DünyaGündem

Almanya’da Türk kulübüne ırkçı saldırı!..

Almanya’da Türk kulübüne ırkçı saldırı!.. Kuzey Almanya’nın ilk Türk kulüplerinden birisi olan Delmenhorst Hürriyetspor futbolcuları, bazı sağ görüşlü fanatik taraftarların ırkçı saldırısına maruz kaldı…

Oldenburg Bölgesi Kreisliga’da mücadele eden temsilcimiz, geçen sene kurulan ve zengin bir Alman işadamı tarafından desteklenen Atlasspor’la lig maçına çıktı. HTSpor’un haberine göre, berabere sonuçlanan maça Atlassporlu bir grup taraftarın ırkçı tezahüratları damga vurdu. Atlassporlu bir grup taraftar maç boyunca Hürriyetsporlu siyahi futbolculara top geldikçe maymun sesi çıkarıp ırkçı sloganlar attılar. Irkçı grup maçtan sonrada saldırılarına devam etti. Taraftarlardan birisi bir paylaşım sitesinde “Türkler dışarı. Türkler buradan gitmeli” diye hakarete varan sözler sarf etti.

POLİSE ŞİKAYET EDİLİP MAHKEMEYE VERİLECEK

Irkçıların saldırısına maruz kalan Hürriyetsporlu futbolcular maçtan sonra orta hakeme gidip taraftar grubuna neden müdahale etmediğini sordular. Ancak hakem hiçbir şey duymadığını ileri sürüp olayı kapattı. Ancak Hürriyetsporlu yöneticiler hep fanatik taraftarın mesajını, hem de siyahi futbolcuların şikayetini alıp polise Atlassporlu taraftar grubundan şikayetçi oldu. Hürriyetspor Kulübü Başkanı Yusuf Aladağ, hem Atlassporu, hem de Türklere hakaret eden kişi hakkında mahkemeye gideceklerini, futbol federasyonuna da çıkacaklarını dile getirdi.

Olayın kendilerini çok üzdüğünü belirten Aladağ, “Delmenhorst ırkçılığa geçit vermeyen bir kent. Futbol federsyonu da sporda ırkçılığı yasaklıyor. Bizim takımda her milletten sporcu var. Siyahi futbolcu sayımız da fazla. Bir grup Atlassporlu taraftar maç boyunca top siyahi oyunculara geldikçe maymun gibi ses çıkartıp, ırkçı sloganlar attılar. Hem bizlere, hem oyuncularımıza hakaret edildi. Biz buna sessiz kalmayacağız. Gerekli yerlere başvurular yapıp gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Hürriyetspor Spor Sorumlusu Murat Turan’da Atlassporlu radikal gruba tepki gösterdi. Turan, “Olayı duyar duymaz hemen polise gidip şikayette bulunduk. Başkanımızın dediği gibi bu olayı Alman Futbol Federasyonuna da taşıyacağız. Biz böyle hakaretleri haketmiyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu