şey midir Beşiktaş’ta, yoksa sizin yönetiminiz zamanında mı oluştu?

“HEP var. Camia olarak özlemimiz tabii ki şampiyonluk. Mazeret olarak söylemiyorum ama geçen sezon şampiyonluğa en güçlü adayken bile bu negatif hava yaratılıyordu. Oysa ki belli dış etkilerden şampiyonluğumuz gitti, o sırada bile bir bütün olamadık biz, hayret verici değil mi? Dış etkenlerle mücadeleyi beraber yapacağız.”

“DIŞ etkenler derken?

“BİLDİĞİNİZ etkenler işte. Mazaret olarak söylediğim bir şey değil.

PEKİ madem dış etkenleri konuşuyoruz. 19 Ağustos’ta yapılacak federasyon başkanlığı seçimi için Mahmut Özgener’i destekliyorsunuz. Seçimden sonra kurulların değişmesini isteyecek misiniz?

“MAHMUT Özgener’i ilk günden beri destekliyorum, evet. Çünkü mevcut yönetimin devam etmesini doğru buluyorum ben. Rahmetli Hasan Bey’in başlattığını Mahmut Bey götürecektir, hep beraber destek vermemiz lazım. Kurullarda sıkıntı olduğu açık. Kulüplerle görüştüğümüz zaman da bu ortada, herkesin sıkıntısı var. Seçimden sonra Mahmut Bey de gerekeni yapacaktır bence.”

Drpic’i Almadık

ŞU anda kadronuzda 9 yabancı var.. 2 milyon Euro’ya alıp göndermek istediğiniz Gordon geri dönünce, Seriç’in sözleşmesi feshedildi.. Gordon’u nasıl aldınız? Yöneticileriniz ‘Sağlam istedi, ondan aldık’ diyor.. Gözünde de bir sakatlık çıktı..

“ASLINDA Gordon’la ayrılması için anlaştık ama son dakikada vazgeçti, başka bir operesyon yapmak zorunda kaldık. Ama gidecek. Gitmek istemiyor gibi ama anlaşırız. Gözündeki problem bize geldikten sonra ortaya çıktı. Biz Dinamo Zagreb’le iki oyuncu için konuşmuştuk. Önceliğimiz Drpiç’ti. Ama basında bazı fotoğrafları çıkınca ve her zaman olduğu gibi durum çok abartılınca ‘Beşiktaş’ın etik anlayışına uymaz’ deyip vazgeçtik, Gordon’u aldık. Para falan vermemiştim daha futbolcular için konuşurken. O’nu almak zorunda kalmadık. Drpiç’in yaptığı hareket tasvip edilemez ama abartıldı, futboluna ve niçin yaptığına bakmak lazımdı, bu yüzden iyi bir oyuncuyu kaybettik.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu